"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"
"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"TVN24
wideo 2/9
"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"TVN24

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły rekordowe ulewy. Szczególnie groźnie było w Warszawie i w Zamościu, gdzie doszło do ogromnych zalań. O tym, czy takie zjawiska będą doświadczać nas częściej, mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W środę w lubelskim Zamościu w ciągu doby spadło ponad 140 litrów wody na metr kwadratowy, co odpowiadało 260 procent normy miesięcznej. Kilkadziesiąt godzin wcześniej nad Warszawą przeszła ulewa, która także pobiła rekord.

CZYTAJ TEŻ: Rekordowe opady w Zamościu

- Te ostatnie dni, to, co zdarzyło się w Polsce, ale i nie tylko, w ogóle w Europie Środkowej, w Austrii, Czechach, wcześniej w Niemczech, pokazuje, że pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę - opowiadała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, gościni programu "Wstajesz i wiesz". - Wszystkie nasze metody i narzędzia pracy (synoptyków - red.), które wykorzystujemy, musimy jakoś zmodyfikować, żeby nadążyć za tym, co dzieje się w pogodzie - dodała.

Jak przypomniała, nad austriacką stolicą kilka dni temu przeszła "ulewa, jakiej Wiedeńczycy nie widzieli". Obfity deszcz zalał też Pragę i Drezno. - Kilkadziesiąt kilometrów od tych miast wystąpiły opady rzędu siedmiu litrów deszczu na metr kwadratowy, a w Pradze czy Dreźnie były to opady wynoszące 100 litrów i więcej - dodała.

Następna w kolejności była Jelenia Góra, gdzie spadło 150 l/mkw., a później kolej przyszła na Warszawę i Zamość.

SPRAWDŹ TEŻ: Rekordowe opady w Warszawie. Spadło dwa razy więcej deszczu niż przez cały sierpień

"Bomby atomowe w atmosferze"

W poniedziałek przemieszczał się nad Polską niewielki układ niżowy, który "bardzo mocno rozpędził się nad Kotliną Warszawską". W nocy nad stolicą przemieściła się kolejna strefa ulewnych opadów, która przyniosła ogromne zalania i utrudnienia, doprowadzając do czasowego zablokowania trasy S8. - Bardzo dużo wskazuje na to, że to właśnie ta wielka, rozrastająca się aglomeracja warszawska i działalność człowieka mocno ingerują w środowisko, ale przede wszystkim w stosunki wodne. (...) My wody nie rozumiemy i nie szanujemy - tłumaczyła synoptyk.

- Nie tylko ostatnie tygodnie, ale kilka ostatnich lat pokazują, że miasta działają jak grzejniki - opowiadała Unton-Pyziołek. Powietrze, ogrzewając się nad ciepłym gruntem, bardzo mocno się unosi, para wodna się skrapla, dodatkowo uwalniając duże ilości tak zwanego ciepła utajonego. - To są takie małe bomby atomowe w atmosferze - dodała.

CZYTAJ TEŻ: Zwały wody spadły nam na głowy. "Impuls do rodzenia się burz quasi-tropikalnych"

Powódź błyskawiczna w Zamościu, nawałnice w Małopolsce. Zmiany klimatu nasilają takie zjawiska
Powódź błyskawiczna w Zamościu, nawałnice w Małopolsce. Zmiany klimatu nasilają takie zjawiskaKatarzyna Górniak/Fakty TVN
Rekordowe opady w Zamościu PAP/Wojtek Jargiło

"To będzie się powtarzać"

- To, co zdarzyło się w środę nad Zamościem, to taka quasi-tropikalna burza - mówiła synoptyk dodając, że tak silnie rozwijające się chmury burzowe pojawiają się w tropikach, kiedy "ciepłe powietrze unosi się, a w atmosferze tworzy się taki grzyb z kropel wody".

- W pewnym momencie ten wielki słup wody przegrywa z grawitacją i w jednej chwili ma miejsce zrzut ogromnej ilości wody. To jest rzecz zwrotna w pogodzie. 88 litrów spadło w ciągu godziny. To jest absolutny rekord dobowy opadów, coś takiego zdarza się w tropikach. My tak naprawdę nie wiemy, czym są tak intensywne opady, kiedy niebo zwala się na głowę. Infrastruktura europejska takich opadów nie wytrzymuje. Takie aglomeracje jak Warszawa muszą zupełnie zmienić sposób postępowania, rozbudowy. To, co wydarzyło się w tym mieście, było absolutnie niesamowite, ale to była kwestia czasu, że do takiej sytuacji dojdzie i to będzie się powtarzać - mówiła nasza synoptyk.

Jak zaznaczyła Unton-Pyziołek, sygnałem, że tropikalnych zdarzeń w pogodzie będzie więcej jest to, że w kolejnych dniach powrócą do nas upały. - Generalnie po 20 sierpnia wchodzimy statystycznie w polecie termiczne, średnia temperatura dobowa w Polsce zaczyna wynosić poniżej 15 stopni. A w prognozach cały czas mówimy o temperaturze przekraczającej 30 stopni, i to nie przez jeden czy dwa dni. (...) Szacujemy, że będą 32, może 33 stopnie. W modelach jest totalne szaleństwo: 34, 35, 36 stopni na przełomie sierpnia i września. To oczywiście jeszcze może się zmienić, ale modele wysyłają nam sygnał, że coś się zmieniło - opowiadała synoptyk.

Powódź błyskawiczna w Zamościu i innych miastach Lubelszczyzny. Relacja reportera TVN24 Wojciecha Skrzypka
Powódź błyskawiczna w Zamościu i innych miastach Lubelszczyzny. Relacja reportera TVN24 Wojciecha Skrzypka TVN24

Zmiana w przygotowywaniu prognoz?

Skąd wzięły się takie opady? Jak zaznaczyła synoptyk, analizy naukowe po czasie, krok po kroku wyjaśnią, jak do tego doszło.

- Ta sytuacja jest nauczką dla nas, że w nadchodzących okresach letnich możemy spodziewać się, że przy normalnym, standardowo letnim froncie burzowym, lokalnie opady będą przekraczać 100 litrów na metr kwadratowy. To oznacza, że regularnie będziemy stawiać prawie 40-milionowy kraj na równe nogi. To jest coś niesamowitego. Musimy zmienić sposób podejścia do prognoz, w takich sytuacjach trzeba będzie je aktualizować z godziny na godzinę, tak jak robią to Amerykanie, w przypadku cyklonów tropikalnych czy trąb powietrznych. Nie ma możliwości opracowania trafnej pogody na 24 godziny wcześniej, to już się skończyło - dodała Unton-Pyziołek.

Arleta Unton-Pyziołek na antenie TVN24 o nawałnicach w Polsce
Arleta Unton-Pyziołek na antenie TVN24 o nawałnicach w PolsceTVN24

Autorka/Autor:dd

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego:  PAP/Wojtek Jargiło

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed upałem niemal w całej Polsce. W wielu miejscach wydano ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Temperatura maksymalna w cieniu według synoptyków może sięgnąć 34 stopni Celsjusza. Lokalnie alarmy będą ważne nawet do wtorku. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Nawet 34 stopnie w cieniu. Ostrzeżenia IMGW przed upałem

Nawet 34 stopnie w cieniu. Ostrzeżenia IMGW przed upałem

Aktualizacja:

Do Wysp Brytyjskich w piątek dotarła burza Lilian. Żywioł pozbawił prądu kilkadziesiąt tysięcy odbiorców, spowodował utrudnienia w ruchu pociągów i samolotów, a także łamał drzewa i gałęzie. Prędkość porywów wiatru sięgała blisko 120 kilometrów na godzinę.

Wielka Brytania w szponach burzy Lilian

Wielka Brytania w szponach burzy Lilian

Źródło:
BBC, Reuters, Sky News

W środę rozpoczął się odstrzał niedźwiedzi brunatnych w Szwecji. Zgodnie z decyzją władz, populacja tego gatunku ma zmniejszyć się o 20 procent, czyli o 468 osobników. Do tej pory zabito ich ponad 150. Działania wywołują spore kontrowersje wśród przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W czwartek na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu, którą poprzedziło trzęsienie ziemi. Jak przekazano, lawa nie płynie w kierunku leżącego nieopodal miasta Grindavik. To już szósty wybuch w tym regionie od grudnia zeszłego roku.

Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

Źródło:
PAP, Reuters, RUV

Pogoda na dziś. W piątek 23.08 będzie dużo słońca. Synoptycy nigdzie nie przewidują opadów deszczu. Termometry pokażą od 25 do 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 23.08. Słońce i gorąco

Pogoda na dziś - piątek 23.08. Słońce i gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po krótkim ochłodzeniu do Polski znów zacznie płynąć gorące powietrze. W weekend temperatura będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W ciągu najbliższych dni czeka nas dużo słońca, ale wrócą także gwałtowne zjawiska.

Afrykański żar zmierza do Polski

Afrykański żar zmierza do Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki uszanek kalifornijskich opanowały plażę San Carlos w mieście Monterey w Kalifornii. To skłoniło lokalne władze do zamknięcia terenu dla ludzi. Nie powstrzymało ich to jednak od podziwiania tego niecodziennego widoku.

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Źródło:
Reuters, CNN

Na portugalskiej Maderze od ponad tygodnia trwa walka z pożarem lasów. Służbom walkę z żywiołem utrudniają coraz większe braki wody. Jej niedobór spowodowany jest większymi potrzebami strażaków oraz zniszczeniami sieci wodociągowej.

Ogień trawi wyspę, strażakom brakuje wody

Ogień trawi wyspę, strażakom brakuje wody

Źródło:
PAP

Po ulewnych opadach deszczu poważna powódź nawiedziła Bangladesz i Indie. Są ofiary śmiertelne. Mieszkańcy uciekali przed wysoką wodą na dachy swoich domów.

"Jesteśmy na dachu od wielu godzin"

"Jesteśmy na dachu od wielu godzin"

Źródło:
Reuters, CNN

Ulewy, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę, mają wiele cech ulew tropikalnych. W środę w Zamościu w ciągu doby spadło ponad 140 litrów na metr kwadratowy, czyli 260 procent normy miesięcznej. "To coś niewiarygodnego" - pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Zwały wody spadły nam na głowy. "Impuls do rodzenia się burz quasi-tropikalnych"

Zwały wody spadły nam na głowy. "Impuls do rodzenia się burz quasi-tropikalnych"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W zeszłym roku w wodach jeziora Tefe w brazylijskiej części Amazonii z powodu poważnej suszy padły setki delfinów z gatunku inia amazońska. Naukowcy chcą ocalić te rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta. W tym tygodniu jednego z osobników sprowadzili na brzeg, by wykonać potrzebne badania i lepiej poznać wpływ skutków zmian klimatu na ten gatunek.

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że to 160 użądleń - mówi cytowany przez lokalne media Brytyjczyk, który przeżył atak os. Mężczyzna podkreśla, że zawdzięcza życie zespołowi z oddziału ratunkowego.

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Poruszający się z prędkością około 600 kilometrów na sekundę w przestrzeni kosmicznej obiekt przykuł uwagę naukowców z całego świata. Eksperci badający zjawisko spekulują, że możemy mieć do czynienia z pierwszą zaobserwowaną gwiazdą hiperprędkościową o bardzo małej masie. Trajektoria gwiezdnego "sprintera" wskazuje, że może on opuścić Drogę Mleczną.

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Źródło:
CNN, W. M. Keck Observatory

Chińscy naukowcy odkryli "zupełnie nową metodę" produkcji dużych ilości wody z gruntu księżycowego. Chodzi o próbki, które trafiły na Ziemię cztery lata temu - poinformował państwowy nadawca CCTV.

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Źródło:
PAP

Piorun trafił w środę w samolot lecący z Monachium do Warszawy. - Około godziny 16, na wysokości 3500 metrów, usłyszeliśmy spory huk w kabinie i zobaczyliśmy błysk w oknach - przekazał pan Łukasz, który leciał tym samolotem.

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Źródło:
Kontakt24

Nad wodami Morza Bałtyckiego na wysokości Dębek (woj. pomorskie) w czwartek pojawiła się trąba wodna. Nagranie, na którym widać wirujący lej, dostaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W środę w Zamościu odnotowano rekordowe opady deszczu. W ciągu sześciu godzin spadło tam 142,8 litra na metr kwadratowy. To ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia miesięczna suma opadów w sierpniu dla tego miasta - 61 l/mkw.

Rekordowe opady w Zamościu

Rekordowe opady w Zamościu

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przeszła strefa ulewnych opadów deszczu. Jak przekazał w czwartek na antenie TVN24 Karol Kierzkowski, rzecznik komendanta głównego PSP, strażacy odnotowali łącznie około tysiąca interwencji związanych z burzami. - Najtrudniejsza sytuacja jest cały czas w województwie lubelskim, w Zamościu - dodał.

"Trwa usuwanie skutków nawałnic". Odnotowano około tysiąca interwencji

"Trwa usuwanie skutków nawałnic". Odnotowano około tysiąca interwencji

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nawalne opady deszczu, które w środę nawiedziły Zamość, spowodowały, że miasto zostało zalane w ciągu zaledwie godziny. - Nawałnica była tak duża, że studzienki kanalizacyjne nie były w stanie odprowadzić tak ogromnej ilości wody - powiedział w czwartek w rozmowie z reporterem TVN24 Rafał Zwolak, prezydent Zamościa. Zalane zostały ulice, piwnice, garaże, przedszkola, szkoła i bursa.

Powódź błyskawiczna w Zamościu. "Ostatnie takie deszcze były z 40 lat temu" 

Powódź błyskawiczna w Zamościu. "Ostatnie takie deszcze były z 40 lat temu" 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Zespół naukowców opracował nową metodę ocieplenia atmosfery Marsa. Obliczenia ekspertów sugerują, że dzięki wykorzystaniu składników zawartych w marsjańskim pyle możliwe jest podniesienie temperatury atmosfery tej planety nawet o 30 stopni Celsjusza. Nowy sposób jest również o wiele tańszy w realizacji niż wcześniej przedstawiane metody.

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Źródło:
PAP, Science

Ulewy dały się we znaki w środę po południu na Podhalu. Zalana została częściowo miejscowość Witów w gminie Kościelisko. Straż pożarna miała pełne ręce roboty.

Kanały burzowe nie wytrzymały. Woda i błoto zalały miejscowość

Kanały burzowe nie wytrzymały. Woda i błoto zalały miejscowość

Źródło:
Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

Fruczak gołąbek spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu.

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Źródło:
instagram: delfinozaur

Portugalskie służby epidemiologiczno-sanitarne zamknęły we wtorek trzy popularne wśród turystów kąpieliska. Powodem jest skażona woda. Przy dwóch plażach stwierdzono pojawienie się bakterii Escherichia coli.

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

Źródło:
PAP, cmjornal.pt

Różowy delfin z gatunku inia amazońska utknął na brzegu rzeki Yapacani położonej w środkowej części Boliwii. Ssakowi morskiemu pomogli mieszkańcy wioski Santa Fe.

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Źródło:
Reuters

Nad Warszawę w nocy z poniedziałku na wtorek nadciągnęła potężna ulewa. Od samego rana występowały spore utrudnienia komunikacyjne, zalana została trasa S8, strażacy interweniowali tysiąc razy. Dlaczego część stolicy zatonęła po ulewnych opadach deszczu i czy możemy się na to jakoś przygotować?

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Zmiany klimatu, zdaniem wielu naukowców, nasilają ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, ulewy i powodzie. Według klimatologów katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze. Według hydrologa profesora Artura Magnuszewskiego przed gwałtownymi opadami i podtopieniami nie ma ucieczki, gdyż jest to skutek rozrostu miast i ich uszczelniania.

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

Źródło:
PAP

Upały we Włoszech nie odpuszczają. W związku z utrzymującą się od tygodni wysoką temperaturą kilka związków zawodowych i stowarzyszeń nauczycieli zaapelowało do ministra oświaty o przełożenie inauguracji roku szkolnego na październik. Przeciwko temu pomysłowi protestują rodzice.

Apel do ministra oświaty o przedłużenie wakacji

Apel do ministra oświaty o przedłużenie wakacji

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w sobotę na wschodnim wybrzeżu Rosji, wybuchł wulkan Szywiełucz na Kamczatce - poinformowały w niedzielę państwowe media. Nie ma doniesień o zniszczeniach i poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

W ciągu ubiegłej nocy na niebie pojawiła się Pełnia Księżyca Jesiotrów. Nasz naturalny satelita wydawał się nieco większy niż zwykle, za co odpowiedzialne jest zjawisko superpełni. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje.

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.p