Lato w tym roku może być ekstremalnie ciepłe. - Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Czy czeka nas ekstremalnie ciepłe lato? Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej przygotowanej przez IMGW wynika, że tak. Walijewski zaznaczył, że według prognozy czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, w których temperatura mocno przekroczy normę. - Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości - mówił rzecznik prasowy IMGW. Dodał, że te fale upałów będą trwały dłużej niż cztery dni. - To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - wyjaśnił.
Klimatolodzy zwracają uwagę, że będą się też pojawiały noce tropikalne. Występują one wtedy, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. - To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się - ostrzegł Walijewski.
Niebezpieczne zjawiska w czasie lata
Bardzo gorące lato będzie się wiązać z ryzykiem występowania niebezpiecznych burz.
- Tym burzom będą towarzyszyły silne porywy wiatru, ale też intensywne, krótkotrwałe opady deszczu. Może pojawiać się także grad - mówił Walijewski. Dodał, że w tak dynamicznym okresie mogą pojawiać się także trąby powietrzne.
- Widzimy to, co się dzieje na świecie. Bardzo nagrzana atmosfera, bardzo ciepły ocean, szczególnie Ocean Atlantycki, on sprowadza do Polski i Europy dynamiczne masy powietrza. Te masy są ciepłe, ale zarazem i wilgotne. One są paliwem dla tych niebezpiecznych burz, które w wakacje mogą nam popsuć wolny czas - zauważył rzecznik prasowy IMGW.
Jak podkreślił, klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie, uważają, że 2024 ma być najcieplejszym rokiem od początku pomiarów meteorologicznych, a na pewno najcieplejszym od ery industrialnej.
Źródło: PAP, IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: akturer/Shutterstock