Pogotowie przeciwpowodziowe w Kotlinie Kłodzkiej. Nie tylko tam wody w rzekach może przybierać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW oraz eksperci z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed wysokim poziomem wody w niektórych rzekach. Są miejsca, w których obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Jak zauważają eksperci, niebezpieczeństwo związane jest z opadami deszczu, a także spływem wód opadowo-roztopowych i topnieniem pokrywy śnieżnej.

W 10 miejscach w Małopolsce rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW podał, że wzrosty poziomu wody w części regionu prognozowane są w związku z opadami deszczu oraz topiącym się śniegiem.

Stan ostrzegawczy przekroczyła Wisła w Jawiszowicach, Dunajec w Nowym Targu, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej, Skawa w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie, Czarna Orawa w Jabłonce, potok Piekielnik w Piekielniku, Lubieńka w miejscowości Lubień, Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu oraz Niedziczanka w Niedzicy.

- Jak sama nazwa wskazuje, są to stany ostrzegawcze, czyli musimy na to zwrócić uwagę, ale na razie bez paniki. Kolejny poziom to jest stan alarmowy. Na chwilę obecną na żadnej z rzek w Małopolsce nie ma stanu alarmowego - przekazał w niedzielę po południu dyżurny tamtejszego WCZK.

Opolskiem. Możliwe przekroczenia stanów alarmowych

Jak poinformowało w niedzielę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na Prośnie, Budkowiczance i Widawie w ciągu najbliższych godzin możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Pierwsze ostrzeżenie dotyczy rzeki Prosna, gdzie na stacji wodowskazowej w Gorzowie Śląskim spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Stan ostrzegawczy może być także przekroczony w Krzywej Górze na rzece Budkowiczanka. Na odcinku rzeki Widawa od Namysłowa do ujścia Odry zapowiadane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w Zbytowej nieznaczne przekroczenie stanu alarmowego.

Śląsk. Poziom wody w rzekach wciąż rośnie

Bezpiecznie nie jest także na Śląsku. Obficie padający od wielu godzin deszcz oraz roztopy spowodowały w niedzielę wezbranie wód w rzekach na południu regionu. Z danych IMGW wynika, że przekroczone są stany ostrzegawcze m.in. na Wiśle, Sole i Białej.

Jak podał IMGW, w niedzielę o godzinie 12 poziom Bystrej w Kamesznicy wynosił 220 centymetrów i przekraczał o 10 cm stan ostrzegawczy. Soła w Żywcu miała 287 cm, czyli o 7 cm powyżej ostrzegawczego. Rzeka Koszarawa w Pewli Małej osiągnęła 203 cm. W tym miejscu poziom ostrzegawczy wynosi 150 cm. O 7 cm przekroczyła go rzeka Biała w Bielsku-Białej. W południe miała 177 cm. Powyżej ostrzeżenia była Wisła na wodowskazach w Ustroniu - o 20 cm (200 cm), Skoczowie - o 1 cm (211 cm) i Jawiszowicach - o 11 cm (491 cm).

Tendencje są wzrostowe.

W niedzielę przed południem Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o możliwych wezbraniach wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej. Obowiązuje ono w zlewniach Małej Wisły, Przemszy (bez Białej Przemszy) oraz Soły do godziny 10 w poniedziałek.

"Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo w zlewni Przemszy istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska 90 procent" - oznajmiło BPH.

Opady na Dolnym Śląsku

Stany ostrzegawcze są przekroczone również na rzekach w Kotlinie Kłodzkiej, a konkretnie Nysie Kłodzkiej i Ścinawce. W rejonie Zielińca ostatniej doby spadł deszcz do 23 litrów wody na metr kwadratowy, a w ciągu sześciu godzin 19 l/mkw.

Według wskazań wodomierzy w niedzielę przekroczone były stany ostrzegawcze między innymi w Krosnowicach, Bystrzycy Kłodzkiej a w Szalejowie Górnym do przekroczenia stanu alarmowego (180 cm) brakowało dwóch centymetrów.

Starosta kłodzki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w całej Kotlinie Kłodzkiej. Opady cały czas są znaczące.

Dobrze nie jest także na Podkarpaciu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie wydało dla kilku powiatów woj. podkarpackiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg. Ostrzega także przed wzbieraniem wód w rzekach i przekroczeniem stanów ostrzegawczych, w związku z opadami deszczu i roztopami. Alerty obowiązują na obszarze zlewni Wisłoki, Łęgu, Wisłoka i Sanu.

Jak informuje Centrum, w związku z prognozowanymi kolejnymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

"W profilu Stobnica na Godowej stan wody będzie wzrastał powyżej stanu alarmowego. Punktowo istnieje niewielka możliwość przekroczenia kolejnych stanów alarmowych" - czytamy w ostrzeżeniu. WCZK zastrzegło, że w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska, ostrzeżenie może ulec zmianie.

Stan wody w polskich rzekach. 19.02.2023hydro.imgw.pl

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw:

- pomorskiego, zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu;

- wielkopolskiego, Orli, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu;

- dolnośląskiego, konkretnie Bystrzycy górnej do Zb. Mietków, Strzegomki do Łażan, Kaczawy górnej do Dunina, Skory (górna), Bobru od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bobru do Zb. Pilchowice, Kwisy górnej do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnicy, Izery, Nysy Łużyckiej od granicy RP do Zgorzelca, Witki od Ostróżna do ujścia do Nysy Łużyckiej, Nysy Łużyckiej do Zgorzelca, Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry, Widawy;

- opolskiego, Widawy i Stobrawy;

- śląskiego, wschodniej części województwa;

- małopolskiego, zlewni na zachodzie, południu, wschodzie i w środkowej części województwa;

- podkarpackiego, w większości województwa;

- śląskiego, dla zlewni na południu regionu.

Na Żuławach i Zalewie Wiślanym, jak podano w komunikacie - w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną - przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia stracą tam ważność o godzinie 12 w niedzielę.

W rejonie woj. wielkopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego w wyniku spływu wód opadowych, opadów deszczu, a lokalnie także w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej, prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Możliwe jest również punktowe przekroczenie stanów alarmowych. Na Śląsku, w Małopolsce i w południowej części Dolnego śląska alerty będą obowiązywać do godz. 12 we wtorek, natomiast w pozostałych miejscach woj. dolnośląskiego oraz na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce pozostaną ważne do godz. 12 we wtorek.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują obszar woj. śląskiego, w tym Olzy oraz Odra od Chałupek do Koźla.

W woj. śląskim przewiduje się okresowo gwałtowne, wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej z powodu spływu wód opadowo-roztopowych. W Cieszynie na Olzie możliwe jest krótkotrwałe przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Alerty wygasną o godz. 8 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Autorka/Autor:kw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 18.05. Noc będzie pochmurna i deszczowa. W dzień również popada, mogą też pojawić się burze. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela 18.05. Deszczowa noc, w dzień może zagrzmieć

Pogoda na jutro - niedziela 18.05. Deszczowa noc, w dzień może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. W części kraju temperatura przy gruncie spadnie poniżej zera stopni.

Żółte alarmy w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Żółte alarmy w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przeszły przez Saint Louis w stanie Missouri. Na nagraniu uchwyconym przez 39-letniego mieszkańca tego miasta widać, jak tornado zrywa dach jednego z domów.

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze i tornada nawiedziły amerykańskie stany Missouri, Kentucky i Wirginia. W wyniku załamania pogody zginęły co najmniej 23 osoby - podała w sobotę telewizja ABC News. Trwają poszukiwania zaginionych.

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, KY3 News

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+