Ściółka ekstremalnie podatna na zapalenie. "Apelujemy o bardzo rozważne zachowanie"

Aktualizacja:
Autor:
anw,as
Źródło:
PAP, IMGW, IBLES
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca maja
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca majaTVN24
wideo 2/13
TVN24Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach utrzymuje się na ekstremalnie wysokim poziomie. Jak przekazał Instytut Badawczy Leśnictwa, nawet deszcz padający w piątek miejscami nie przyczyni się do jego długotrwałego obniżenia. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas leśnych spacerów - wystarczy chwila nieuwagi, by ogień objął swoim zasięgiem wiele hektarów.

Jak przekazał w piątek Instytut Badawczy Leśnictwa (IBLES), w lasach występuje duże zagrożenie pożarowe. W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i brakiem opadów, wilgotność ściółki w całym kraju jest bardzo niska. W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość kształtuje się poniżej 10 procent, co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.

"Pożarowa pogoda"

Z danych IBLES wynika, że od początku roku wybuchło 1468 pożarów w lasach, ale 1030 z nich miało miejsce w maju. Prognozowane wysokie temperatury sprawią że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie i rozszerzy na większy obszar kraju. Lokalnie padający deszcz tylko w nieznacznym stopniu wpłynie na ograniczenie zagrożenia pożarowego, a jego skutki będą krótkotrwałe.

"Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych" - przypomnieli badacze. W ciągu kolejnych dni w lasach zapanuje "pożarowa pogoda", co oznacza bardzo wysokie ryzyko zaprószenia ognia, na przykład z niedopałka papierosa, i jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się. Jak dodali, prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego lub świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca maja
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasachTVN24

Zagrożenie pożarowe w piątek

Zgodnie z prognozami opublikowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek najwyższy poziom zagrożenia pożarowego może wystąpić w północno-wschodniej i centralnej Polsce, miejscami także na wschodzie i zachodzie kraju. Jedynie na południu Polski zagrożenie pożarowe ma być średnie.

Zagrożenie pożarowe w lasach w piątek w godzinach 14-16cmm.imgw.pl

Zagrożenie pożarowe w sobotę

Wysokie i bardzo wysokie zagrożenie pożarowe utrzyma się w sobotę na terenie właściwie całego kraju, a najniebezpieczniejsza sytuacja zapanuje na Podlasiu. Średni poziom alertów spodziewany jest jedynie w części obszarów górskich.

Zagrożenie pożarowe w lasach w sobotę w godzinach 14-16cmm.imgw.pl

Leśnicy czekają na opady deszczu. - Czekamy z utęsknieniem na deszcz - powiedział Jakub Piechowiak, leśniczy z Nadleśnictwa Kaliska. Dodał, że jeśli się nie pojawi, trzeba będzie monitorować sytuację. - Jeżeli wilgotność poniżej 10 procent utrzymuje się przez dziesięć dni, to wtedy może być nawet ogłoszony zakaz wstępu do lasu - zauważył.

W ostatnich dniach, czyli od 27 do 31 maja, strażacy wyjeżdżali dziennie do 40-60 pożarów w lasach.

Warto reagować

Warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Autor:anw,as

Źródło: PAP, IMGW, IBLES

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości