Zwały wody spadły nam na głowy. "Impuls do rodzenia się burz quasi-tropikalnych"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Rekordowe opady w Zamościu
Rekordowe opady w ZamościuTVN24
wideo 2/4
Rekordowe opady w ZamościuTVN24

Ulewy, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę, mają wiele cech ulew tropikalnych. W środę w Zamościu w ciągu doby spadło ponad 140 litrów na metr kwadratowy, czyli 260 procent normy miesięcznej. "To coś niewiarygodnego" - pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Ostatnie ulewy w Warszawie i w Zamościu przypominają te występujące w klimacie tropikalnym.
  • Grubość chmur nad Warszawą była 19 sierpnia prawie taka sama jak w Indiach czy Meksyku, gdzie w sierpniu po prostu nie pada, a leje.
  • Takie ulewy w przyszłości mogą pojawiać się częściej, generując ogromne straty i będąc ogromnym wyzwaniem dla prognostów.

Ostatnie ulewy w Polsce wywołały zdumienie. Takie "zawalenie się" nieba można zobaczyć w krajach o klimacie tropikalnym. Choć mamy klimat umiarkowany o wprawdzie nieumiarkowanej zmienności i kapryśności, to daleko nam jeszcze do tropików. Ale jak inaczej opisać to, co się zdarzyło na Zamojszczyźnie i w Kotlinie Warszawskiej?

Linia nawałnic nad wschodnią Polską o godz. 15 w środę 21 sierpniaEumetsat
Linia nawałnic nad wschodnią Polską o godz. 18 w środę 21 sierpniaEumetsat

Nawalne opady w Zamościu i Warszawie

Z pomiarów Instytutu Meteorologii wynika, że w Zamościu spadło w ciągu 12 godzin prawie 150 litrów na metr kwadratowy. To około 260 procent normy miesięcznej, która dla Lubelszczyzny wynosi około 60-70 l/mkw. Przez chwilę natężenie opadów w środę 21 sierpnia wyniosło tam 88 litrów na godzinę.

To, co zdarzyło się i w Warszawie, i w Zamościu tego lata to coś niewiarygodnego. Do takich opadów przyzwyczaiły nas letnie burze w górach i na przedgórzu, ale nie na nizinach. Silne, punktowe opady w Zamościu oraz Warszawie (na Okęciu spadło 94 l/mkw., a na Bielanach 120 l/mkw.) wyglądają niesamowicie na tle okolicznych miejsc, w których przecież deszcze nie były tak nawalne. Podobnie zresztą było w ostatnich dniach w Wiedniu, Pradze i Dreźnie - na terenie tych wielkich miast sumy opadów dobowych oscylowały wokół 100 l/mkw., podczas gdy kilkadziesiąt kilometrów dalej potrafiły nie przekroczyć 10 l/mkw.

>>> CZYTAJ: Rekordowe opady w Warszawie. Spadło dwa razy więcej deszczu niż przez cały sierpień

Dobowa suma opadów w Zamościu (środa 21.08)wetteronline.de
Dobowa suma opadów w Warszawie

Chmura jak nasączona wodą gąbka

Ulewy z ostatnich dni mają wiele cech ulew tropikalnych, a więc silnych opadów przypominających ścianę deszczu na Filipinach, nie do opanowania przez europejską infrastrukturę miejską. Do takich wniosków doprowadza rzut oka na ciekawie wyglądający sondaż pionowy atmosfery, czyli pomiar wartości wielkości fizycznych, wykonany za pomocą radiosondy, w pionowym profilu atmosfery nad Warszawą po południu 19 sierpnia oraz w nocy z 19/20 sierpnia. 

Niewielkie urządzenie pomiarowe, unoszone przez balon meteorologiczny do górnych warstw troposfery, pozwoliło zbadać słup powietrza nad stolicą. W czasie przechodzenia po południu 19 sierpnia deszczowej fali nad stolicą zalegała gruba kołdra z chmur, do wysokości 13 kilometrów, jak w tropikach. Diagramy warszawskie, pokazujące zmianę temperatury powietrza wraz z wysokością (linia czerwona) oraz temperatury punktu rosy (linia niebieska), czyli wartość do jakiej trzeba wychłodzić porcję powietrza, by para wodna uległa skropleniu, wykazały, że linie obu były zbieżne bądź bardzo sobie bliskie. To oznacza, że nad miastem warstwa powietrza o grubości kilkunastu kilometrów była nasączona wodą jak gąbka w kąpieli. Takie diagramy otrzymujemy po pomiarach w miastach o klimacie tropikalnym. Wystarczy porównać nasze pomiary z sondażem z hinduskiego Ahmadabadu, czy z Meksyku. Miejsca zupełnie różne, w zupełnie innych warunkach klimatycznych, a wszędzie taka sama gruba kołdra z chmur. Co Warszawa ma wspólnego z indyjskim miastem, którego pogodę teraz kształtuje letni monsun, z typowymi dla tego okresu ulewami? Czy z Meksykiem, w którym w sierpniu i wrześniu z nieba lecą wiadra wody?

Sondaż pionowy atmosfery w Warszawiewetteronline.de
Sondaż pionowy atmosfery w Ahmadabad (Indie)wetteronline.de

Nocna ulewa w Warszawie

Meteorolodzy zadają sobie pytanie, co spowodowało wyrzucenie z atmosfery takich ilości wody nad Warszawą i Zamościem. Modele meteorologiczne zakładały obfite opady, ale nie takie sumy. Czy Kotlina Warszawska, gęsto zaludniona, krajobraz mocno zmieniony przez człowieka, miejska wyspa ciepła, wymusiła silne wypiętrzenie się chmur deszczowych - nimbostratus i cumulonimbus? To możliwe. Nocna ulewa w Warszawie wystąpiła w wyniku rozkręcenia się niewielkiego wiru powietrza nad Kotliną Warszawską. Bo zanim chmury napęczniały nad stolicą, były strzępkiem, z którego między Łodzią a Warszawą występowały opady rzędu 20-30 l/mkw. Dopiero w obniżeniu warszawskim zmieniły się w stacjonujący, lekko kręcący się w miejscu wir przypominający burzę tropikalną.

Zdjęcie satelitarne z dnia 19 sierpnia z godziny 21Eumetsat

Linie nawałnic przeszły nad Polską

Na falującym froncie, rozciągającym się 19 sierpnia nad Polską, w strefie ścierania się mas zwrotnikowych i polarnych, pojawiły się dwie fale deszczowe, które przyniosły letnie ulewy w Jeleniej Górze, Ostrowie Wielkopolskim i Warszawie. Wytłumaczeniem dla tak obfitych opadów mogą być: działanie gór w przypadku Jeleniej Góry, oraz miejskiej wyspy ciepła w Ostrowie Wielkopolskim i Warszawie.

Ale jak tłumaczyć opad w Zamościu? Dość szybko przemierzający się front burzowy, letnia linia nawałnic, miał przynieść opady rzędu 40-80 l/mkw., co latem jest typowe. Wiadomo, że fronty wędrujące nad Polską z zachodu w głąb kraju na ogół zwalniają nad wschodnimi regionami, więc i więcej wody spaść może w jednym miejscu. Ale front burzowy 21 sierpnia postępował konsekwentnie, choć wolniej, na wschód. Czy nagrzana, usiana wielkimi żyznymi polami Wyżyna Lubelska podbiła opady, czyli wspomogła wypiętrzanie się chmur po upalnym dniu, z temperaturą maksymalną 30 stopni? Czy miała w tym swój udział Dolina Bugu? Znane nam modele meteorologiczne nie wyliczały tak obfitego opadu na Zamojszczyźnie. Ta ulewa przeszła wszelkie oczekiwania. Temu fenomenowi trzeba będzie dokładnie się przyjrzeć i zastanowić, na ile lokalne warunki mają tu znaczenie, a ile w ekstremalnym zjawisku jest udziału współczesnej zmiany klimatu.

Zjawisko jest nie tylko ciekawostką meteorologiczną, ile przestrogą na przyszłość. Takie ulewy generują ogromne koszty oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Bardzo prawdopodobne, że rozrastające się miasta, rozwój przedmieść i powstawanie rozległych osiedli, a także wielkie uprawy rolnicze, tereny niezalesione i monokultury, mogą być w nadchodzących latach impulsem do rodzenia się burz quasi-tropikalnych. Czy prognozowanie takich zjawisk latem będzie musiało opierać się o krótkoterminowe przewidywanie i aktualizowanie prognoz z godziny na godzinę, tak jak ma to miejsce w przypadku analizowania drogi i rozwoju trąb powietrznych czy cyklonów tropikalnych w Ameryce? Tam ostrzeżenia na konkretny punkt często wystawiane są dopiero na 30 minut przed wystąpieniem zjawiska. Ulewy i coraz gwałtowniejsze burze generują i generować będą ogromne straty, szkody dla gospodarki, ludności. I są oraz będą wielkim wyzwaniem dla prognostów. Zmienił się nam klimat. 

Zalania w Zamościu
Zalania w Zamościu Kontakt24/ relik
Zalania w Zamościu
Zalania w Zamościu Kontakt24/ relik

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Eumetsat

Pozostałe wiadomości

Piorun trafił w środę w samolot lecący z Monachium do Warszawy. - Około godziny 16, na wysokości 3500 metrów, usłyszeliśmy spory huk w kabinie i zobaczyliśmy błysk w oknach - przekazał Reporter24 pan Łukasz, który leciał tym samolotem.

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Źródło:
Kontakt 24

Nad wodami Morza Bałtyckiego na wysokości Dębek (woj. pomorskie) w czwartek pojawiła się trąba wodna. Nagranie, na którym widać wirujący lej, dostaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W środę w Zamościu odnotowano rekordowe opady deszczu. W ciągu sześciu godzin spadło tam 142,8 litra na metr kwadratowy. To ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia miesięczna suma opadów w sierpniu dla tego miasta - 61 l/mkw.

Rekordowe opady w Zamościu

Rekordowe opady w Zamościu

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przeszła strefa ulewnych opadów deszczu. Jak przekazał w czwartek na antenie TVN24 Karol Kierzkowski, rzecznik komendanta głównego PSP, strażacy odnotowali łącznie około tysiąca interwencji związanych z burzami. - Najtrudniejsza sytuacja jest cały czas w województwie lubelskim, w Zamościu - dodał.

"Trwa usuwanie skutków nawałnic". Odnotowano około tysiąca interwencji

"Trwa usuwanie skutków nawałnic". Odnotowano około tysiąca interwencji

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nawalne opady deszczu, które w środę nawiedziły Zamość, spowodowały, że miasto zostało zalane w ciągu zaledwie godziny. - Nawałnica była tak duża, że studzienki kanalizacyjne nie były w stanie odprowadzić tak ogromnej ilości wody - powiedział w czwartek w rozmowie z reporterem TVN24 Rafał Zwolak, prezydent Zamościa. Zalane zostały ulice, piwnice, garaże, przedszkola, szkoła i bursa.

