TVN Meteo | Polska

Jaskinie w Polsce - które warto odwiedzić?

TVN Meteo | Polska

Autor:
aw//mro
Źródło:
tpn.pl; www.sktj.pl
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24
wideo 2/3
TVN 24Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele

W Polsce znaleźć można wiele jaskiń, które udostępnione są dla turystów. Nawet w Tatrach samodzielnie zwiedzać można sześć jaskiń. Będzie to niewątpliwie niesamowite doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozrywka dla każdego.

● Największą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. ● W samych Tatrach znajduje się około 600 jaskiń. ● Wchodząc do jaskini pamiętaj o odpowiednich butach, czymś do okrycia i zdrowym rozsądku. Nie zapomnij o oświetleniu - latarce lub czołówce. Zorientuj się również, czy w danej jaskini wymagany jest kask.

Jaskinie w Polsce - mapa

Jaskinie w Polsce Państwowy Instytut Geologiczny/jaskiniepolski.pgi.gov.pl

Jaskinie w Polsce

W Polsce jaskinie znaleźć można na górzystych i wyżynnych obszarach. W Polsce znajdują się ponad dwa tysiące jaskiń. Znaczna ich część to jaskinie krasowe. Największe i najbardziej okazałe jaskinie znaleźć można w Tatrach. Ogółem jest tam około 600 jaskiń, w większości krasowych.

Najdłuższe jaskinie w Polsce: - Jaskinia Wielka Śnieżna, - Śnieżna Studnia, - Jaskinia Wysoka - Za Siedmiu Progami, - Jaskinia Miętusia, - Bańdzioch Kominiarski.

Jak się nazywa najgłębsza jaskinia w Polsce? Najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. Ma ona 23 723 metry długości i 824 metry różnicy wysokości (nazywanej deniwelacją). Ma ona pięć otworów, które kiedyś uznawane były za osobne jaskinie. Jaskinia Wielka Śnieżna jest udostępniona na potrzeby taternictwa jaskiniowego.

ZOBACZ >> Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Jaskinie do zwiedzania w Tatrach

Nie trzeba być taternikiem jaskiniowym, żeby móc zwiedzać jaskinie. W Tatrach do zwiedzania udostępnionych jest sześć jaskiń, w których można poczuć jaskiniowy klimat.

Jaskinia Mroźna Znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Udostępniona do zwiedzania jest w okresie od 26 kwietnia do 30 października. Jest w niej wytyczona trasa, zamontowano też oświetlenie i poręcze. Dzięki temu jest polecana na pierwsze zetknięcie z jaskiniami. Aby do niej wejść, należy kupić bilet wstępu. W innych jaskiniach w Tatrach nie jest to wymagane. Zwiedzanie odbywa się w grupach, z przewodnikiem.

Trasa turystyczna ma długość 511 metrów. Pamiętaj, że w jaskiniach jest zimno, więc warto mieć coś do okrycia.

Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków Wejście do Jaskini Smoczej znajduje się w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Samo przejście Wąwozem Kraków będzie ciekawym doświadczeniem, bo jest to niezwykle urokliwe miejsce.

Aby wejść do jaskini, należy wspiąć się po niemal pionowej drabinie, a później po łańcuchach. Wchodząc do jaskini trzeba pamiętać o cieplejszym okryciu i własnym oświetleniu - najlepsza będzie czołówka. W środku zamontowano łańcuchy, a długość całej jaskini to zaledwie 44 metry. Przejście jej zajmuje dosłownie 10 minut. Zimą trzeba bardzo uważać, ponieważ szlak bywa oblodzony.

Jaskinia Raptawicka To kolejna jaskinia, którą zwiedzić można przy okazji wizyty w Dolinie Kościeliskiej. Do jaskini prowadzi czarny szlak zaczynający się powyżej Pisanej Skały. Wejście do jaskini wyposażone jest w drabinkę, którą schodzi się w głąb jaskini. Długość jaskini to 536 metrów. 

W pierwszej sali jest dużo światła z zewnątrz. Często turyści kończą zwiedzanie Jaskini Raptawickiej właśnie w tym miejscu. Od tej głównej części odchodzi jednak wiele tuneli. Jest ona też połączona z Jaskinią Mylną, jednak to przejście nie jest dostępne.

Jaskinia Obłazkowa Prowadzi do niej początkowo ta sama ścieżka, co do Jaskiń Mylnej i Raptawickiej. Samo wejście ma dwa metry wysokości i dziewięć metrów szerokości, tuż za nim jest Komora Wstępna, w której nie musisz mieć swojego światła. W dalszej części światło będzie konieczne. Jaskinia nie jest duża, są tam jednak ciasne miejsca, o czym trzeba pamiętać.

Jaskinia Mylna Trasa udostępniona do zwiedzania ma około 300 metrów (całość ponad 2400 metrów). Jest to jedna z ciekawszych jaskiń, które można odwiedzić bez przewodnika. Jest ciekawa, jednak są w niej miejsca, które pokonuje się na kolanach lub wręcz czołgając się. Nie da się w niej zawrócić. Niezbędne jest w niej własne oświetlenie. Należy mieć też dobre buty, przydaje się kask, a ubrania powinny być takie, żeby nie było ich żal ubrudzić.

Jaskinia Ku Dziurze Jest to jedyna udostępniona do samodzielnego zwiedzania jaskinia, która nie znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jest to jedna duża komora, a trasa zwiedzania liczy około 50 metrów.

Wybrane jaskinie w Polsce (poza Tatrami)

Jaskinia Raj Jedna z najpopularniejszych jaskiń w Polsce. Znajduje się w odległości około 11 kilometrów od Kielc i jest dużą atrakcją turystyczną Gór Świętokrzyskich. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów, a zwiedzanie trwa około 45 minut. Aby ją zwiedzać nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, trasa jest oświetlona, wchodzi się z przewodnikiem. 

Jaskinia Raj w ChęcinachShutterstock

W jaskini zobaczyć można niezwykłe skupiska nacieków, zamieszkują ją nietoperze. Dno pokryte jest miejscami jeziorkami. Ślady człowieka w Jaskini Raj pochodzą sprzed 50 tysięcy lat.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie Jest to najdłuższa jaskinie w Sudetach. Jej długość wynosi ponad pięć kilometrów, a głębokość ponad 100 metrów. Wejście do jaskini znajduje się w północnej części Masywu Śnieżnika. Trasa udostępniona dla zwiedzających ma długość 360 metrów.

Wiele osób uznaje tę jaskinię za najpiękniejszą w Polsce. Co ciekawe znaleziono w niej prawie kompletną czaszkę lwa jaskiniowego. W jaskiniowych wnętrzach zobaczyć można wspaniałe stalaktyty, stalagmity, czego apogeum jest wizyta w Sali Pałacowej, gdzie podziwiać można wiele form naciekowych.

Jaskinia Wierzchowska Górna Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Wierzchowie. Jest najdłuższą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. Długość trasy to około 700 metrów. Zwiedza się ją z przewodnikiem i niepotrzebne jest własne oświetlenie.

Smocza Jama To prawdopodobnie najbardziej znana jaskinia w Polsce. Mieszkał w niej smok wawelski. Trasa turystyczna ma długość około 80 metrów. Schodzi się do niej po schodach z zamku, a wychodzi się w pobliżu rzeźby Smoka Wawelskiego.

Jaskinia lodowa - Słowacja

Demianowska Jaskinia Lodowa jest bardzo popularnym kierunkiem jednodniowych wycieczek. Znajduje się w Dolinie Demianowskiej, na północy Tatr Niskich. W dolnych częściach jaskini znajdują się pokłady lodu i zobaczyć w niej można niezwykłe lodowe nacieki.

Najgłębsza jaskinia na świecie to Jaskinia Wieriowkina, znajdująca się na terenie Abchazji. W 2018 roku jej głębokość ustalono na 2212 metrów. 

Najdłuższa jaskinia na świecie to Mammoth Cave System w Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Liczy ona 676 kilometrów długości.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Autor:aw//mro

Źródło: tpn.pl; www.sktj.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości