Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił w sobotę rano w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie) tamtejszy starosta. Decyzja ta związana jest ze wzrostem stanów wód i przekroczeniem stanów ostrzegawczych w rzekach i potokach. W innych częściach regionu przekroczone są stany alarmowe, tak jak i na jednej z rzek województwa świętokrzyskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty hydrologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia.
Starosta kłodzki Maciej Awiżeń w sobotę rano na terenie całego powiatu wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Obowiązuje ono od godziny 7. Jak napisano w komunikacie, decyzja ma związek ze "wzrostem stanów wód oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach i potokach powiatu płockiego".
Alerty IMGW
W części woj. dolnośląskiego obowiązują alerty hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla obszaru zlewni lewostronnych dopływów środkowej Odry, w tym powiatu kłodzkiego, wydano alerty pierwszego stopnia. Ostrzeżenia, mające związek z "intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w tym regionie", będą ważne do godziny 13 w sobotę.
"Przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych wzrosty stanów wody mogą być gwałtowne" - czytamy w komunikacie IMGW. Zaznaczono, że "w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych (zwłaszcza w Ostróżnie na Witce, w Świebodzicach na Pełcznicy i w Szalejowie Dolnym na Bystrzycy Dusznickiej).
Przekroczone stany alarmowe na Dolnym śląsku
W sobotę rano na rzece Skora na stacji Zagrodno stan alarmowy był przekroczony o 40 cm, wynosząc 190 cm. Na Bystrzycy Dusznickiej w Szalejowie Dolnym poziom wody wynosił 194 cm (stan alarmowy 180 cm), a na Ślęży na stacji Białobrzezie wyniósł 125 cm (stan alarmowy 120 cm).
Alert drugiego stopnia IMGW ogłosił dla obszaru Kaczawa od Dunina do ujścia do Odry i Kaczawa od Dunina (bez górnej Skorej) do ujścia. "W związku ze spływem wód opadowych, prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej wraz z przekroczeniem stanów ostrzegawczych" - przekazano. Ostrzeżenie straci ważność o godz. 9 w niedzielę.
W ciągu doby, od godz. 8 w piątek do 8 w sobotę, największe sumy opadów deszczu w całym kraju zanotowano na Dolnym Śląsku. Stacja pomiarowa w Jeleniej Górze odnotowała 33,3 litra wody na metr kwadratowy.
W części kraju obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW trzeciego, najwyższego stopnia. Dotyczą one woj. świętokrzyskiego, zlewni Czarnej. Jak czytamy, "na Czarnej w Januszewicach przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody przy przekroczonym stanie alarmowym, związany z dalszym spływem wód opadowych i prognozowanymi opadami deszczu". Alert będzie ważny do godziny 9 w niedzielę.
Stan alarmowy na Czarnej w Januszewicach w sobotę rano był przekroczony o cztery centymetry i wynosił 404 cm.
Czym jest alarm hydrologiczny IMGW trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. "Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".
Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock