Podtopienia domów, ulic i łąk oraz przeciekające wały. Polskie rzeki wylewają

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP
Widawa zalała ulicę w miejscowości Wilczyce (woj. dolnośląskie)
Widawa zalała ulicę w miejscowości Wilczyce (woj. dolnośląskie)TVN24
wideo 2/6
Widawa zalała ulicę w miejscowości Wilczyce (woj. dolnośląskie)TVN24

Wysoki poziom wody utrzymuje się na polskich rzekach. Na Dolnym Śląsku wylała Widawa, zalewając jedną z dróg w miejscowości Wilczyce. Na Pomorzu Zachodnim przeciekły wały przeciwpowodziowe. Trudna sytuacja panowała w niedzielę także w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej czy Mazowszu.

W niedzielę po południu stany alarmowe były przekroczone między innymi na rzekach: Obrze w Bledzewie, Szprotawie w Szprotawie, Wiśle w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, Pilicy w Białobrzegach, Warcie w Bobrach.

Stany wód w niedzielę IMGW

Podtopienia na Dolnym Śląsku

W miejscowości Wilczyce pod Wrocławiem wylała rzeka Widawa. Fale zalały łąki i pola, wdzierały się także na działki. Woda pojawiła się również na jednej z ulic, dlatego miejscowe władze zamknęły czasowo jezdnię i poprosiły mieszkańców o korzystanie z objazdów. W niedzielę strażacy wypompowywali wodę z zalanej jezdni i układali worki z piaskiem, żeby rano kierowcy mogli skorzystać z drogi.

Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 sołtys miejscowości Wilczyce, Wojciech Maciąga, do podtopień na tej ulicy dochodzi regularnie. Szczególnie często problemy pojawiają się, gdy aura jest deszczowa, a gleba silnie nasiąknięta wodą.

- Zbliżamy się delikatnie do stanu alarmowego, wójt gminy Długołęka powoła sztab kryzysowy - przekazał.

Widawa zalała ulicę w miejscowości Wilczyce (woj. dolnośląskie)TVN24

Przecieka wał na Pomorzu Zachodnim

Jak podała w niedzielę po południu Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie, około godziny 14 zaczął przeciekać wał przeciwpowodziowy przy rzece Krępa w powiecie goleniowskim. Do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Święta. Woda zalewała pobliskie łąki, a na miejscu działało siedem zastępów straży pożarnej oraz oficer operacyjny. Jak przekazali strażacy, gmina Goleniów ma zapewnić worki oraz piasek w celu umocnienia wału.

Zalane piwnice w Wielkopolsce

Od kilku dni na terenie powiatu ostrowskiego strażacy prowadzą wzmożone obserwacje w związku z podwyższaniem się stanu wód. Pomiary dotyczące poziomu prowadzone są na rzece Polska Woda we wsi Bogdaj oraz na rzekach Barycz i Kuroch w Odolanowie.

- Obecnie mamy stwierdzone stany ostrzegawcze. Na jednej z rzek brakuje ośmiu centymetrów do wystąpienia stanu alarmowego - powiedział strażak.

W związku z podniesieniem się poziomu wód w ciągu minionej doby strażacy pięć razy podejmowali interwencje dotyczące zalanych piwnic w domach.

Woda zalała posesje w Kątach Śląskich, we wsi Baby, Wielowieś i Strzyżew. Tam stwierdzono wodę na wysokości 30 cm, ale mieszkańcy zdołali wynieść wartościowe rzeczy.

Woda wystąpiła z koryta Warty w Poznaniu i wylała na okoliczny teren. Zalana została między innymi droga pieszo-rowerowa, tak zwana Wartostrada. Według pomiarów IMGW poziom Warty wynosi 372 cm, stan ostrzegawczy to 400 cm, a alarmowy to 500 cm. 

Woda wystąpiła z koryta Warty w Poznaniu
Woda wystąpiła z koryta Warty w Poznaniu TVN24

Zagrożenie powodziowe w Dębem

We wsi Dębe, która położona jest koło Kalisza (woj. wielkopolskie), istnieje zagrożenie powodziowe. Jak przekazał w niedzielę mł. asp. Mariusz Wejman, oficer dyżurny kaliskiej straży pożarnej, ogłoszono stan alarmowy. Wejman wyjaśnił, że strażacy od kilku dni codziennie sprawdzają stan wód w dwóch punktach, zlokalizowanych w mieście i na terenie powiatu. Celem jest obserwacja wzrostu poziomu wód.

