TVN Meteo | Polska

Figurki będą imitować prawdziwe ptaki, a farba ich odchody. "To oznaka, że siedlisko jest atrakcyjne"

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, gospodarskamorska.pl
"Ptasia wyspa" w gdańskim porcie. Figurki ptaków będą przyciągać rybitwy
"Ptasia wyspa" w gdańskim porcie. Figurki ptaków będą przyciągać rybitwyPort Gdańsk
wideo 2/2
Facebook/Port GdańskFigurki ptaków będą przyciągać rybitwy

Na falochronie w gdańskim porcie utworzono "ptasią wyspę", która ma być bezpiecznym schronieniem i miejscem gniazdowania dla rybitw. Zachęcać ptaki do przeniesienia się w nowe miejsce będą figurki, nazywane przez ornitologów "bałwankami", ślady farby imitujące ich odchody oraz odgłosy kolonii odtwarzane z głośników.

"Ptasią wyspę" o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych utworzono w Porcie Gdańsk na falochronie wyspowym wschodnim. Mają tam zamieszkać chronione gatunki, takie jak rybitwy rzeczne i czubate. Jak mówił ornitolog Adam Janczyszyn, pierwsze ptaki powinny pojawić się tam najpóźniej w połowie maja, a po tygodniu prawdopodobnie będą założone pierwsze gniazda.

"Wierzymy, że rozwój portu i ochrona środowiska mogą iść w parze. Na tej harmonii bardzo nam zależy" - napisano na profilu Portu Gdańsk w mediach społecznościowych.

Prawdziwe ptaki będą przyciągać figurki ptaków

Umieszczone na wyspie figurki ptaków mają zachęcić je do przeniesienia się na nowy teren. Ornitolodzy nazywają je "bałwankami". Janczyszyn powiedział, że rybitwy i mewy "bardzo dobrze reagują" na takie figurki.

- Jest to oznaka, że siedlisko jest atrakcyjne, już jakieś ptaki je zajęły - tłumaczył ornitolog. Dodał, że biała farba ma imitować ptasie odchody, co sprawia wrażenie, "że przybywa tutaj dużo ptaków".

Dodatkowo, wrażenie bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca dla ptaków będą imitować odgłosy kolonii (miejsce gnieżdżenia się wielu ptaków) odtwarzane z głośników.

"Bałwanki", czyli figurki imitujące ptakiPort Gdańsk
"Bałwanki", czyli figurki imitujące ptakiPort Gdańsk
Schronienie dla ptaków utworzono na falochronie wschodnimPort Gdańsk

Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, gospodarskamorska.pl

Źródło zdjęcia głównego: Port Gdańsk

Pozostałe wiadomości