TVN Meteo | Polska

W Tatrach zamknięto kolejne szlaki. Z powodu niedźwiedziej rodziny

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
TPN
W Tatrach zamknięto kolejne szlaki z powodu niedźwiedziej rodziny
W Tatrach zamknięto kolejne szlaki z powodu niedźwiedziej rodzinySylwia Zielińska-Freeride Academy/TVN24
wideo 2/7
Sylwia Zielińska-Freeride Academy, TVN24W Tatrach zamknięto kolejne szlaki z powodu niedźwiedziej rodziny

Od soboty w Tatrach zamknięte zostaną kolejne szlaki. Jak przekazali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyczyną wydania zakazu wstępu jest niedźwiedzia rodzina, która wybudziła się ze snu zimowego. Jak wyjaśniono chodzi o zapewnienie jej spokoju.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wydały decyzję o zamknięciu kolejnych szlaków. Przyczyną jest wzmożona aktywność niedźwiedziej rodziny - matki i kilku młodych.

"Spotkania ludzi i niedźwiedzic z młodymi mogą być niebezpieczne dla obu stron. Żeby zapewnić spokój tej rodzinie, jesteśmy zmuszeni wprowadzić ograniczenia w ruchu turystycznym" - przekazali w mediach społecznościowych.

Tatry. Zamknięte szlaki

Od soboty nie będzie można korzystać z: zielonego szlaku turystycznego na odcinku Kuźnice - Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch (w obu kierunkach), szlaku dojściowego z Goncisk do dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej oraz szlaku narciarskiego w odcinku Myślenickie Turnie - Wyżnia Goryczkowa Rówień (dolna stacja kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej, w obu kierunkach).

Wcześniej zamknięto już szlaki: zielony szlak turystyczny na odcinku Rówień Waksmundzka - schronisko Murowaniec, szlak dojściowy (czarny) do Lodowego Źródła w Dolinie Kościeliskiej oraz czarny szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy.

Wszystkie szlaki będą niedostępne do odwołania

Warunki w Tatrach

Pracownicy TPN ostrzegają, że warunki turystyczne w wyższych partiach Tatr są trudne. Utrudnienie stanowi gęsta mgła, niski pułap chmur i mżawka. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Miejscami leży twardy i zmrożony śnieg, który w godzinach popołudniowych staje się mokry, grząski i przepadający. Turyści, którzy chcą wybrać się w piesze wycieczki powinni mieć duże doświadczenie w zimowej turystyce górskiej oraz znajomość oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Wymagany jest także odpowiedni sprzęt.

W niżej położonych obszarach miejscami występuje oblodzenie. Po południu śnieg robi się grząski i tworzą się koleiny. Miejscami wystają kamienie bądź asfalt.

TPN apeluje także, by na bieżąco sprawdzać komunikaty pogodowe, ubrać się stosownie do panujących warunków oraz planować wycieczkę zgodnie z umiejętnościami jej członków. W przypadku spotkania niedźwiedzia należy spokojnie, bez gwałtownych ruchów, oddalić się w przeciwnym kierunku.

SPRAWDŹ, CO ZROBIĆ, JEŚLI SPOTKAMY NIEDŹWIEDZIA

>>> Czytaj dalej - Warunki w polskich górach

Autor:kw/dd

Źródło: TPN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie poglądowe

Pozostałe wiadomości