Padł styczniowy rekord, Warszawa najcieplejsza. Pogodowe anomalie w pierwszy dzień nowego roku

Aktualizacja:
Autor:
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24
"Jest to oczywiście anomalia"
"Jest to oczywiście anomalia"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Jest to oczywiście anomalia"

2023 rok rozpoczął się w Polsce pogodowymi rekordami. W niedzielę w Warszawie padł rekord ciepła w styczniu. Na Okęciu zmierzono 18,9 stopnia Celsjusza - podał IMGW. O dwie dziesiąte mniej pokazał termometr w Głuchołazach (województwo opolskie). Za nami również rekordowo ciepłe 31 grudnia i sylwestrowa noc. W Słubicach o północy było prawie 17 stopni.

Stary rok pożegnaliśmy wyjątkowo ciepło, podobnie zaczął się nowy 2023. Do Polski napłynęło ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad północnej Afryki i południowo-zachodniej Europy. Padły rekordy wartości temperatury.

Warszawa. Rekord ciepła w styczniu w Polsce

Jak poinformował przed godziną 13 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Warszawie na stacji na Okęciu o godz. 11.30 zmierzono temperaturę wynoszącą 18,9 stopnia Celsjusza. To nowy rekord temperatury maksymalnej dla Polski w styczniu i nowy rekord temperatury maksymalnej w okresie zimowym w stolicy - podano.

Poprzedni rekord ciepła w styczniu wynosił 18,6 st. C. Padł 6 stycznia 1999 r. w miejscowości Pszenno (województwo dolnośląskie).

Z kolei dotychczas najcieplejszym pierwszym dniem roku był ten z 2007 roku, kiedy to w miejscowości Grabik (woj. dolnośląskie) zanotowano 15,9 st. C, a w Legnicy temperatura maksymalna wyniosła 12,6 st. C.

Dzień się jednak jeszcze nie rozpoczął, a styczniowy rekord ciepła już padł. O godz. 4.10 stacja telemetryczna w Głuchołazach (województwo opolskie) zanotowała 18,7 st. C - przekazał rano IMGW.

"Jest to oczywiście anomalia"

Jak zwrócił uwagę Tomasz Siemieniuk z Biura Prognoz IMGW w Białymstoku, odnotowane wartości "na pewno nie kojarzą się z okresem zimowym". Dodał, że to efekt "napływu bardzo ciepłych mas powietrza z północno-zachodniej Afryki".

- Jest to oczywiście anomalią, tym bardziej, że mamy koniec grudnia i początek stycznia, gdzie ten czas kojarzy nam się z pokrywą śnieżną, z wartościami ujemnymi - powiedział w rozmowie z TVN24. - Bardziej przypomina nam to chyba okres późnej wiosny, ewentualnie wczesnej jesieni - stwierdził.

Siemieniuk wskazał, że tak wysoka temperatura o tej porze roku jest "bardzo niebezpieczna" dla roślin, które są w fazie spoczynku. - Musimy się powoli przyzwyczajać, że ten okres pogody zimowej niestety bardziej przypominać może nam pogodę wiosenną, jesienną - dodał.

"Jest to oczywiście anomalia"
"Jest to oczywiście anomalia"TVN24

"Taka średnia ma prawo być w maju lub we wrześniu"

Rekord dla stycznia to jeden z kilku rekordów w tym sylwestrowo-noworocznym czasie. Jak poinformował IMGW, średnia dobowa temperatura w ciągu ostatniej doby w Polsce osiągnęła 14 st. C, co oznacza dodatnią anomalię 14 stopni. Anomalia termiczna lub temperatury to termin, którym określa się odchylenie temperatury od średniej dla danego okresu i/lub obszaru.

"Taka średnia termiczna ma prawo być w maju lub we wrześniu" - napisano we wpisie w mediach społecznościowych.

