Ostatniej nocy panowały dobre warunki do podziwiania zorzy polarnej. Niektórzy szczęśliwcy, tacy jak na przykład pan Maciej, dostrzegli to zjawisko skrzące się nad horyzontem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z obserwacji w Rewie (woj. pomorskie).
Podczas nocy z niedzieli na poniedziałek w niektórych miejscach można było dostrzec niezwykłe zjawisko. Nad horyzontem pojawiła się zorza polarna.
Na Kontakt 24 dostaliśmy relację z obserwacji zorzy polarnej w okolicach Rewy (woj. pomorskie). Panu Maciejowi - autorowi fotografii - udało się pokazać zielono-fioletową smugę, rozciągającą się nad wybrzeżem
Zorza polarna - co to jest, jak powstaje?
Zorza polarna to zjawisko świetlne, występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego, na cześć rzymskiej bogini świtu (Aurory).
Powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z ogromną prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę), ale pole magnetyczne naszej planety chroni nas przed atakiem. Pole magnetyczne Ziemi przekierowuje cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24