Padł styczniowy rekord, Warszawa najcieplejsza. Pogodowe anomalie w pierwszy dzień nowego roku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24
"Jest to oczywiście anomalia"
"Jest to oczywiście anomalia"TVN24
wideo 2/6
"Jest to oczywiście anomalia"TVN24

2023 rok rozpoczął się w Polsce pogodowymi rekordami. W niedzielę w Warszawie padł rekord ciepła w styczniu. Na Okęciu zmierzono 18,9 stopnia Celsjusza - podał IMGW. O dwie dziesiąte mniej pokazał termometr w Głuchołazach (województwo opolskie). Za nami również rekordowo ciepłe 31 grudnia i sylwestrowa noc. W Słubicach o północy było prawie 17 stopni.

Stary rok pożegnaliśmy wyjątkowo ciepło, podobnie zaczął się nowy 2023. Do Polski napłynęło ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad północnej Afryki i południowo-zachodniej Europy. Padły rekordy wartości temperatury.

Warszawa. Rekord ciepła w styczniu w Polsce

Jak poinformował przed godziną 13 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Warszawie na stacji na Okęciu o godz. 11.30 zmierzono temperaturę wynoszącą 18,9 stopnia Celsjusza. To nowy rekord temperatury maksymalnej dla Polski w styczniu i nowy rekord temperatury maksymalnej w okresie zimowym w stolicy - podano.

Poprzedni rekord ciepła w styczniu wynosił 18,6 st. C. Padł 6 stycznia 1999 r. w miejscowości Pszenno (województwo dolnośląskie).

Z kolei dotychczas najcieplejszym pierwszym dniem roku był ten z 2007 roku, kiedy to w miejscowości Grabik (woj. dolnośląskie) zanotowano 15,9 st. C, a w Legnicy temperatura maksymalna wyniosła 12,6 st. C.

Dzień się jednak jeszcze nie rozpoczął, a styczniowy rekord ciepła już padł. O godz. 4.10 stacja telemetryczna w Głuchołazach (województwo opolskie) zanotowała 18,7 st. C - przekazał rano IMGW.

"Jest to oczywiście anomalia"

Jak zwrócił uwagę Tomasz Siemieniuk z Biura Prognoz IMGW w Białymstoku, odnotowane wartości "na pewno nie kojarzą się z okresem zimowym". Dodał, że to efekt "napływu bardzo ciepłych mas powietrza z północno-zachodniej Afryki".

- Jest to oczywiście anomalią, tym bardziej, że mamy koniec grudnia i początek stycznia, gdzie ten czas kojarzy nam się z pokrywą śnieżną, z wartościami ujemnymi - powiedział w rozmowie z TVN24. - Bardziej przypomina nam to chyba okres późnej wiosny, ewentualnie wczesnej jesieni - stwierdził.

Siemieniuk wskazał, że tak wysoka temperatura o tej porze roku jest "bardzo niebezpieczna" dla roślin, które są w fazie spoczynku. - Musimy się powoli przyzwyczajać, że ten okres pogody zimowej niestety bardziej przypominać może nam pogodę wiosenną, jesienną - dodał.

"Jest to oczywiście anomalia"
"Jest to oczywiście anomalia"TVN24

"Taka średnia ma prawo być w maju lub we wrześniu"

Rekord dla stycznia to jeden z kilku rekordów w tym sylwestrowo-noworocznym czasie. Jak poinformował IMGW, średnia dobowa temperatura w ciągu ostatniej doby w Polsce osiągnęła 14 st. C, co oznacza dodatnią anomalię 14 stopni. Anomalia termiczna lub temperatury to termin, którym określa się odchylenie temperatury od średniej dla danego okresu i/lub obszaru.

"Taka średnia termiczna ma prawo być w maju lub we wrześniu" - napisano we wpisie w mediach społecznościowych.

Rekord dla sylwestra pobity o ponad trzy stopnie

31 grudnia minionego roku zapisał się jako najcieplejszy sylwester w naszym kraju w historii pomiarów. W Słubicach temperatura w najcieplejszej chwili dnia wyniosła 18,1 st. C. Rekord pobito już przed południem, kiedy to zmierzono 16 st. C.

Do tej pory najcieplejszym sylwestrem w Polsce był 31 grudnia 2021. Wówczas w Legnicy na Dolnym Śląsku odnotowano 14,6 st. C. Rekord pobity został więc o ponad trzy stopnie Celsjusza.

Do rekordu grudnia niewiele zabrakło. To 19,5 st. C zmierzone w Tarnowie z 1989 r.

W większości kraju termometry ostatniego dnia ubiegłego roku wskazały kilkanaście stopni powyżej zera.

IMGW: temperatura jak latem, prawie 17 stopni o północy

W sylwestra o godzinie 21 w Słubicach stacja synoptyczna zmierzyła wartość równą 16,8 st. C. Niezwykle ciepło było także w innych rejonach Polski.

"Zimowy wieczór, a temperatury jak latem" - skomentował IMGW.

O północy, w momencie powitania nowego roku, w Słubicach temperatura sięgała aż 16,5 st. C. Przez całą noc nie spadła ona poniżej 15 stopni. Cztery godziny później zmierzono tam jeszcze więcej, bo aż 16,9 st. C.

Minimalną wartością, jaką odnotowano w "najgorętszym mieście" Polski ostatniej nocy, było 15,9 st. C. Najmniej można było zobaczyć na termometrach w Krakowie, gdzie odnotowano 2,5 st. C.

Zimna pierwsza połowa, rekordowo ciepłe ostatnie dni

Grudzień minionego roku został uznany za miesiąc termicznie w normie - przekazał IMGW.

"Mimo że przez pierwsze dwie dekady był zimny, (...) ostatnia dekada grudnia była rekordowo ciepła" - czytamy.

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę wcześnie rano wyładowania atmosferyczne pojawiają się na znacznym obszarze Polski. Może padać grad. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w połowie województw

Gdzie jest burza? Grzmi w połowie województw

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kilku województwach w niedzielę obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed przed burzami i intensywnymi opadami deszczu. Dla części kraju wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia. IMGW alarmuje również o upałach.

Niebezpieczne godziny. IMGW ostrzega dużą część Polski

Niebezpieczne godziny. IMGW ostrzega dużą część Polski

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela 14.07 przyniesie wielu regionom kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura wyniesie od 23 do 31 stopni. Warunki biometeo przeważnie będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 14.07. Kolejny dzień z burzami

Pogoda na dziś - niedziela 14.07. Kolejny dzień z burzami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP