TVN Meteo | Polska

Niektóre szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy. "Przyroda dopomina się o spokój"

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps//rzw
Źródło:
PAP, TPN, tvnmeteo.pl
Jak zachować się przy spotkaniu z niedźwiedziem?
Jak zachować się przy spotkaniu z niedźwiedziem? TVN24
wideo 2/10
Niedźwiedzie

Wszystkie szlaki turystyczne i narciarskie na zachód od Kasprowego Wierchu oraz trasa narciarska i nartostrada w Dolinie Goryczkowej od czwartku są zamknięte - poinformował tego dnia Tatrzański Park Narodowy. Jak wyjaśniono, chodzi o ochronę zwierząt, w tym między innymi budzące się po zimie niedźwiedzie, a także gatunki wydające wiosną na świat młode.

Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyroda w ostatnich dniach intensywnie budzi się do życia. Niedźwiedzie opuszczają gawry, wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. "W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony" - napisano.

Ze względów przyrodniczych

Jak przekazał TPN ze względów przyrodniczych od 28 kwietnia zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne i narciarskie na zachód od Kasprowego Wierchu oraz trasa narciarska i nartostrada w Dolinie Goryczkowej dla uprawiania wszelkich form narciarstwa.

Dla narciarstwa zjazdowego pozostaje czynna trasa w Kotle Gąsienicowym, a dla narciarstwa skiturowego wszystkie szlaki w Tatrach Wysokich.

"Przyroda dopomina się o spokój"

"Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, ale przyroda wyraźnie dopomina się o spokój. To czas szczególnie wrażliwy, co pokazały również ostatnie dni. Niedźwiedzie są już aktywne. Świstaki zaczęły wykopywać się z nor. W strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie - gatunki wymagające szczególnej ochrony - brzmi komunikat TPN.

Kolejne szlaki w Tatrach zamknięto w sobotę ze względu na niedźwiedzią rodzinę, która wybudziła się z zimowego snu.

Jak wyjaśniono "wiosną samice wielu gatunków tatrzańskich zwierząt wydają na świat młode, jak na przykład kozice. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują bezpiecznych miejsc, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju".

Miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli popularnych skiturów, mogą nadal poruszać się po wszystkich oznakowanych szlakach na wschód od Kasprowego Wierchu i Kuźnic. Czynny pozostaje także wyciąg narciarski z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch.

Na nartach nadal można jeździć na Kasprowym Wierchu

W środę poinformowano, że w długi majowy weekend miłośnicy narciarstwa będą mogli jeździć na stokach Kasprowego Wierchu. Pokrywa śnieżna na szczycie sięga do 160 cm - podały Polskie Koleje Linowe (PKL).

- Amatorzy sportów zimowych szukający jeszcze możliwości, by wolny czas spędzić na nartach w pięknych górskich okolicznościach, będą mieć ku temu świetną okazję. W ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu czynna jest kolej krzesełkowa wraz z trasą narciarską w Dolinie Gąsienicowej, gdzie ciągle jeszcze utrzymują się bardzo dobre warunki - powiedział Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Autor:ps//rzw

Źródło: PAP, TPN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TOPR

Pozostałe wiadomości