Pierwszy z newralgicznych punktów zlokalizowany jest na rzece Prosna w Piwonicach, natomiast drugi na rzece Swędrnia we wsi Dębe w gminie Żelazków.

- Dzisiaj w wyniku kontroli w Dębem stwierdzono najwyższy stan alarmowy, ponieważ woda w rzece osiągnęła poziom 250 centymetrów - powiedział oficer dyżurny. Dodał, że dla tego terenu stan ostrzegawczy obowiązuje przy 220 cm.

W Dębem, jak wyjaśnił, nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, ponieważ woda wylewa za kościołem na sąsiednie łąki.

Stan ostrzegawczy w Piwonicach ustalony jest na 200 cm, dzisiaj stwierdzono 177 cm.

Sytuacja na terenie Ziemi Łódzkiej

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie poinformowało w niedzielę o wprowadzeniu ostrzeżenia hydrologicznego trzeciego stopnia w związku z przekroczeniem w regionie łódzkim stanów alarmowych rzek Pilicy i Bzury.

"W wyniku spływu wód opadowo-roztopowych, w zlewni Pilicy oraz Bzury przewiduje się wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonym stanie alarmowym w Kłudzicach na Luciąży i przekroczonymi lokalnie stanami ostrzegawczymi, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach" - podano w komunikacie.

Alarm przeciwpowodziowy w nadwiślańskich gminach powiatu płockiego

"W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Wiśle w powiecie płockim, wydano alarm przeciwpowodziowy dla miast i gmin: Wyszogród, Bodzanów i Gąbin oraz gmin: Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów" - ogłosił starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz. Alarm obowiązuje tam do odwołania.

W niedzielę przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 564 cm, a w Kępie Polskiej 514 cm, czyli w obu przypadkach 14 cm ponad stan alarmu. Z kolei w Wykowie w gminie Słupno pod Płockiem rzeka wezbrała w tym czasie do 486 cm, co oznacza, że w tym miejscu przekroczyła stan alarmu o 56 cm. Na wszystkich tych wodowskazach obserwowany jest trend rosnący poziomu wody.

- Mamy wprowadzone stałe patrole na wałach przeciwpowodziowych - powiedział w niedzielę Tomasz Ulicki, który w Urzędzie Gminy Słupno odpowiada za zarządzanie kryzysowe i sprawy obronne. Jak dodał, w niektórych miejscach na wałach konieczne było "łatanie dziur bobrowych", czym zajmują się strażacy ochotnicy. - Gdy woda podnosi się, bobry przenoszą się wyżej, kopiąc tam jamy. W związku z tym konieczna jest stała obserwacja stanu wałów, a w razie potrzeby ich naprawa tam, gdzie bobry wyrządziły szkody - wyjaśnił.

Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle, spowodowana spływaniem wód opadowo-roztopowych z górnego biegu rzeki, obserwowana jest obecnie w rejonie Modlina. W Wyszogrodzie w powiecie płockim spodziewana jest w niedzielę wieczorem około godziny 19.

- Według przewidywań, kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle w Wyszogrodzie może potrwać do wczesnych godzin porannych w poniedziałek - powiedział w niedzielę Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku. Dodał, że podczas kulminacyjnego wezbrania rzeka w rejonie Wyszogrodu, jak zakładają obecne prognozy, może przekroczyć stan alarmowy o około 30 cm.

Zieliński zapewnił jednocześnie, że aktualnie sytuacja na Wiśle w całym powiecie płockim jest na bieżąco monitorowana.

Przybór Wisły w powiecie płockim miał już miejsce w ostatnim czasie. Wtedy wprowadzono tam dla siedmiu położonych nad rzeką gmin pogotowie przeciwpowodziowe - obowiązywało ono od 30 stycznia do 7 lutego. Poziom wody przekroczył wtedy stany ostrzegawcze w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej o ponad 30 do 40 cm, nie przekroczył jednak na tych wodowskazach stanów alarmu.

Alerty hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne w związku z wysokim stanem wód w rzekach.

Alerty trzeciego, najwyższego stopnia wydano dla części województw: pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla części województw: lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego.

Ostrzeżenia hydrologiczneIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii. Jak podały lokalne władze, w samym stanie Rio Grande do Sul zginęło co najmniej 78 osób. W ponad 300 gminach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

Źródło:
Reuters, G1 Globo, CNN, Estado RS

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX