TVN Meteo | Polska

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów zasypane śniegiem. "Jedzenia mamy na miesiąc"

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl, TPN, TOPR
Silny wiatr wieje w rejonie schroniska w Dolinie Pięciu Stawów
Silny wiatr wieje w rejonie schroniska w Dolinie Pięciu StawówSchronisko PTTK Pięć Stawów
wideo 2/28
Schronisko PTTK Pięć StawówSilny wiatr wieje w rejonie schroniska w Dolinie Pięciu Stawów

W całym kraju wieje silny wiatr, miejscami jego prędkość osiąga ponad sto kilometrów na godzinę. Powstają zamiecie. To, jak jest niebezpiecznie, pokazuje nagranie ze Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. "Są kilkunastometrowe zaspy, które uniemożliwiają zejście i stwarzają ogromne zagrożenie lawinowe" - opisują pracownicy.

W niedzielę o godzinie 10 najsilniejsze porywy wiatru odnotowano na Śnieżce, gdzie wiało z prędkością 191 kilometrów na godzinę oraz na Kasprowym Wierchu, gdzie porywy dochodziły do 101 km/h.

Przed gwałtowną aurą ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązują alarmy trzeciego i drugiego stopnia.

Porywy wiatru w Polsce o godzinie 10 w niedzielę (30.01.2022)wetteronline.de

To, jak porywisty jest wiatr, widać na nagraniu ze Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

"Są kilkunastometrowe zaspy, które uniemożliwiają zejście i stwarzają ogromne zagrożenie lawinowe. Ratownicy dyżurni i my - załoga - bardzo prosimy, żeby nikt tu dzisiaj nie szedł. Nasi rozsądni turyści, którzy mieli dziś schodzić, zostają z nami. Czekamy na poprawę warunków, decyzje będziemy podejmować na bieżąco, jedzenia mamy na miesiąc, mamy ciepło i miło więc nie martwcie się o nas! #safetyfirst" - czytamy na Instagramie

Trudne warunki w Tatrach

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. "Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu i mogą być nieprzetarte. Wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Na graniach miejscami śnieg jest wywiany do oblodzonego podłoża. Dodatkowo wieje tam silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się. Odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu" - poinformował w komunikacie Tatrzański Park Narodowy.

W sobotę w Tatrach zeszły dwie lawiny śnieżne - w rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Pięciu Stawów. Są ofiary śmiertelne.

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl, TPN, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: Schronisko PTTK Pięć Stawów

Pozostałe wiadomości