Pogotowie przeciwpowodziowe w Kotlinie Kłodzkiej. Nie tylko tam wody w rzekach może przybierać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW oraz eksperci z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed wysokim poziomem wody w niektórych rzekach. Są miejsca, w których obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Jak zauważają eksperci, niebezpieczeństwo związane jest z opadami deszczu, a także spływem wód opadowo-roztopowych i topnieniem pokrywy śnieżnej.

W 10 miejscach w Małopolsce rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW podał, że wzrosty poziomu wody w części regionu prognozowane są w związku z opadami deszczu oraz topiącym się śniegiem.

Stan ostrzegawczy przekroczyła Wisła w Jawiszowicach, Dunajec w Nowym Targu, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej, Skawa w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie, Czarna Orawa w Jabłonce, potok Piekielnik w Piekielniku, Lubieńka w miejscowości Lubień, Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu oraz Niedziczanka w Niedzicy.

- Jak sama nazwa wskazuje, są to stany ostrzegawcze, czyli musimy na to zwrócić uwagę, ale na razie bez paniki. Kolejny poziom to jest stan alarmowy. Na chwilę obecną na żadnej z rzek w Małopolsce nie ma stanu alarmowego - przekazał w niedzielę po południu dyżurny tamtejszego WCZK.

Opolskiem. Możliwe przekroczenia stanów alarmowych

Jak poinformowało w niedzielę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na Prośnie, Budkowiczance i Widawie w ciągu najbliższych godzin możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Pierwsze ostrzeżenie dotyczy rzeki Prosna, gdzie na stacji wodowskazowej w Gorzowie Śląskim spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Stan ostrzegawczy może być także przekroczony w Krzywej Górze na rzece Budkowiczanka. Na odcinku rzeki Widawa od Namysłowa do ujścia Odry zapowiadane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w Zbytowej nieznaczne przekroczenie stanu alarmowego.

Śląsk. Poziom wody w rzekach wciąż rośnie

Bezpiecznie nie jest także na Śląsku. Obficie padający od wielu godzin deszcz oraz roztopy spowodowały w niedzielę wezbranie wód w rzekach na południu regionu. Z danych IMGW wynika, że przekroczone są stany ostrzegawcze m.in. na Wiśle, Sole i Białej.

Jak podał IMGW, w niedzielę o godzinie 12 poziom Bystrej w Kamesznicy wynosił 220 centymetrów i przekraczał o 10 cm stan ostrzegawczy. Soła w Żywcu miała 287 cm, czyli o 7 cm powyżej ostrzegawczego. Rzeka Koszarawa w Pewli Małej osiągnęła 203 cm. W tym miejscu poziom ostrzegawczy wynosi 150 cm. O 7 cm przekroczyła go rzeka Biała w Bielsku-Białej. W południe miała 177 cm. Powyżej ostrzeżenia była Wisła na wodowskazach w Ustroniu - o 20 cm (200 cm), Skoczowie - o 1 cm (211 cm) i Jawiszowicach - o 11 cm (491 cm).

Tendencje są wzrostowe.

W niedzielę przed południem Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o możliwych wezbraniach wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej. Obowiązuje ono w zlewniach Małej Wisły, Przemszy (bez Białej Przemszy) oraz Soły do godziny 10 w poniedziałek.

"Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo w zlewni Przemszy istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska 90 procent" - oznajmiło BPH.

Opady na Dolnym Śląsku

Stany ostrzegawcze są przekroczone również na rzekach w Kotlinie Kłodzkiej, a konkretnie Nysie Kłodzkiej i Ścinawce. W rejonie Zielińca ostatniej doby spadł deszcz do 23 litrów wody na metr kwadratowy, a w ciągu sześciu godzin 19 l/mkw.

Według wskazań wodomierzy w niedzielę przekroczone były stany ostrzegawcze między innymi w Krosnowicach, Bystrzycy Kłodzkiej a w Szalejowie Górnym do przekroczenia stanu alarmowego (180 cm) brakowało dwóch centymetrów.

Starosta kłodzki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w całej Kotlinie Kłodzkiej. Opady cały czas są znaczące.

Dobrze nie jest także na Podkarpaciu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie wydało dla kilku powiatów woj. podkarpackiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg. Ostrzega także przed wzbieraniem wód w rzekach i przekroczeniem stanów ostrzegawczych, w związku z opadami deszczu i roztopami. Alerty obowiązują na obszarze zlewni Wisłoki, Łęgu, Wisłoka i Sanu.

Jak informuje Centrum, w związku z prognozowanymi kolejnymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

"W profilu Stobnica na Godowej stan wody będzie wzrastał powyżej stanu alarmowego. Punktowo istnieje niewielka możliwość przekroczenia kolejnych stanów alarmowych" - czytamy w ostrzeżeniu. WCZK zastrzegło, że w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska, ostrzeżenie może ulec zmianie.

Stan wody w polskich rzekach. 19.02.2023hydro.imgw.pl

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw:

- pomorskiego, zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu;

- wielkopolskiego, Orli, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu;

- dolnośląskiego, konkretnie Bystrzycy górnej do Zb. Mietków, Strzegomki do Łażan, Kaczawy górnej do Dunina, Skory (górna), Bobru od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bobru do Zb. Pilchowice, Kwisy górnej do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnicy, Izery, Nysy Łużyckiej od granicy RP do Zgorzelca, Witki od Ostróżna do ujścia do Nysy Łużyckiej, Nysy Łużyckiej do Zgorzelca, Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry, Widawy;

- opolskiego, Widawy i Stobrawy;

- śląskiego, wschodniej części województwa;

- małopolskiego, zlewni na zachodzie, południu, wschodzie i w środkowej części województwa;

- podkarpackiego, w większości województwa;

- śląskiego, dla zlewni na południu regionu.

Na Żuławach i Zalewie Wiślanym, jak podano w komunikacie - w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną - przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia stracą tam ważność o godzinie 12 w niedzielę.

W rejonie woj. wielkopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego w wyniku spływu wód opadowych, opadów deszczu, a lokalnie także w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej, prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Możliwe jest również punktowe przekroczenie stanów alarmowych. Na Śląsku, w Małopolsce i w południowej części Dolnego śląska alerty będą obowiązywać do godz. 12 we wtorek, natomiast w pozostałych miejscach woj. dolnośląskiego oraz na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce pozostaną ważne do godz. 12 we wtorek.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują obszar woj. śląskiego, w tym Olzy oraz Odra od Chałupek do Koźla.

W woj. śląskim przewiduje się okresowo gwałtowne, wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej z powodu spływu wód opadowo-roztopowych. W Cieszynie na Olzie możliwe jest krótkotrwałe przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Alerty wygasną o godz. 8 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Autorka/Autor:kw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska znalazła się pod wpływem śródziemnomorskiego niżu Gabriel, który przynosi ze sobą dynamiczną aurę. W kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady deszczu i burze.

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 8.07 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Deszczonośny niż Gabriel wkroczył do Polski. Strażacy z województwa śląskiego odnotowują pierwsze skutki obfitych opadów w postaci lokalnych podtopień.

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja na Śląsku

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja na Śląsku

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na środę 9.07. Przed nami wyjątkowo deszczowa noc i dzień. Spodziewane są intensywne opady, lokalne burze oraz porywisty wiatr. Termometry wskażą maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stan rzek w Polsce. Obfite opady deszczu powodują, że przybywa wody w ciekach wodnych. W części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. Na dwóch stacja przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Najwyższym poziomem alertu zostały objęte kolejne powiaty województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Sprawdź szczegóły.

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Źródło:
NDTV, Antara News

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr