W górach panują trudne warunki na szlakach - są one nieprzetarte i śliskie. Miejscami leży kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Na Babiej Górze w zaspach jest go do metra. W Tatrach, Bieszczadach i Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Na szlakach turystycznych w Beskidach panują bardzo trudne warunki. W sobotę rano w wyższych partiach gór temperatura spadła do -8 stopni Celsjusza. Wiał też silny wiatr.
- W wyższych partiach gór leży już sporo śniegu. Na Babiej Górze w zaspach jest go do metra. Przy schroniskach: na Markowych Szczawinach leży około 30 centymetrów śniegu, a na Hali Miziowej 25. Temperatura w sobotę rano wahała się od -5 do -8 stopni - poinformował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze stacji w Szczyrku.
Trudne warunki w Beskidach
W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tak zwana Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę. Jak trudne warunki są obecnie w górach przekonali się turyści, którzy zabłądzi w sobotę nad ranem w rejonie Babiej Góry. - Zabłądzili po północnej stronie, w stromym terenie. Akcja już się zakończyła. Turyści zostali sprowadzeni w bezpieczne miejsce - podali goprowcy.
Na Babiej Górze, w Karkonoszach i Bieszczadach obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach. Możliwe jest samoistne zejście małej lawiny.
Mróz w Bieszczadach
W sobotę rano w Ustrzykach Górnych termometry pokazywały -10 stopni Celsjusza. Powyżej górnej granicy lasu leży nawet 70 centymetrów śniegu.
- W Cisnej notowano dziewięć stopni mrozu, a w Sanoku pięć stopni poniżej zera - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski. Jak zaznaczył, "wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie".
W bieszczadzkich dolinach leży 15-20 cm śniegu. Z kolei w górnych partiach gór pokrywa śnieżna waha się od 30 do 70 cm. W ocenie ratownika dyżurnego, "warunki turystyczne można określić jako trudne". - Szlaki górskie są nieprzetarte i śliskie. Niektóre z nich tarasują między innymi powalone gałęzie i konary drzew, które połamały się pod ciężarem okiści śnieżnej - wyjaśnił Dąbrowski.
Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.
W Tatrach lawinowa "jedynka"
W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
"Szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, pod którą występuje lód. W dalszym ciągu jest ślisko. Wzmagający się wiatr utworzył miejscami zaspy śniegu. Przebieg wielu szlaków jest niewidoczny" - informuje na stronie internetowej Tatrzański Park Narodowy. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach oraz drogach dojściowych do schronisk jest również ślisko. Udając się w niższe partie gór, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki.
Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę w góry, muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie.
GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Zamknięte szlaki w Karkonoszach
Karkonoski Park narodowy poinformował w sobotę w komunikacie o zamkniętych szlakach na Dolnym Śląsku.
"Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w Karkonoszach prowadzący przez Śnieżne Kotły koło Śnieżnych Stawków. To odcinek szlaku zielonego tak zwanej Ścieżki nad Reglami, na odcinku od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Zamknięty jest także szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki od nieczynnego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego; szlak żółty przez niszę niwalną Białego Jaru od schroniska Strzecha Akademicka do szlaku czarnego na Kopę; szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do szlaku czerwonego przy Śnieżnych Kotłach" - napisano w komunikacie. Z powodu zagrożenia osunięciami zamknięty został szlak niebieski, czyli Droga Jubileuszowa na Śnieżkę na odcinku od Przełęczy pod Śnieżką do zbiegu szlaku czerwonego i niebieskiego po wschodniej stronie Śnieżki.
Źródło: PAP, TOPR, GOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: TOPR