TVN Meteo | Polska

W Tatrach lawinowa "dwójka". Dwie akcje ratunkowe TOPR 

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
PAP, TOPR
Trudne warunki turystyczne
Trudne warunki turystyczneTVN24
wideo 2/22
TVN24Trudne warunki turystyczne

Warunki na tatrzańskich szlakach pogarszają się, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR sprowadzili we wtorek po południu trójkę zmarzniętych turystów z rejonu Pośredniego Wierchu Goryczkowego. Wieczorem wyruszyli na kolejną wyprawę - poinformował ratownik dyżurny.

We wtorek trójka przemarzniętych turystów, nie mogąc kontynuować wyprawy w rejonie Pośredniego Wierchu Goryczkowego, poprosiła Tatrzańskiej Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe o pomoc. Po ogrzaniu i sprowadzeniu grupy na dół, ratownicy wyruszyli na kolejną wyprawę ratunkową. Tym razem o pomoc poprosiła turystka, która utknęła w rejonie progu Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Lawinowa "dwójka"

W Tatrach znacznie pogorszyły się warunki turystyczne. We wtorek po południu ogłoszono drugi, w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje od wysokości 1900 metrów nad poziomem morza. Ponadto w górach wieje silny wiatr. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą w wielu miejscach zalega lód. Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC i umiejętności posługiwania się nim.

LawinyPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Autor:anw

Źródło: PAP, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości