W Polsce od kilku dni panuje gorąca aura. Z powodu upałów, a także braku opadów deszczu, niemal cała Polska jest oznaczona kolorem czerwonym, jeśli chodzi o stopień zagrożenia pożarowego. Miejscami jest ono określane jako ekstremalne.
Do części kraju dotarł upał. Jak poinformował w niedzielę około godziny 15 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, najwyższą temperaturę odnotowano w Zgorzelcu - 32 stopnie Celsjusza oraz w Legnicy i Opolu - 31 st. C. Były to jednak wartości odnotowane w cieniu. W słońcu, którego w niedzielę nie brakuje, było jeszcze goręcej.
>>> Czytaj też: Upał rozleje się na kolejne regiony. IMGW wydał alerty
Taka pogoda wzmaga znacząco zagrożenie pożarowe. Według Instytutu Badań Leśnictwa (IBL), wyłącznie w północnych oraz niektórych wschodnich regionach zagrożenie jest średnie, zaś w pozostałej części kraju określane jest jako duże.
Z kolei eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazali, że w całym kraju ryzyko wybuchu ognia jest wysokie. Najgorzej jest w centralnych, wschodnich oraz południowych regionach. Miejscami wręcz uważa się, że zagrożenie pożarowe jest ekstremalnie wysokie.
W sobotę w okolicach Świebodzina wybuchł rozległy pożar pola uprawnego. Został wzniecony przez kombajn, który się zapalił. Ogień szybko się rozprzestrzenił, a zniszczenia objęły ponad 90 hektarów zboża. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale ugaszanie żywiołu trwało kilka godzin.
Jak określa się zagrożenie pożarowe
Prognoza zagrożenia pożarowego prezentowana przez IBL jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
W przypadku IMGW prognoza zagrożenia pożarowego lasu generowana jest z 24- i 48-godzinnym wyprzedzeniem czasowym od 1 marca do 31 października. Obliczenia wykonywane są na podstawie danych uzyskanych z modelu WRF METEOPG o rozdzielczości przestrzennej 2,5 kilometra - wyjaśnia IMGW.
Źródło: IMGW, IBL, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24