Zorza polarna zalśniła nad Polską

Autor:
kw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Zorza polarna - Nowogród, woj. podlaskie - 23/24.04.23
Zorza polarna - Nowogród, woj. podlaskie - 23/24.04.23Kontakt 24
wideo 2/11
Zorze polarne

Noc z poniedziałku na wtorek przyniosła nam świetne warunki do wystąpienia zorzy polarnej. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy fotografię, na której widać, jak pięknie prezentowało się to zjawisko.

W poniedziałek późnym wieczorem pojawiły się dobre warunki do zaobserwowana zorzy polarnej w naszym kraju. Najlepsza aura, umożliwiająca dostrzeżenie tego niezwykłego zjawiska, zapanowała we wschodnich regionach. W pozostałej części Polski występowały chmury, a także opady i lokalne burze.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie wykonane przez pana Krzysztofa Mierzejewskiego. Fotografia ukazująca różowo-zielone światła północy, wykonana została w okolicach miejscowości Szurpiły w woj. podlaskim.

Zjawisko zaobserwowano też wczoraj w Lęborku w woj. pomorskim.

Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego, na cześć rzymskiej bogini świtu (Aurory).

Zorza powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Planeta jest chroniona przed "atakiem" dzięki polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.

Jeśli burza magnetyczna jest na tyle silna, że nad Skandynawią współczynnik KP wynosi 7, może się udać zobaczyć krótkie rozbłyski światła na naszym niebie. Współczynnik KP, to inaczej skala KP lub indeks planetarny KP. Opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, im wyższy, tym większe szanse zobaczenia zorzy. KP0 lub 1 są najniższe, wtedy można ja zobaczyć tylko w okolicach bieguna.

A JEŚLI I WAM UDAŁO SIĘ ZAOBSERWOWAĆ ZORZĘ LUB INNE CIEKAWE ZJAWISKO, PODZIELCIE SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Autor:kw

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości