TVN Meteo | Polska

Wysoki Indeks UV w całej Polsce. Zachowajcie ostrożność 

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
IMGW
Odpowiednie nakrycie głowy, okulary, woda. Sposoby na upał
Odpowiednie nakrycie głowy, okulary, woda. Sposoby na upał
wideo 2/2
Odpowiednie nakrycie głowy, okulary, woda. Sposoby na upał

Przed nami upalna niedziela. W całej Polsce będzie słonecznie, a indeks UV osiągnie wysoki poziom nawet przy zachmurzeniu. W takie dni jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieniowania ultrafioletowego groźnego dla zdrowia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed upałami, które są groźne dla zdrowia i życia. Alarmy obowiązują w 16 województwach.

Chociaż aura zachęca do przebywania na słońcu, niekontrolowane opalanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt długa ekspozycja na promienie ultrafioletowe może zakończyć się oparzeniami skóry lub nawet udarem słonecznym. Nadmierne opalanie może natomiast powodować raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności biologicznej.

Indeks UV w niedzielę 26.06

Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje słońce danego dnia w określonym miejscu.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na niedzielę, przy bezchmurnym niebie indeks UV w niemal całym kraju wyniesie 7. Jedynie na południowym wschodzie osiągnie 8.

Prognoza indeksu UV na 26 czerwca 2022 r. dla bezchmurnego niebaIMGW

Tak samo wyglądają prognozy dla zachmurzonego nieba. W większości kraju indeks UV wyniesie 7, natomiast na południowym wschodzie Polski - 8.

Prognoza indeksu UV na 26 czerwca 2022 r. z zastosowaniem prognozy zachmurzeniaIMGW

Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16.

Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy jeszcze bardziej zatroszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.

Promieniowanie ultrafioletowe

Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.

Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.

Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.

Wyróżniamy też promienie UVC, najkrótsze, które nie docierają do powierzchni Ziemi, bo są pochłaniane przez atmosferę.

Opalanie nie dla każdegoPAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz
Udar cieplnyPAP/Maria Samczuk

Autor:anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW

Pozostałe wiadomości