Rybitwy, czajki, mewy czarnogłowe czy ostrygojady to niektóre z gatunków ptaków, które zakładają gniazda na wyspach lęgowych powstałych w ramach projektu rewitalizacji Odry na Pomorzu Zachodnim. Jak informują Wody Polskie, "w przeciwieństwie do kolonijnie gniazdujących rybitw i mew ostrygojady są terytorialne i dlatego dwa gniazda blisko siebie to ewenement".
- Na nieczynnym wyrobisku zalanym wodą stworzyliśmy prostokątne wyspy, na których ptaki mogą zakładać swoje kolonie. Udało nam się wzmocnić bioróżnorodność i zaprosić do naszego regionu na lęgi gatunki ptaków, których od dawna nie było - powiedział dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.
Jak dodał, "mamy pierwsze lęgi, mamy pierwsze przypadki kolonizacji, projekt po prostu się powiódł". - Staramy się solidnie patrzeć na to, w jakim środowisku żyjemy. Prowadzenie inwestycji jest konieczne, ale nie może to być bezrefleksyjne. Wspieramy przyrodę i tego efektem są te wyspy - zaznaczył.
Rybitwy, śmieszki, ostrygojady
Na wyspach lęgowych zaobserwowano między innymi rybitwy rzeczne, rybitwy białoczelne, śmieszki, sieweczki rzeczne, czajki i nieliczne w Polsce mewy czarnogłowe.
Dwa gniazda założyły ostrygojady. Jak informują Wody Polskie, "w przeciwieństwie do kolonijnie gniazdujących rybitw i mew ostrygojady są terytorialne i dlatego dwa gniazda blisko siebie to ewenement".
Wyspy lęgowe powstały w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Jego celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Pomorza Zachodniego. Projekt realizowany jest na zlecenie Wód Polskich.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: szczecin.wody.gov.pl