Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać dwa daniele walczące ze sobą na środku drogi w rejonie wsi Klępina (woj. lubuskie). Jak przekazał autor materiału, zwierzęta kompletnie nie zwracały większej uwagi na stojące naprzeciw nich auto.
Pan Szymon, autor nagrania walki dwóch danieli, które wysłał na Kontakt 24, przyznał, że nigdy nie był świadkiem takiego zdarzenia. - Pierwszy raz trafiłem na coś takiego. Rozumiem, taki widok w środku lasu, ale na środku jezdni? - dziwił się internauta.
Klępina. Dwa daniele walczyły na środku drogi
Internauta powiedział, że scenę obserwował w niedzielę rano, kiedy jechał samochodem. - Jechałem na służbę trasą z Zielonej Góry, była chyba godzina 5.15. To były okolice Nowogrodu Bobrzańskiego, a konkretnie teren wsi Klępina. Wtedy zobaczyłem te daniele. Kompletnie nie przejmowały się moją obecnością. Filmik trwa kilkadziesiąt sekund, ale one walczyły ze sobą o wiele dłużej. Nie przejmowały się ani tym, że tam jestem, ani światłami, ani trąbieniem - relacjonował mężczyzna.
Dlaczego daniele walczyły ze sobą? - Trwa bekowisko, daniele walczą ze sobą o samice - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Michał Gzowski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Bekowisko - czym jest, na czym polega?
Bekowisko to okres godowy danieli zwyczajnych (łac. Dama dama), który przypada na połowę października i trwa do połowy listopada. W czasie jego trwania samce, czyli byki, wydają z siebie charakterystyczne, chrapliwe odgłosy nazywane beczeniem.
Daniel jest gatunkiem stadnym. W okresie letnim byki łączą się w grupy, a łanie chodzą w odrębnych chmarach. Gdy rozpoczyna się okres godowy, odszukują stada samic, czyli łań. Każdy byk stara się zdobyć własną chmarę liczącą kilka łań. W tym czasie zwierzęta toczą między sobą walki, podczas których bronią swoich zdobyczy przed konkurentami.
Na czas bekowiska samiec wykopuje specjalne wgłębienia, w których oddaje mocz. Po pewnym czasie unosi się z niego nieprzyjemny zapach, który wabi samice. Daniel wtedy niemal nic nie je i potrafi stracić nawet do 20 procent swojej masy ciała. Łanie same wybierają dla siebie kandydatów do godów. W stopniowo pogłębianych przez byka dołkach dochodzi do kopulacji.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Szymon/Kontakt 24