Zorza polarna w Polsce. Dzi臋ki silnej burzy geomagnetycznej w czwartek wieczorem w niekt贸rych regionach kraju da艂o si臋 podziwia膰 zjawisko typowe dla bieguna p贸艂nocnego.
W czwartek nad nasz膮 planet膮 pojawi艂a si臋 bardzo silna burza geomagnetyczna. Jej konsekwencje wyst膮pi艂y po zachodzie s艂o艅ca. W p贸艂nocnej Polsce zapanowa艂y doskona艂e warunki do podziwiania zorzy polarnej. Karol W贸jcicki, popularyzator astronomii z serwisu z "Z G艂ow膮 w Gwiazdach", nazwa艂 je wybitnymi.
Niezwyk艂e zjawisko uda艂o si臋 zaobserwowa膰 mi臋dzy innymi w Trzebieszewie w okolicach Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Zorz臋 polarn膮 uda艂o si臋 uchwyci膰 pani Aleksandrze Mielniczuk.
Warunki pogodowe do podziwiania zorzy w wielu regionach kraju zapowiadaj膮 si臋... r贸偶nie. Na noc prognozowane jest zmienne zachmurzenie. Chwilami w regionach p贸艂nocnych i zachodnich mo偶e bardziej si臋 chmurzy膰 i pada膰.
>>> Wi臋cej informacji znajdziesz w prognozie pogody na noc i na pi膮tek
Zorza polarna - czym jest i聽jak powstaje?
Zorza polarna powstaje w g贸rnych warstwach atmosfery ziemskiej i jest zjawiskiem charakterystycznym g艂贸wnie dla obszar贸w podbiegunowych. Mo偶e przybiera膰 bardzo r贸偶norodne formy: barwne 艂uki, smugi, pasma. Zorze maj膮 te偶 na og贸艂 kolor zielony, niebieskozielony z plamami o barwie r贸偶owej lub czerwonej, zdarzaj膮 si臋 kolory niebiesko-bia艂y, 偶贸艂to-zielony lub fioletowy.
Ich powstawanie zwi膮zane jest z przep艂ywem pr膮du w jonosferze, na wysoko艣ci oko艂o 100 kilometr贸w nad Ziemi膮. Podczas rozb艂ysk贸w S艂o艅ce emituje protony oraz elektrony. Cz膮stki te s膮 w wi臋kszo艣ci odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. S膮 wy艂apywane przez ziemsk膮 magnetosfer臋 i poruszaj膮 si臋 po torze helisy, wzd艂u偶 linii pola magnetycznego, 艂膮cz膮cych obydwa ziemskie bieguny magnetyczne. W konsekwencji dochodzi do wzbudzenia atom贸w w obszarze polarnym, co skutkuje pojawieniem si臋 艣wietlistych 艂un na niebie.
殴r贸d艂o:聽tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Aleksandra Mielniczuk