Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem w nocy z poniedziałku na wtorek w trzech województwach, gdzie już wydał alerty. W ciągu kolejnych dni przybędzie regionów, w których trzeba będzie uważać na śliskie nawierzchnie. Pojawi się również silny wiatr, a śnieg będzie padać intensywnie - pokazuje prognoza zagrożeń IMGW.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne oraz prognozę zagrożeń pogodowych.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - oblodzenie
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach:
- lubuskim, w powiatach: krośnieńskim, żarskim, żagańskim, nowosolskim, zielonogórskim, Zielona Góra, świebodzińskim;
- wielkopolskim, w powiatach: poznańskim, Poznań, grodziskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, Leszno, kościańskim, śremskim, średzkim, jarocińskim, gostyńskim, rawickim, krotoszyńskim, pleszewskim, kaliskim, Kalisz, ostrowskim, ostrzeszowskim, kępińskim;
- łódzkim, w powiatach: sieradzkim, wieruszowskim, wieluńskim, łaskim, pajęczańskim, bełchatowskim, pabianickim, łódzkim wschodnim, Łódź, piotrkowskim, Piotrków Trybunalski, radomszczańskim.
Prognozuje się lokalne zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co spowoduje ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie od -3 do -1 stopni Celsjusza, a przy gruncie spadnie do około -5 st. C.
Ostrzeżenia będą w mocy od godziny 21 w poniedziałek do godz. 7 we wtorek.
Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek
Kolejnego dnia ślisko na drogach może być na znacznie większym obszarze Polski. Synoptycy IMGW planują wydać alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, a także dla południowych powiatów woj. pomorskiego, północnej części woj. mazowieckiego, północno-wschodniej części woj. łódzkiego oraz dla południowych powiatów woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
We wtorek pojawi się też silny wiatr. Niebezpiecznie mocno ma wiać na Wybrzeżu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w północnych powiatach województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.
Prognoza zagrożeń IMGW na środę
Silny wiatr w środę przewidywany również w północnej Polsce. W związku z tym alerty pierwszego stopnia możliwe są w północnych powiatach woj. pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla województw: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek
W czwartek ślisko na drogach będzie w południowo-wschodniej części kraju. W woj. podkarpackim mogą obowiązywać alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem, a w woj. lubelskim - przed opadami marznącymi.
Synoptycy IMGW na ten dzień przewidują ponadto wystąpienie intensywnych opadów śniegu. Związane z nimi alerty pierwszego stopnia możliwe są w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim.
Prognoza zagrożeń IMGW na piątek
Następnego dnia do Polski wróci silny wiatr. W piątek niebezpiecznie mocno może wiać w większości kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia będą obowiązywać prawdopodobnie w województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, mazowieckim i lubelskim.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com