Powódź błyskawiczna w Zamościu. "Ostatnie takie deszcze były z 40 lat temu" 

Powódź błyskawiczna w Zamościu. "Ostatnie takie deszcze były z 40 lat temu" 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na weekend. Wynika z niej, że powrócą upały. W niedzielę możemy spodziewać się również gwałtownych burz. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Żar rozleje się na prawie cały kraj. Wrócą burze

Żar rozleje się na prawie cały kraj. Wrócą burze

Źródło:
IMGW

Pogoda w czwartek 22.08 się uspokoi. Deszcz spadnie tylko nad morzem i będzie słaby. Zrobi się chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - czwartek 22.08. Chłodniej w całym kraju

Pogoda na dziś - czwartek 22.08. Chłodniej w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zespół naukowców opracował nową metodę ocieplenia atmosfery Marsa. Obliczenia ekspertów sugerują, że dzięki wykorzystaniu składników zawartych w marsjańskim pyle możliwe jest podniesienie temperatury atmosfery tej planety nawet o 30 stopni Celsjusza. Nowy sposób jest również o wiele tańszy w realizacji niż wcześniej przedstawiane metody.

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Źródło:
PAP, Science

Środa była kolejnym burzowym dniem. W powiecie tarnowskim (Małopolskie) wiatr zerwał dachy z dwóch domów. Strażacy byli wzywani również do połamanych drzew, deszcz pozalewał ulice, padał duży grad.

"Najpierw folię zerwało, za chwilę dach poszedł, wszystko leciało naraz"

"Najpierw folię zerwało, za chwilę dach poszedł, wszystko leciało naraz"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, rybnik.com.pl

Ulewy dały się we znaki w środę po południu na Podhalu. Zalana została częściowo miejscowość Witów w gminie Kościelisko. Straż pożarna ma pełne ręce roboty.

Kanały burzowe nie wytrzymały. Woda i błoto zalały miejscowość

Kanały burzowe nie wytrzymały. Woda i błoto zalały miejscowość

Źródło:
Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W najbliższym czasie pogoda będzie bardzo zmienna. Będziemy doświadczać i pełni słońca, i gwałtownej aury. Po krótkim ochłodzeniu wrócą upały.

Powrót upałów tuż-tuż. Nawet 33 stopnie w cieniu

Powrót upałów tuż-tuż. Nawet 33 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W efekcie burzy z ulewnymi opadami deszczu, która w środę około południa przeszła nad Tatrami, wiele górskich szlaków jest zalanych i podtopionych - ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stan wody na Białym Dunajcu gwałtownie rośnie i zbliża się do stanu alarmowego.

Uwaga w Tatrach! "Wiele szlaków jest zalanych"

Uwaga w Tatrach! "Wiele szlaków jest zalanych"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pożary szaleją na portugalskiej Maderze. Marcio Dinarte Fernandes, prezydent miasta Santana, poinformował, że ogień dotarł już na najwyższy szczyt wyspy - Pico Ruivo. Ruch lotniczy na lotnisku w Funchal został całkowicie przywrócony.

Ogień dotarł na najwyższy szczyt Madery

Ogień dotarł na najwyższy szczyt Madery

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RTP Madeira, Reuters

Szwedzkie władze wydały zgodę na odstrzał 20 procent populacji niedźwiedzi brunatnych żyjących na terenie kraju. Pomimo protestów ze strony obrońców przyrody, w środę rozpoczęło się coroczne polowanie na te zwierzęta.

Chcą odstrzelić 20 procent populacji niedźwiedzi. "To czyste polowanie na trofea"

Chcą odstrzelić 20 procent populacji niedźwiedzi. "To czyste polowanie na trofea"

Źródło:
The Guardian, swedensbigfive.org

Hydrolodzy ostrzegają przed gwałtownym wzrostem stanów wody w Bałtyku. Lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

Poziom wody w Bałtyku może gwałtownie wzrosnąć

Poziom wody w Bałtyku może gwałtownie wzrosnąć

Źródło:
PAP

Fruczak gołąbek spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu.

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Źródło:
instagram: delfinozaur

Portugalskie służby epidemiologiczno-sanitarne zamknęły we wtorek trzy popularne wśród turystów kąpieliska. Powodem jest skażona woda. Przy dwóch plażach stwierdzono pojawienie się bakterii Escherichia coli.

