W Tatrach, Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są trudne, miejscami występują zaspy, w wielu miejscach szlaki nie są przetarte. Karkonosze odwiedził z kamerą w poniedziałek reporter TVN24 Tomasz Mildyn. Podkreślił, że ratownicy GOPR i pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego "nie zachęcają do spacerów".
Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach gór na szlakach zalega gruba warstwa śniegu. W wielu miejscach szlaki są nieprzetarte, ich przebieg może być więc niewidoczny. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy, szczególnie pod ścianami i w formacjach wklęsłych.
Wysokogórskie wędrówki tylko dla osób z "bardzo dużym doświadczeniem"
"Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie" - zaleca TPN.
Śnieg zalega również na niżej położonych szlakach - na tych bardziej uczęszczanych jest on na ogół dobrze przetarty, ale to nie oznacza, że turyści mogą sobie tam pozwolić na beztroskę. "Miejscami jest ślisko, zalecamy wzięcie raczków oraz kijków" - apeluje TPN.
Na Kasprowym Wierchu leży 138 centymetrów śniegu, na Hali Gąsienicowej 89 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spadło już 120 cm białego puchu.
Lawinowa "dwójka" w Tatrach
W Tatrach obowiązuje drugi w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje w komunikacie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach - umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach
W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień (umiarkowany) zagrożenia lawinowego. Jak pisze Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, uważać trzeba przede wszystkim w "miejscach większego odłożenia depozytów" przez wiejący wiatr. Warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne, podobnie jak w Tatrach miejscami występują zaspy, a szlaki są nieprzetarte.
- Widzialność w Karkonoszach jest mocno ograniczona, występują mgły, spektakularnymi widokami nie można się cieszyć - relacjonował w poniedziałek przed południem reporter TVN24 Tomasz Mildyn. - Goprowcy i przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego apelują, żeby być w górach ostrożnym - dodał. Jak podkreślił, "generalnie pogoda w ostatnich dniach była taka, że ani ratownicy GOPR, ani pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego nie zachęcali do spacerów". - Na Śnieżce pogoda może bardzo szybko się zmieniać. W ostatnie kilkadziesiąt godzin napadało około 40 centymetrów świeżego śniegu, a to oznacza, ze w górach chodzi się trudno - wyjaśnił.
- Trzeba pamiętać o tym, że kiedy wybieramy się na szlaki, najlepiej po prostu sprawdzić najnowszy komunikat na stronie karkonoskiej grupy GOPR - doradził Mildyn.
Według komunikatu, pokrywa śnieżna w wyższych partiach wynosi 30-60 centymetrów. Więcej śniegu zalega w zagłębieniach terenowych, za przełamaniem terenu na stronach zawietrznych w kotłach polodowcowych oraz niektórych stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu. Jak podaje GOPR, w tych miejscach przenoszony przez wiatr śnieg został odłożony w formie poduszek śniegowych będących swoistymi pułapkami. W miejscach odłożenia pokrywa śniegu jest niestabilna. Grubość pokrywy starszego i nawianego śniegu w tych miejscach wynosi 70-100 cm.
Ostrzeżenia dotyczą także Babiej Góry
Na Babiej Górze w Beskidach również obowiązuje lawinowa "dwójka". Pokrywa śnieżna jest tam na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach - umiarkowanie. "Miejsc zagrożonych należy się spodziewać na obszarach, gdzie śnieg z ostatnich opadów został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty na starej twardej pokrywie oraz lokalnie deski śnieżne - pod przełamaniami terenu, w zagłębieniach, jarach, żlebach".
GOPR zwraca przy tym uwagę, że "ze względu na zmienne kierunki wiatru" zagrożenia należy się spodziewać w różnych miejscach. W partiach szczytowych grubość pokrywy wynosi ponad 80 cm, w miejscach nawianych znacznie więcej. W ciągu ostatnich kilku dni spadło ponad 40 cm śniegu.
Bieszczady: zagrożenie lawinowe na stromych stokach
W Bieszczadach obowiązuje lawinowa "jedynka". Zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych i bardzo stromych stokach, w miejscach odłożenia świeżego śniegu przez silny wiatr wiejący powyżej górnej granicy lasu. Pokrywa śnieżna zbudowana jest ze śniegu zmrożonego i przewianego.
Najwięcej śniegu (60-70 cm) znajduje się na stokach zawietrznych. Ponadto w grzbietowych partiach pokrywa wynosi 30 cm. Szlaki są w większości zawiane i nieprzetarte.
Źródło: TOPR, TPN, GOPR, tvnmeteo.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24