TVN Meteo | Polska

Polska Agencja Kosmiczna będzie mogła brać udział w programach dotyczących eksploracji Księżyca i Marsa

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Wybrano astronautów misji Artemis
Wybrano astronautów misji ArtemisNASA
wideo 2/13
NASAWybrano astronautów misji Artemis

Polska Agencja Kosmiczna i NASA poczyniły ważny krok w kierunku międzynarodowej współpracy. Dzięki porozumieniu, podpisanemu podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, polscy przedsiębiorcy będą mogli pracować przy nadchodzącej misji Artemis.

Jak przekazała Agencja, zawarte we wtorek tak zwane Artemis Accords to międzynarodowe porozumienie określające ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa oraz innych ciał niebieskich.

- Jest to kolejny ważny krok w budowaniu współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi - podkreśliła Agencja.

Szansa na dynamiczny rozwój

Według POLSA porozumienie otwiera polskim instytucjom i przedsiębiorstwom możliwość uczestniczenia w prowadzonym przez NASA programie Artemis, dotyczącym powrotu ludzi na Księżyc i rozszerzenia eksploracji kosmosu. Polska dołączyła tym samym do innych sygnatariuszy Artemis Accords takich, jak: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, ZEA i Wielka Brytania.

Prezes POLSA Grzegorz Wrochna stwierdził, że polskie firmy i instytucje z sukcesami od lat współpracują między innymi z NASA, ESA, DLR JAXA i CNSA.

- Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych - zaznaczył. Dodał, że z kolei dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej "zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw".

Zdaniem Wrochny przystąpienie Polski do Artemis Accords to "kolejny ważny krok w rozwijaniu potencjału polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej".

Współpraca i promocja

Jak zapowiedziała Agencja, kolejnym krokiem w budowaniu polsko-amerykańskich relacji będzie Umowa Ramowa o Współpracy Kosmicznej między Rzeczpospolitą Polską a USA, nad którą obecnie trwają prace.

Zapisy Artemis Accords odwołują się do Traktatu Organizacji Narodów Zjednoczonych o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego - wyjaśniła Agencja. Dodała, że jest to porozumienie, "które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA, dotyczących eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich".

Porozumienie podpisał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna w obecności zastępcy administratora Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych Pameli A. Melroy podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (International Astronautical Congress, IAC) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

POLSA jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii powołaną w 2014 roku. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. Prowadzi też działania związane z informacją i edukacją na temat wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości