W niektórych regionach kraju, głównie w jego północnej części, obowiązują alerty hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Możliwe są wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, a miejscami także możliwe jest osiągnięcie stanów alarmowych.
"W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (533 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się gwałtowne wahania i wzrosty poziomów wody do górnej granicy strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych" - brzmi komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w związku z tym zagrożeniem dotyczą Zalewu Szczecińskiego i ujściowego odcinka Odry (województwo zachodniopomorskie), Zalewu Wiślanego i Żuław (woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie), a także całego Wybrzeża (woj. zachodniopomorskie i pomorskie). Alerty stracą ważność w godz. 9-12 w sobotę.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydano także w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych. Obowiązuję na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i dotyczą rzeki Baudy, zlewni Dolnej Łyny i zlewni Biebrzy. Przewidywane są tam wzrosty stanów wody, w niektórych miejscach powyżej stanu ostrzegawczego. Alerty będą ważne do godz. 15 w niedzielę.
W woj. opolskim w rejonie zlewni Prosny górnej obowiązuje natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia "w związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej i prognozowanymi opadami atmosferycznymi" - czytamy w komunikacie IMGW. Na stacji wodowskazowej Gorzów Śląski spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Alert straci ważność o godz. 9 w niedzielę.
Wydano również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia, które dotyczy odcinka Wisły od Tczewa do ujścia (woj. pomorskie). Przewidywane są tam wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock