Majówki od początku XXI wieku. Lał się żar i sypał śnieg, gdzie było najcieplej, gdzie najzimniej

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/2
Pogoda na najbliższe dni i majówkę

Jaka pogoda na majówkę? To pytanie na progu długiego majowego weekendu stawia sobie wielu Polaków. W przeszłości różnie to z majówkową aurą bywało. Jak pokazuje zestawienie przygotowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w kolejnych latach XXI wieku w tych dniach występowały i upały, i nocne przymrozki, nie brakowało deszczu, a rok temu spadł śnieg.

Na progu tegorocznego długiego majowego weekendu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomniał, jakie warunki atmosferyczne panowały podczas długich majowych weekendów w Polsce od początku obecnego wieku. Analiza obejmuje miasta wojewódzkie bez Bydgoszczy oraz Koszalin, Suwałki i Zakopane.

Od przymrozków po upały

Chłodno zapisała się majówka w ubiegłym roku. Na temperaturę mogli narzekać szczególnie mieszkańcy północnych, centralnych i zachodnich regionów. W dniach 1-3 maja termometry na Pomorzu wskazywały maksymalnie zaledwie 9 stopni Celsjusza. Na przeważającym obszarze Polski było około 10 st. C. Najwięcej, bo 19 st. C, otrzymali w majówkowym prezencie mieszkańcy i goście Podkarpacia.

Długi majowy weekend w 2020 i 2019 roku w większości kraju upłynął z umiarkowaną temperaturą, około 20 st. C. Zupełnie inaczej majówka wyglądała w roku 2018, kiedy w niektórych województwach było wręcz upalnie. Do 30 st. C było na Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce. Gorąco mogło dawać się we znaki także w innych regionach. Warto zwrócić uwagę również na duży kontrast temperatury pomiędzy południem a północą, na Pomorzu Zachodnim bowiem termometry pokazały wówczas "zaledwie" 19 st. C.

Maksymalna temperatura powietrza w okresie 1-3 maja w XXI wiekuIMGW

Kiedy jeszcze majówka przypominała bardziej środek gorącego lata niż środek wiosny? Jak pokazuje analiza IMGW, temperatura osiągała 30 st. C lub była bliska tej wartości w latach 2012, 2005, 2002 i 2001. W większości oscylowała jednak wokół 20 st. C, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat.

Od początku wieku zdarzyło się kilka lat, kiedy nocami wystąpiły przymrozki, a niekiedy chwycił nawet solidny, jak na tę porę roku, mróz. Tak było w 2007 roku. Wówczas w dniach 1-3 maja w niemal całym kraju zmierzono minusowe wartości na termometrach. Najzimniej było na Kujawach, gdzie temperatura osiągnęła minimalnie -6 st. C.

Minimalna temperatura powietrza w dniach 1-3 maja w XXI wiekuIMGW

Najcieplej w Rzeszowie, najzimniej w Gdańsku

Które miasta wypadły w czasie majówek w latach 2001-2021 najcieplej, a które najchłodniej? Jak wynika z obliczeń średniej temperatury, spośród 20 miast poddanych analizie, najcieplejsze okazały się te położone na południu. Średnia temperatura dla Rzeszowa wyniosła 13,3 st. C, dla Opola - 13,2 st. C, dla Krakowa i Katowic - 13,1 st. C, natomiast dla Wrocławia - 13 st. C.

W czasie wszystkich majówek od początku wieku średnio najchłodniej było nad morzem. Przeciętna temperatura w Gdańsku wyniosła 10 st. C, a Koszalinie - 10,1 st. C. Dla położonego w Tatrach Zakopanego średnia to 10,5 st. C, a dla polskiego bieguna zimna, czyli Suwałk - 10,6 st. C.

Średnia temperatura powietrza w dniach 1-3 maja w XXI wiekuIMGW

Sporo padało, nawet śnieg

Kiedy padało najwięcej, a kiedy najmniej? Jak stwierdził IMGW, podczas długich majowych weekendów w XXI wieku "brak opadów z pewnością nas nie rozpieszczał". Najwięcej dni z opadami od 1 do 3 maja odnotowano w ubiegłym roku oraz w latach 2020 i 2010. Nie mieli szczęścia więc ci, którzy na wypoczynek wybrali wówczas mazurskie jeziora.

Najbardziej wilgotna była ubiegłoroczna majówka. Na Kujawach zanotowano opady na poziomie 54 litrów wody na metr kwadratowy. Z ostatniego roku możemy pamiętać nawet opady śniegu. Ostatniego dnia majówki sypnęło śniegiem, i to nieoszczędnie, w województwie warmińsko-mazurskim.

W skali całego kraju opady niemal w ogóle nie występowały w latach 2009, 2007 oraz 2002 i 2001. Najbardziej suchy był rok 2007.

Liczba dni z opadami atmosferycznymi w dniach 1-3 maja w XXI wiekuIMGW
Suma opadów atmosferycznych w dniach 1-3 maja w XXI wiekuIMGW

Autorka/Autor:ps//rzw

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze w piątek przechodzi przez Wrocław i Brzeg Dolny, gdzie dotarła wcześnie rano. Według prognoz IMGW kulminacja ma potrwać przez cały dzień. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

Ponad tysiąc razy musieli interweniować włoscy strażacy po tym, jak region Emilia-Romania nawiedziła powódź. Choć pogoda na zalanych terenach zaczyna się poprawiać na miejscu sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Służby poszukują osoby, która prawdopodobnie znajduje się pod jednym z zawalonych domów.

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

Powódź w Polsce trwa. Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa. - Ta ogromna wyrwa ma długość 97 metrów - podała. Zapewniła, że trwają tam działania funkcjonariuszy.

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW