W Tatrach i Karkonoszach panują trudne warunki do uprawiania turystyki, szlaki są oblodzone, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu
W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki - szlaki są oblodzone, jest bardzo ślisko. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak podaje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
"Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest bardzo zróżnicowana - miejscami występują głębsze zaspy śniegu, nawianego przez wiatr, gdzie indziej wystają kamienie. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - poinformował w komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr.
Na Kasprowym Wierchu leży 65 centymetrów śniegu, a temperatura w piątek rano na szczycie wynosiła -3 stopnie Celsjusza.
Wybierając się na spacery dolinami reglowymi warto jest zabrać ze sobą raczki antypoślizgowe oraz kije trekkingowe.
TPN apeluje o niewchodzenie na zamarzające górskie jeziora, w tym Morskie Oko. Warstwa lodu miejscami jest jeszcze cienka, a z powodu odwilży, na Morskim Oku na lodzie pojawiła się woda.
Pogoda na święta w Tatrach
Święta w Tatrach zapowiadają się dosyć ciepło z temperaturą w Zakopanem od 2 do 8 st. C. W sobotę ma padać deszcz ze śniegiem. Na słońce można liczyć w niedzielę, a w drugi dzień świat zapowiadane są opady deszczu.
W Karkonoszach lawinowa "dwójka"
W piątek w szczytowych partiach Karkonoszy temperatura wynosi -0,6 st. C, ale wiatr wiejący z prędkością ponad 50 kilometrów na godzinę powoduje, że odczuwalna temperatura jest niższa. W górach jest mglisto, widzialność jest ograniczona. Zachmurzenie jest duże, występują opady śniegu. Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR ostrzegają, że szlaki w większości są oblodzone. W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Wyruszając w góry warto sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie- przypominają ratownicy GOPR.
Warunki w Bieszczadach i na Babiej Górze
W Bieszczadach obowiązuje lawinowa "jedynka". Zagrożenie lawinowe występuje głównie w miejscach odłożenia większej ilości śniegu na stromych, zawietrznych stokach to jest przy grzbietach, lejach, zagłębieniach terenowych. Pokrywa śnieżna jest nierównomierna, miejscami leży od 5 do 30 cm, w miejscach nawianych do 60 cm. Najwięcej śniegu zostało zgromadzone przy górnej granicy lasu na stokach o wystawach północnych oraz północno wschodnich. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Szlaki miejscami są oblodzone.
Na Babiej Górze również obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Niewielkie zagrożenie występuje głównie na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu na podłożu trawiastym. Pokrywa śnieżna jest nierównomierna, średnio leży 30 cm, punktowo w miejscach nawianych ok. 60 cm. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez kamienie i wysoką roślinność.
Źródło: PAP, TOPR, GOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl