Wieczorem spójrzcie w niebo. Nad głowami przemknie nam "kosmiczny pociąg"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl
Starlinki nad Polską
Starlinki nad PolskąFacebook/Aneta Weronika/Bartek Wachowiak/Jakub Wolnik
wideo 2/6
Starlinki

W poniedziałek wieczorem na niebie pojawi się "kosmiczny pociąg". Będzie nim nowa grupa satelitów Starlink firmy SpaceX, która należy do Elona Muska. 22 urządzenia będą mknęły nisko nad południowym horyzontem.

Starlinki znów zalśnią nad naszymi głowami. Już dzisiaj między godziną 17.20 a 17.23 będzie można dostrzec je na naszym niebie.

Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", urządzenia, które przemkną na niebie, należą do nowej grupy G7-6. Zostały wystrzelone w niedzielę rano, to drugi dzień ich widoczności.

"Satelitów - jak to ostatnio bywa - jest nieco mniej niż zwykle, bo 'tylko' 22 sztuki. Doświadczenie ostatnich obserwacji wskazuje, że i tak krótki kosmiczny pociąg powinien fajnie wyglądać w drugim dniu przelotów" - napisał Wójcicki w mediach społecznościowych.

Gdzie ich szukać?

Satelity przemkną nisko nad południowym horyzontem. Wójcicki przekazał, że "pojawią się na 10 stopniach nad widnokręgiem południowo-zachodnim i polecą prosto w stronę Saturna". W jego okolicach osiągną najwyższą wysokość, a chwilę później, w konstelacji Ryb, wejdą w cień Ziemi. Spektakl powinien zakończyć się o 17.23.

JEŚLI UDA WAM SIĘ ZAOBSERWOWAĆ STARLINKI, PODZIELCIE SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24.

Czym są Starlinki?

Starlinki to satelity stworzone przez SpaceX - firmę Elona Muska. Ich zadaniem jest zapewnienie dostępu do internetu na całym świecie. Wystrzelonych zostało już ponad dwa tysiące urządzeń.

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości

Pierwsza fala upałów może nawiedzić Polskę już w przyszłym tygodniu. Z modeli meteorologicznych wynika, że w niektórych regionach temperatura maksymalna może wzrosnąć powyżej 30 stopni Celsjusza. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kulminacja ciepła spodziewana jest na środek tygodnia.

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na jutro, czyli na środę 12.06. Nadchodzące godziny przyniosą nam spory spadek temperatury - termometry w Polsce pokażą od 8 do 11 stopni Celsjusza. Stosunkowo chłodno będzie także w dzień, ale niedogodności wynagrodzą nam niezbyt gęste chmury.

Pogoda na jutro - środa 12.06. Noc będzie pogodna, ale dość chłodna

Pogoda na jutro - środa 12.06. Noc będzie pogodna, ale dość chłodna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam powolny wzrost temperatury. Chociaż w środku tygodnia termometry pokażą miejscami zaledwie 17 stopni Celsjusza, w weekend będzie już zdecydowanie cieplej. Wyższe wartości przyniosą jednak powrót gwałtownej aury.

Pogoda na 5 dni. Wróci ciepło, a wraz z nim burze

Pogoda na 5 dni. Wróci ciepło, a wraz z nim burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najwyższa góra Układu Słonecznego od czasu do czasu bywa oszroniona. Dane zebrane przez sondę ExoMars TGO pokazały, że na wulkanie Olympus Mons w porannych godzinach pojawia się wodny szron. To pierwsze takie odkrycie w pobliżu marsjańskiego równika i niezwykle ważny szczegół w kontekście przyszłych misji załogowych na Marsa.

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Źródło:
ESA, UNIBE

Służby w amerykańskim stanie Kalifornia uratowały kitesurfera, który utknął na plaży u wybrzeży hrabstwa Santa Cruz. W odnalezieniu pomógł napis z kamieni ułożony przez mężczyznę.

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Źródło:
CBS News

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Jak wynika z przewidywań synoptyków, dwa letnie miesiące mogą być cieplejsze niż zazwyczaj.

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Płonie równina Pantanal w Ameryce Południowej, czyli największe mokradła na świecie. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku pożarów jest więcej o niemal 1000 procent. - Najbardziej niepokojące jest to, że nawet w porze deszczowej mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby pożarów - podkreślił Vinicus Silguerio z organizacji pozarządowej Instituto Centro de Vida.

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ponad 40-stopniowe upały nadciągają do Grecji. Niektóre szkoły zamknięto, część pracowników budżetówki pracuje zdalnie, wydano ostrzeżenie przed pożarami.

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli, że słonie afrykańskie zwracają się do siebie pomrukami, które przypominają imiona używane przez ludzi. Wyniki wieloletnich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Źródło:
PAP, CNN

W wyniku powodzi błyskawicznych w północnym Wietnamie zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, a jedna zaginęła - poinformowały władze. Z powodu zalanych dróg setki turystów było uwięzionych w dystrykcie Dong Van.

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z najdłuższą falą upałów, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Temperatura przekracza 45 stopni Celsjusza. Szczególnie trudna sytuacja panuje w północnej części kraju. Według służb medycznych do końca maja upały przyczyniły się do śmierci dziesiątek osób.

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz dał się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wschodniej i południowej Polski. W województwie świętokrzyskim deszcz zalał drogę dojazdową do przedszkola. Konieczna była interwencja strażaków, którzy ewakuowali dzieci przy pomocy pontonu.

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Źródło:
KW PSP Kielce, Państwowa Straż Pożarna

Grad poważnie uszkodził samolot lecący do Wiednia. W niedzielę nad krajem szalały gwałtowne burze, a w jedną z nich niespodziewanie wleciał Airbus A320 linii Austrian Airlines. Grad poważnie uszkodził przednią część samolotu - przednie szyby i fragment dziobu.

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Źródło:
ABC News, Airlive

Wirusy o imponujących rozmiarach zostały znalezione na powierzchni pokrywy lodowej na Grenlandii. Ich występowanie jest prawdopodobnie powiązane z obecnością śnieżnych alg - glonów zamieszkujących najzimniejsze regiony świata, które podczas zakwitów przyspieszają topnienie pokrywy lodowej. Wiedza o tym, jak kontrolować te drobnoustroje, może pomóc ograniczyć utratę lodu.

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Źródło:
PAP, Aarhus University

Ryba rzadko spotykanego gatunku została znaleziona na plaży nad Pacyfikiem w stanie Oregon na północnym zachodzie USA. Mierzący ponad dwa metry przedstawiciel rodzaju samogłowów zapuścił się daleko od swoich rodzinnych stron - zwierzęta te zamieszkują głównie wody południowej półkuli i okolice równika. Po raz pierwszy gatunek ten opisano niecałą dekadę temu.

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Źródło:
CNN, ADW

Burze z gradem spowodowały poważne straty w Austrii. Intensywne ulewy nawiedziły w weekend południowe regiony kraju. Mieszkańcom Tyrolu we znaki dało się intensywne gradobicie, które zniszczyło wiele samochodów. W Styrii zalane zostały ulice i piwnice, pękła również tama - spiętrzona woda zatopiła miejscową remizę strażacką.

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, merkur.de

Czerwiec to miesiąc, w którym zaczyna kwitnąć w wielu miejscach barszcz Sosnowskiego. Jak piszą Lasy Państwowe, kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny. W soku i w olejkach eterycznych występują substancje toksyczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia. Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo.

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

Źródło:
Lasy Państwowe, GIS, GDOŚ, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz doprowadził w weekend w Chile do osunięcia się ziemi. Na nagraniu z drona widać luksusowy kompleks apartamentów, stojący na skraju zapadliska. Osoby przebywające w budynku ewakuowano.

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Źródło:
Reuters

W niedzielę w powiecie tarnowskim (Małopolskie) pojawił się zalążek trąby powietrznej. Nagranie, na którym widać wirujący lej w miejscowości Nieciecza, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najpierw zrobi się zimniej niż zwykle w czerwcu, a później uderzy gorąco. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mierzący około pięciu metrów długości pyton połknął w całości 45-letnią kobietę na indonezyjskiej wyspie Sulawesi - podały lokalne media. Zwłoki wydobyli z brzucha węża mieszkańcy wioski.

Pyton połknął kobietę

Pyton połknął kobietę

Źródło:
PAP

Osuwisko zniszczyło górską drogę w stanie Wyoming. Do pierwszego uszkodzenia doszło kilka dni temu, jednak początkowo wydawało się ono niegroźne, a na trasie przywrócono ruch. Dopiero w sobotę pękła cała skarpa, porywając ze sobą spory fragment jezdni.

Droga rozerwana przez osuwisko. "Nie dało się zapobiec katastrofalnej awarii"

Droga rozerwana przez osuwisko. "Nie dało się zapobiec katastrofalnej awarii"

Źródło:
CNN, WYDOT

Ruchome piaski wciągnęły turystkę na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jak wspominała kobieta, w pewnym momencie po prostu zapadła się w piasku po biodra i przestała czuć grunt pod stopami. Lokalne media przekazały, że od pewnego czasu plażowiczom zdarza się wpadać w ruchome piaski.

Ruchome piaski wciągnęły turystkę. "Nie czułam dna"

Ruchome piaski wciągnęły turystkę. "Nie czułam dna"

Źródło:
Maine Public, New York Post

Satelity Starlink przeleciały przez niebo nad Polską. Mimo niesprzyjającej pogody, "kosmiczny pociąg" był dobrze widoczny w centralnej i południowej Polsce. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Między chmurami pojawiła się jasna smuga

Między chmurami pojawiła się jasna smuga

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Tysiące martwych ryb zostało wyrzuconych na brzeg jeziora w północnym Meksyku. Jak przekazały lokalne władze, przyczyną śmierci zwierząt jest susza, która doprowadziła do częściowego wyschnięcia zbiornika. Upalna aura męczy nie tylko zwierzęta, ale także jest śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi.

Brzegi zasłane martwymi rybami. "Nie możemy temu zaradzić"

Brzegi zasłane martwymi rybami. "Nie możemy temu zaradzić"

Źródło:
PAP, Reuters, El Heraldo

U wybrzeży Florydy doszło do dwóch ataków rekinów. Nastąpiły one na sąsiednich plażach w odstępstwie zaledwie 90 minut. Trzy osoby zostały ranne - podała amerykańska stacja CNN.

Ataki rekinów u wybrzeży Florydy. Trzy osoby zostały ranne

Ataki rekinów u wybrzeży Florydy. Trzy osoby zostały ranne

Źródło:
CNN

Z punktu widzenia człowieka komary to uciążliwe owady, które na dodatek mogą przenosić chorobotwórcze mikroorganizmy. Jak wyjaśnił profesor Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, nie wszystkie żywe organizmy podzielają to zdanie. Owady te stanowią bowiem ważny element wielu ekosystemów, a nawet potrafią oczyszczać wodę.

Kłują, brzęczą, przenoszą choroby. Po co nam komary?

Kłują, brzęczą, przenoszą choroby. Po co nam komary?

Źródło:
PAP, PSSE Częstochowa, Lasy Państwowe

Żarłacz tygrysi zwracający kolczatkę - taki widok zaskoczył naukowców prowadzących badania naukowe u wybrzeży australijskiego stanu Queensland.

Otworzył pysk i zwymiotował... kolczatkę. "Przypadek jeden na milion"

Otworzył pysk i zwymiotował... kolczatkę. "Przypadek jeden na milion"

Źródło:
ABC News,