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

Źródło:
PAP, cmjornal.pt

Lepiej zostawić zalane auto w wodzie, niż je uruchamiać - powiedziała Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dodała, że "próba przejechania autem przez rozlewisko po nawalnym deszczu może spowodować, że użytkownik będzie musiał sam ponieść koszty naprawy samochodu, nawet jeśli ma autocasco".

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Źródło:
PAP

Różowy delfin z gatunku inia amazońska utknął na brzegu rzeki Yapacani położonej w środkowej części Boliwii. Ssakowi morskiemu pomogli mieszkańcy wioski Santa Fe.

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Źródło:
Reuters

Nad Warszawę w nocy z poniedziałku na wtorek nadciągnęła potężna ulewa. Od samego rana występowały spore utrudnienia komunikacyjne, zalana została trasa S8, strażacy interweniowali tysiąc razy. Dlaczego część stolicy zatonęła po ulewnych opadach deszczu i czy możemy się na to jakoś przygotować?

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Zmiany klimatu, zdaniem wielu naukowców, nasilają ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, ulewy i powodzie. Według klimatologów katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze. Według hydrologa profesora Artura Magnuszewskiego przed gwałtownymi opadami i podtopieniami nie ma ucieczki, gdyż jest to skutek rozrostu miast i ich uszczelniania.

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

Źródło:
PAP

Upały we Włoszech nie odpuszczają. W związku z utrzymującą się od tygodni wysoką temperaturą kilka związków zawodowych i stowarzyszeń nauczycieli zaapelowało do ministra oświaty o przełożenie inauguracji roku szkolnego na październik. Przeciwko temu pomysłowi protestują rodzice.

Apel do ministra oświaty o przedłużenie wakacji

Apel do ministra oświaty o przedłużenie wakacji

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Trąba powietrzna pojawiła się w niedzielę w okolicach miasta Koło w Wielkopolsce. Zjawisko uszkodziło dachy kilku budynków. - Widać było wirujący lej, początkowo myślałem, że się coś pali, bo taki dym było widać - powiedział Bogdan Grzebielucha, mieszkaniec miejscowości Powiercie-Kolonia.

Trąba powietrzna w Wielkopolsce. "Poderwało dach i rzuciło na bramę"

Trąba powietrzna w Wielkopolsce. "Poderwało dach i rzuciło na bramę"

Aktualizacja:
Źródło:
e-kolo.pl, tvnmeteo.pl, PAP

W ciągu ubiegłej nocy na niebie pojawiła się Pełnia Księżyca Jesiotrów. Nasz naturalny satelita wydawał się nieco większy niż zwykle, za co odpowiedzialne jest zjawisko superpełni. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje.

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.p

Po upalnym weekendzie przyjdzie ochłodzenie, ale upał może jeszcze wrócić. Co czeka nas w pogodzie w ostatnich tygodniach wakacji i jak zacznie się wrzesień? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: upał zniknie, ale nie na stałe

Pogoda na 16 dni: upał zniknie, ale nie na stałe

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień trawi zachodnie regiony Turcji. Trwa walka z pożarami lasów w trzech prowincjach: Aydinie, Izmirze i Manisie - podała w niedzielę agencja Anatolia. Sytuację pogarszają silny wiatr, wysoka temperatura i bardzo niska wilgotność. - Bardzo dużo osób straciło dorobki całego swojego życia - powiedziała na antenie TVN24 Anna Marcok, Polka mieszkająca w Turcji.

Kolejny dzień walki z pożarami. "Serce mi pęka, gdy widzę zniszczone domy, samochody"

Kolejny dzień walki z pożarami. "Serce mi pęka, gdy widzę zniszczone domy, samochody"

Źródło:
Reuters, PAP, cbsnews.com

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w sobotę na wschodnim wybrzeżu Rosji, wybuchł wulkan Szywiełucz na Kamczatce - poinformowały w niedzielę państwowe media. Nie ma doniesień o zniszczeniach i poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl