IMGW ostrzega przed opadami marznącymi i gołoledzią. Alerty pierwszego stopnia obowiązują na terenie sześciu województw. Na wschodzie kraju ostrzeżenia pozostaną w mocy do sobotniego poranka. Sprawdź, gdzie aura okaże się niebezpieczna.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia, w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW - opady marznące
Żółte alerty IMGW obowiązują w województwach:
- pomorskim, w powiatach: nowodworskim, malborskim i sztumskim;
- warmińsko-mazurskim, w całym województwie poza powiatami: gołdapskim, oleckim i ełckim;
- podlaskim, w powiatach: łomżyńskim, Łomża, zambrowskim i kolneńskim;
- mazowieckim, w powiatach: żuromińskim, mławskim, ciechanowskim, przasnyskim, ostrołęckim, Ostrołęka, makowskim, pułtuskim, wyszkowskim, ostrowskim, sokołowskim, węgrowskim, wołomińskim, mińskim, siedleckim, Siedlce i łosickim;
- lubelskim, w całym województwie poza powiatami: ryckim, puławskim, opolskim, kraśnickim, janowskim, biłgorajskim;
- podkarpackim, w powiatach: leskim, bieszczadzkim i sanockim.
Prognozowane są miejscami przejściowo słabe opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź.
Ostrzeżenia na Pomorzu Gdańskim, w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i części Mazowsza będą ważne do godziny 4 w sobotę. Na Podkarpaciu alerty IMGW pozostaną w mocy do godz. 6, natomiast na Podlasiu, Lubelszczyźnie, wschodnim Mazowszu i centralnej części Warmii i Mazur - do godz. 9 tego samego dnia.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock