Lej kondensacyjny pojawił się w środę nad Bałtykiem w rejonie Mielna (Zachodniopomorskie). Zalążek trąby wodnej udało się uchwycić na zdjęciach.
Trąba wodna to rodzaj trąby powietrznej, która powstaje, gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa znacznie chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.
Zalążek trąby wodnej w rejonie Mielna
W środę przed południem w Mielnie dało się zauważyć zalążek trąby wodnej, czyli tak zwany lej kondensacyjny. - Wszystko poszło nad morzem z zachodu na wschód. Lej zniknął w chmurach - relacjonowała pani Sylwia, która sfotografowała wir.
Jak powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, w środę nad morzem panowały sprzyjające warunki do tworzenia się takich zjawisk. - Wzdłuż linii brzegowej rozwinęły się burzowe chmury, które utworzyły strukturę liniową, rozciągnięta na granicy wody i lądu, od okolic Mielna aż do Ustki - wyjaśnił.
Trąba wodna charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Ta pierwsza jest dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Większość z trąb wodnych rozpada się przy dotarciu do lądu.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Sylwia Gadomska-Dziuma