Na górskich szlakach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Miejscami leży śnieg, jest ślisko. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
W Tatrach warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
"Zalegający w wyższych partiach śnieg jest z reguły mokry, grząski i przepadający, miejscami może być twardo. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur ograniczający widzialność, co w połączeniu ze świeżym opadem śniegu może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Przebieg wielu szlaków powyżej górnej granicy lasu jest niewidoczny" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Eksperci przypominają, że poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" czytamy w komunikacie.
>>> CZYTAJ: Potężna lawina zeszła w Tatrach
Trudne warunki w Beskidach
W Beskidach panują trudne warunki. Ratownicy GOPR poinformowali, że w środę w górach padał deszcz, a w najwyższych partiach - śnieg. Szlaki są błotniste i śliskie.
"Warunki na szlakach turystycznych są trudne, a nawet bardzo trudne. Widzialność jest ograniczona do 50 metrów, utrzymuje się mgła. Padał deszcz, a powyżej 1000 metrów nad poziomem morza drobny śnieg. Na szlakach jest sporo błota. Jest bardzo ślisko. Nie polecamy dziś wycieczek. Temperatura w środę rano w górach oscylowała wokół zera. W dolinach było 6 stopni" - podali beskidzcy goprowcy. W wyższych partiach gór pokrywa śniegu jest jeszcze stała. Na Babiej Góry leży ponad metr śniegu, na Markowych Szczawinach 37 cm, a na Hali Miziowej około 70 cm.
Lawinowa "jedynka" na Babiej Górze
W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że jest ono niskie. Występuje tylko na bardzo stromych stokach, głównie w żlebach, zagłębieniach i w miejscach za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Do wiosny zamknięty jest żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę, zwany Percią Akademików. Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą być przygotowani. Należy się odpowiednio ubrać. Szczególnie ważne jest obuwie. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601-100-300.
Źródło: TPN, PAP, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl