Pogotowie przeciwpowodziowe w Kotlinie Kłodzkiej. Nie tylko tam wody w rzekach może przybierać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW oraz eksperci z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed wysokim poziomem wody w niektórych rzekach. Są miejsca, w których obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Jak zauważają eksperci, niebezpieczeństwo związane jest z opadami deszczu, a także spływem wód opadowo-roztopowych i topnieniem pokrywy śnieżnej.

W 10 miejscach w Małopolsce rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW podał, że wzrosty poziomu wody w części regionu prognozowane są w związku z opadami deszczu oraz topiącym się śniegiem.

Stan ostrzegawczy przekroczyła Wisła w Jawiszowicach, Dunajec w Nowym Targu, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej, Skawa w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie, Czarna Orawa w Jabłonce, potok Piekielnik w Piekielniku, Lubieńka w miejscowości Lubień, Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu oraz Niedziczanka w Niedzicy.

- Jak sama nazwa wskazuje, są to stany ostrzegawcze, czyli musimy na to zwrócić uwagę, ale na razie bez paniki. Kolejny poziom to jest stan alarmowy. Na chwilę obecną na żadnej z rzek w Małopolsce nie ma stanu alarmowego - przekazał w niedzielę po południu dyżurny tamtejszego WCZK.

Opolskiem. Możliwe przekroczenia stanów alarmowych

Jak poinformowało w niedzielę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na Prośnie, Budkowiczance i Widawie w ciągu najbliższych godzin możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Pierwsze ostrzeżenie dotyczy rzeki Prosna, gdzie na stacji wodowskazowej w Gorzowie Śląskim spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Stan ostrzegawczy może być także przekroczony w Krzywej Górze na rzece Budkowiczanka. Na odcinku rzeki Widawa od Namysłowa do ujścia Odry zapowiadane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w Zbytowej nieznaczne przekroczenie stanu alarmowego.

Śląsk. Poziom wody w rzekach wciąż rośnie

Bezpiecznie nie jest także na Śląsku. Obficie padający od wielu godzin deszcz oraz roztopy spowodowały w niedzielę wezbranie wód w rzekach na południu regionu. Z danych IMGW wynika, że przekroczone są stany ostrzegawcze m.in. na Wiśle, Sole i Białej.

Jak podał IMGW, w niedzielę o godzinie 12 poziom Bystrej w Kamesznicy wynosił 220 centymetrów i przekraczał o 10 cm stan ostrzegawczy. Soła w Żywcu miała 287 cm, czyli o 7 cm powyżej ostrzegawczego. Rzeka Koszarawa w Pewli Małej osiągnęła 203 cm. W tym miejscu poziom ostrzegawczy wynosi 150 cm. O 7 cm przekroczyła go rzeka Biała w Bielsku-Białej. W południe miała 177 cm. Powyżej ostrzeżenia była Wisła na wodowskazach w Ustroniu - o 20 cm (200 cm), Skoczowie - o 1 cm (211 cm) i Jawiszowicach - o 11 cm (491 cm).

Tendencje są wzrostowe.

W niedzielę przed południem Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o możliwych wezbraniach wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej. Obowiązuje ono w zlewniach Małej Wisły, Przemszy (bez Białej Przemszy) oraz Soły do godziny 10 w poniedziałek.

"Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo w zlewni Przemszy istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska 90 procent" - oznajmiło BPH.

Opady na Dolnym Śląsku

Stany ostrzegawcze są przekroczone również na rzekach w Kotlinie Kłodzkiej, a konkretnie Nysie Kłodzkiej i Ścinawce. W rejonie Zielińca ostatniej doby spadł deszcz do 23 litrów wody na metr kwadratowy, a w ciągu sześciu godzin 19 l/mkw.

Według wskazań wodomierzy w niedzielę przekroczone były stany ostrzegawcze między innymi w Krosnowicach, Bystrzycy Kłodzkiej a w Szalejowie Górnym do przekroczenia stanu alarmowego (180 cm) brakowało dwóch centymetrów.

Starosta kłodzki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w całej Kotlinie Kłodzkiej. Opady cały czas są znaczące.

Dobrze nie jest także na Podkarpaciu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie wydało dla kilku powiatów woj. podkarpackiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg. Ostrzega także przed wzbieraniem wód w rzekach i przekroczeniem stanów ostrzegawczych, w związku z opadami deszczu i roztopami. Alerty obowiązują na obszarze zlewni Wisłoki, Łęgu, Wisłoka i Sanu.

Jak informuje Centrum, w związku z prognozowanymi kolejnymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

"W profilu Stobnica na Godowej stan wody będzie wzrastał powyżej stanu alarmowego. Punktowo istnieje niewielka możliwość przekroczenia kolejnych stanów alarmowych" - czytamy w ostrzeżeniu. WCZK zastrzegło, że w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska, ostrzeżenie może ulec zmianie.

Stan wody w polskich rzekach. 19.02.2023hydro.imgw.pl

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw:

- pomorskiego, zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu;

- wielkopolskiego, Orli, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu;

- dolnośląskiego, konkretnie Bystrzycy górnej do Zb. Mietków, Strzegomki do Łażan, Kaczawy górnej do Dunina, Skory (górna), Bobru od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bobru do Zb. Pilchowice, Kwisy górnej do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnicy, Izery, Nysy Łużyckiej od granicy RP do Zgorzelca, Witki od Ostróżna do ujścia do Nysy Łużyckiej, Nysy Łużyckiej do Zgorzelca, Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry, Widawy;

- opolskiego, Widawy i Stobrawy;

- śląskiego, wschodniej części województwa;

- małopolskiego, zlewni na zachodzie, południu, wschodzie i w środkowej części województwa;

- podkarpackiego, w większości województwa;

- śląskiego, dla zlewni na południu regionu.

Na Żuławach i Zalewie Wiślanym, jak podano w komunikacie - w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną - przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia stracą tam ważność o godzinie 12 w niedzielę.

W rejonie woj. wielkopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego w wyniku spływu wód opadowych, opadów deszczu, a lokalnie także w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej, prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Możliwe jest również punktowe przekroczenie stanów alarmowych. Na Śląsku, w Małopolsce i w południowej części Dolnego śląska alerty będą obowiązywać do godz. 12 we wtorek, natomiast w pozostałych miejscach woj. dolnośląskiego oraz na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce pozostaną ważne do godz. 12 we wtorek.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują obszar woj. śląskiego, w tym Olzy oraz Odra od Chałupek do Koźla.

W woj. śląskim przewiduje się okresowo gwałtowne, wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej z powodu spływu wód opadowo-roztopowych. W Cieszynie na Olzie możliwe jest krótkotrwałe przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Alerty wygasną o godz. 8 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Autorka/Autor:kw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam szereg pogodowych zagrożeń. W czwartek nad Polskę nasunie się strefa frontów atmosferycznych, niosąca ze sobą ogromne ilości wilgoci. W części kraju wystąpią burze i intensywne, ulewne opady deszczu.

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń na kolejne dni. Największe zagrożenie stanowić będą burze - lokalnie mogą obowiązywać alarmy najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. W prognozach najwyższy stopień alarmów

IMGW ostrzega. W prognozach najwyższy stopień alarmów

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 24.04. Noc zapowiada się jeszcze spokojnie, z dość niewielkimi opadami deszczu oraz lokalnymi mgłami i zamgleniami. Taką pogodę przyniesie również czwartkowy poranek, jednak w drugiej części dnia nad południową Polską spodziewane są burze z ulewnymi opadami deszczu.

Pogoda na jutro - czwartek 24.04. Parasole przydadzą się w nocy i w dzień

Pogoda na jutro - czwartek 24.04. Parasole przydadzą się w nocy i w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network