Rekord dla sylwestra pobity o ponad trzy stopnie

31 grudnia minionego roku zapisał się jako najcieplejszy sylwester w naszym kraju w historii pomiarów. W Słubicach temperatura w najcieplejszej chwili dnia wyniosła 18,1 st. C. Rekord pobito już przed południem, kiedy to zmierzono 16 st. C.

Do tej pory najcieplejszym sylwestrem w Polsce był 31 grudnia 2021. Wówczas w Legnicy na Dolnym Śląsku odnotowano 14,6 st. C. Rekord pobity został więc o ponad trzy stopnie Celsjusza.

Do rekordu grudnia niewiele zabrakło. To 19,5 st. C zmierzone w Tarnowie z 1989 r.

W większości kraju termometry ostatniego dnia ubiegłego roku wskazały kilkanaście stopni powyżej zera.

IMGW: temperatura jak latem, prawie 17 stopni o północy

W sylwestra o godzinie 21 w Słubicach stacja synoptyczna zmierzyła wartość równą 16,8 st. C. Niezwykle ciepło było także w innych rejonach Polski.

"Zimowy wieczór, a temperatury jak latem" - skomentował IMGW.

O północy, w momencie powitania nowego roku, w Słubicach temperatura sięgała aż 16,5 st. C. Przez całą noc nie spadła ona poniżej 15 stopni. Cztery godziny później zmierzono tam jeszcze więcej, bo aż 16,9 st. C.

Minimalną wartością, jaką odnotowano w "najgorętszym mieście" Polski ostatniej nocy, było 15,9 st. C. Najmniej można było zobaczyć na termometrach w Krakowie, gdzie odnotowano 2,5 st. C.

Zimna pierwsza połowa, rekordowo ciepłe ostatnie dni

Grudzień minionego roku został uznany za miesiąc termicznie w normie - przekazał IMGW.

"Mimo że przez pierwsze dwie dekady był zimny, (...) ostatnia dekada grudnia była rekordowo ciepła" - czytamy.

Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura czeka nas do końca tygodnia. Na dużym obszarze Polski pojawią się opady śniegu, a termometry nadal będą wskazywać ujemne wartości. Po weekendzie przyjdzie odwilż.

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącymi powodującymi gołoledź. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.   

Pogoda będzie groźna na dużym obszarze kraju. Alerty IMGW

Pogoda będzie groźna na dużym obszarze kraju. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

W Zakopanem w nocy z czwartku na piątek będzie prowadzona akcja wywozu śniegu z terenu dróg publicznych. Władze miasta apelują o przeparkowanie aut z zatok postojowych i chodników.

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Autor:
ps
Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę 9 grudnia słynna kometa Halleya znajdzie się w aphelium - punkcie najbardziej oddalonym od Słońca. Odległość między nimi wyniesie wówczas 35,14 AU (niemal 5,3 miliarda kilometrów).

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Autor:
jdw
Źródło:
NASA, Universe Today

Aktualnie najwięcej śniegu leży w Dolinie Pięciu Stawów. Grubość pokrywy śnieżnej przekracza tam metr. Na Śnieżce jest to 88 cm, a na Kasprowych Wierchu 80 cm. Śniegu dosypało nie tylko w górach.

Ile śniegu leży w Polsce i czy jeszcze go dosypie

Ile śniegu leży w Polsce i czy jeszcze go dosypie

Autor:
jdw
Źródło:
IMGW-PIB

Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Autor:
jdw
Źródło:
CNN, TVN24

Pierwszy tydzień grudnia przyniósł w Bawarii obfite opady śniegu. W Monachium głębokość pokrywy śnieżnej miejscami wynosiła do 50 cm. Aura wywołała w mieście paraliż komunikacyjny, do teraz występują utrudnienia. Miasto nadal przykrywa gruba warstwa śniegu.

Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych

Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych

Autor:
jdw
Źródło:
TVN24.pl

Prognozuje się, że w Poznaniu stężenie pyłu PM10 w powietrzu w czwartek wyniesie nawet 138 µg/m3. To ponad trzy razy więcej niż wynosi norma dobowa wskazana przez WHO. Magistrat utrzymał na terenie metropolii zakaz korzystania z niektórych sposobów ogrzewania.  

W Poznaniu nie wolno dziś korzystać z niektórych sposobów ogrzewania

W Poznaniu nie wolno dziś korzystać z niektórych sposobów ogrzewania

Autor:
jdw
Źródło:
poznan.pl

Powódź i osunięcia ziemi w północnej Tanzanii spowodowały śmierć co najmniej 63 osób - poinformowały władze. Rannych jest ponad 100 osób. Z gór spadały głazy, niszcząc budynki.

"Nigdy nie widziałam czegoś takiego. Wielkie i ciężkie skały spadały z gór"

"Nigdy nie widziałam czegoś takiego. Wielkie i ciężkie skały spadały z gór"

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Rok 2023 zapisze się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary - informują naukowcy. Średnia temperatura w ostatnich jedenastu miesiącach w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętnie przed epoką industrialną. Rekordowo ciepłe okazało się aż sześć tegorocznych miesięcy.

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Copernicus Climate Change Service, CBS News, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Michaung, który we wtorek uderzył w Indie i poprzedzających jego nadejście ulewnych deszczy, wzrosła do 13. Ewakuowanych zostało kilkanaście tysięcy mieszkańców terenów nizinnych. Wybrane szkoły, przedsiębiorstwa i urzędy pozostają zamknięte.

25 miejscowości znalazło się pod wodą

25 miejscowości znalazło się pod wodą

Autor:
jdw
Źródło:
Times of India, Hindustan Times, BBC, TVN24.pl

Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.  

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Autor:
jdw
Źródło:
BBC, La Stampa, TVN24.pl

Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.  

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Autor:
jdw
Źródło:
PAP, CNN

Rekin zaatakował 44-letnią Amerykankę, która pływała na desce SUP u wybrzeży Bahamów. Kobieta nie żyje - poinformowała we wtorek brytyjska stacja BBC. Wraz z nią pływał jej krewny, który nie odniósł obrażeń.

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

Autor:
anw
Źródło:
BBC, The Guardian

Smog spowił we wtorek stolicę Iranu. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. - Zanieczyszczone powietrze stało się tu ogromnym problemem - powiedział Shahriar Karami, mieszkaniec Teheranu.

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.  

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Autor:
jdw
Źródło:
ENEX

Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.  

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Autor:
jdw
Źródło:
TASS, Live Science, TVN24.pl

Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Autor:
ps/kg
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy. 

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Autor:
jdw/kg
Źródło:
The Guardian, TVN24.pl

W weekend sypnęło śniegiem na Wyspach Brytyjskich. Biało zrobiło się między innymi w hrabstwach Kumbria i North Yorkshire w Anglii. Brytyjska służba pogodowa Met Office wydały ostrzeżenia meteorologiczne.

Porzucali samochody w śniegu, teraz będą jeździć po "wielkim lodowisku"

Porzucali samochody w śniegu, teraz będą jeździć po "wielkim lodowisku"

Autor:
anw
Źródło:
independent.co.uk

Napędzana porywami wiatru woda morska wdarła się w sobotę na ulice miasteczka Marina di Pisa we Włoszech. Do południa zespoły lokalnej straży pożarnej przeprowadziły około 70 interwencji.

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, La Nazione

Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Autor:
anw
Źródło:
science.org, PAP, nytimes.com

26-letnia Meksykanka zmarła po tym, jak w trakcie pływania ze swoją córką zaatakował ją rekin. Pięcioletniemu dziecku nic się nie stało. Do zdarzenia doszło w miejscowości Melaque w meksykańskim stanie Jalisco.

Atak rekina. Nie żyje 26-letnia kobieta

Atak rekina. Nie żyje 26-letnia kobieta

Autor:
anw
Źródło:
abcnews.go.com, PAP