Dziki przypominające umaszczeniem psy dalmatyńczyki mieszkają na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Nietypową rodzinę zarejestrowała fotopułapka.
Fotopułapka umieszczona na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi uchwyciła spacerującą po lesie lochę z młodymi. Kilka warchlaków nie miało tradycyjnego umaszczenia w paski, były za to białe w czarne kropki, wyglądem przypominały psy dalmatyńczyki.
- Taka sierść zostanie im przez całe życie - powiedział dyrektor parku Mariusz Sachmaciński w rozmowie z Polskim Radiem Białystok.
Skąd to umaszczenie?
Typowe dla warchlaków jest umaszczenie w paski. Cętki to najprawdopodobniej efekt skrzyżowania się dzika ze świnią domową z gospodarstw rolnych.
- Takie aberracje barwne dotyczące koloru owłosienia u ssaków mają pochodzenie genetyczne. Mutacje nie zdarzają się często - opowiadał prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Pracowni Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
- Rzeczywiście w tym naszym regionie występuje dalej dużo gospodarstw, które są nieogrodzone - dodał Sachmaciński.
Dlaczego więc niektóre z młodych jaką paski, a inne plamki? Prof. Tryjanowski porównał to do sytuacji, która występuje u ludzi.
- U nas - ludzi - wśród rodzeństwa są bardzo różne osoby. Ta mutacja wpływa nie na cały miot, nie na wszystkie osobniki, tylko może wpływać na pojedyncze - mówił.
W styczniu 2022 roku warchlaki wyglądające jak dalmatyńczyki pojawiły się w okolicy wsi Tarnów Opolski. Zapytaliśmy wtedy o to naukowca, eksperta od dzików, doktora Tomasza Podgórskiego z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
- Tak naprawdę do końca nie wiadomo, skąd bierze się takie umaszczenie. Czasami obserwuje się je w różnych miejscach w całej Polsce, ale też w innych krajach w Europie. Generalnie mogą za tym stać dwie przyczyny. Albo jest to właśnie wynik hybrydyzacji ze świniami - w przeszłości w danej populacji mogły zdarzać się epizody krzyżowania się ze świniami wolno pasącymi się w lesie - albo jest to po prostu mutacja genetyczna ubarwienia - powiedział dr Podgórski.
Naukowiec dodał, że prowadzone są w Polsce badania hybrydyzacji wśród dzików. Od badanej populacji pobierano próbki, które następnie analizowano pod kątem genetyki. W około 20 procentach badanych próbek doszukano się domieszek puli genetycznej świni domowej.
>>> CZYTAJ: Warchlaki z Opola jak dalmatyńczyki
Źródło: radio.bialystok.pl, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi