Jaskinie w Polsce - które warto odwiedzić?

Źródło:
tpn.pl; www.sktj.pl
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24
wideo 2/3
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24

W Polsce jest wiele jaskiń, które udostępnione są dla turystów. W samych Tatrach samodzielnie zwiedzać można sześć jaskiń. Będzie to niewątpliwie niesamowite doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozrywka dla każdego.

● Największą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. ● W samych Tatrach znajduje się około 600 jaskiń. ● Wchodząc do jaskini pamiętaj o odpowiednich butach, czymś do okrycia i zdrowym rozsądku. Nie zapomnij o oświetleniu - latarce lub czołówce. Zorientuj się również, czy w danej jaskini wymagany jest kask.

Jaskinie w Polsce - mapa

Jaskinie w Polsce Państwowy Instytut Geologiczny/jaskiniepolski.pgi.gov.pl

Jaskinie w Polsce

W Polsce jaskinie znaleźć można na górzystych i wyżynnych obszarach. W Polsce znajdują się ponad dwa tysiące jaskiń. Znaczna ich część to jaskinie krasowe. Największe i najbardziej okazałe jaskinie znaleźć można w Tatrach. Ogółem jest tam około 600 jaskiń, w większości krasowych.

Najdłuższe jaskinie w Polsce: - Jaskinia Wielka Śnieżna, - Śnieżna Studnia, - Jaskinia Wysoka - Za Siedmiu Progami, - Jaskinia Miętusia, - Bańdzioch Kominiarski.

Jak się nazywa najgłębsza jaskinia w Polsce? Najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna. Ma ona 23 723 metry długości i 824 metry różnicy wysokości (nazywanej deniwelacją). Ma ona pięć otworów, które kiedyś uznawane były za osobne jaskinie. Jaskinia Wielka Śnieżna jest udostępniona na potrzeby taternictwa jaskiniowego.

ZOBACZ >> Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Jaskinie do zwiedzania w Tatrach

Nie trzeba być taternikiem jaskiniowym, żeby móc zwiedzać jaskinie. W Tatrach do zwiedzania udostępnionych jest sześć jaskiń, w których można poczuć jaskiniowy klimat.

Jaskinia Mroźna Znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Udostępniona do zwiedzania jest w okresie od 26 kwietnia do 30 października. Jest w niej wytyczona trasa, zamontowano też oświetlenie i poręcze. Dzięki temu jest polecana na pierwsze zetknięcie z jaskiniami. Aby do niej wejść, należy kupić bilet wstępu. W innych jaskiniach w Tatrach nie jest to wymagane. Zwiedzanie odbywa się w grupach, z przewodnikiem.

Trasa turystyczna ma długość 511 metrów. Pamiętaj, że w jaskiniach jest zimno, więc warto mieć coś do okrycia.

Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków Wejście do Jaskini Smoczej znajduje się w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Samo przejście Wąwozem Kraków będzie ciekawym doświadczeniem, bo jest to niezwykle urokliwe miejsce.

Aby wejść do jaskini, należy wspiąć się po niemal pionowej drabinie, a później po łańcuchach. Wchodząc do jaskini trzeba pamiętać o cieplejszym okryciu i własnym oświetleniu - najlepsza będzie czołówka. W środku zamontowano łańcuchy, a długość całej jaskini to zaledwie 44 metry. Przejście jej zajmuje dosłownie 10 minut. Zimą trzeba bardzo uważać, ponieważ szlak bywa oblodzony.

Jaskinia Raptawicka To kolejna jaskinia, którą zwiedzić można przy okazji wizyty w Dolinie Kościeliskiej. Do jaskini prowadzi czarny szlak zaczynający się powyżej Pisanej Skały. Wejście do jaskini wyposażone jest w drabinkę, którą schodzi się w głąb jaskini. Długość jaskini to 536 metrów. 

W pierwszej sali jest dużo światła z zewnątrz. Często turyści kończą zwiedzanie Jaskini Raptawickiej właśnie w tym miejscu. Od tej głównej części odchodzi jednak wiele tuneli. Jest ona też połączona z Jaskinią Mylną, jednak to przejście nie jest dostępne.

Jaskinia Obłazkowa Prowadzi do niej początkowo ta sama ścieżka, co do Jaskiń Mylnej i Raptawickiej. Samo wejście ma dwa metry wysokości i dziewięć metrów szerokości, tuż za nim jest Komora Wstępna, w której nie musisz mieć swojego światła. W dalszej części światło będzie konieczne. Jaskinia nie jest duża, są tam jednak ciasne miejsca, o czym trzeba pamiętać.

Jaskinia Mylna Trasa udostępniona do zwiedzania ma około 300 metrów (całość ponad 2400 metrów). Jest to jedna z ciekawszych jaskiń, które można odwiedzić bez przewodnika. Jest ciekawa, jednak są w niej miejsca, które pokonuje się na kolanach lub wręcz czołgając się. Nie da się w niej zawrócić. Niezbędne jest w niej własne oświetlenie. Należy mieć też dobre buty, przydaje się kask, a ubrania powinny być takie, żeby nie było ich żal ubrudzić.

Jaskinia Ku Dziurze Jest to jedyna udostępniona do samodzielnego zwiedzania jaskinia, która nie znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jest to jedna duża komora, a trasa zwiedzania liczy około 50 metrów.

Wybrane jaskinie w Polsce (poza Tatrami)

Jaskinia Raj Jedna z najpopularniejszych jaskiń w Polsce. Znajduje się w odległości około 11 kilometrów od Kielc i jest dużą atrakcją turystyczną Gór Świętokrzyskich. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów, a zwiedzanie trwa około 45 minut. Aby ją zwiedzać nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, trasa jest oświetlona, wchodzi się z przewodnikiem. 

Jaskinia Raj w ChęcinachShutterstock

W jaskini zobaczyć można niezwykłe skupiska nacieków, zamieszkują ją nietoperze. Dno pokryte jest miejscami jeziorkami. Ślady człowieka w Jaskini Raj pochodzą sprzed 50 tysięcy lat.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie Jest to najdłuższa jaskinie w Sudetach. Jej długość wynosi ponad pięć kilometrów, a głębokość ponad 100 metrów. Wejście do jaskini znajduje się w północnej części Masywu Śnieżnika. Trasa udostępniona dla zwiedzających ma długość 360 metrów.

Wiele osób uznaje tę jaskinię za najpiękniejszą w Polsce. Co ciekawe znaleziono w niej prawie kompletną czaszkę lwa jaskiniowego. W jaskiniowych wnętrzach zobaczyć można wspaniałe stalaktyty, stalagmity, czego apogeum jest wizyta w Sali Pałacowej, gdzie podziwiać można wiele form naciekowych.

Jaskinia Wierzchowska Górna Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Wierzchowie. Jest najdłuższą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. Długość trasy to około 700 metrów. Zwiedza się ją z przewodnikiem i niepotrzebne jest własne oświetlenie.

Smocza Jama To prawdopodobnie najbardziej znana jaskinia w Polsce. Mieszkał w niej smok wawelski. Trasa turystyczna ma długość około 80 metrów. Schodzi się do niej po schodach z zamku, a wychodzi się w pobliżu rzeźby Smoka Wawelskiego.

Jaskinia lodowa - Słowacja

Demianowska Jaskinia Lodowa jest bardzo popularnym kierunkiem jednodniowych wycieczek. Znajduje się w Dolinie Demianowskiej, na północy Tatr Niskich. W dolnych częściach jaskini znajdują się pokłady lodu i zobaczyć w niej można niezwykłe lodowe nacieki.

Najgłębsza jaskinia na świecie to Jaskinia Wieriowkina, znajdująca się na terenie Abchazji. W 2018 roku jej głębokość ustalono na 2212 metrów. 

Najdłuższa jaskinia na świecie to Mammoth Cave System w Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Liczy ona 676 kilometrów długości.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: tpn.pl; www.sktj.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Sobota przyniesie miejscami obfite opady deszczu i silne podmuchy wiatru, które utrzymają się aż do nocy. W sporej części kraju zagrożenie stanowić będzie także męczący upał.

Mapa Polski na pomarańczowo. Burze, obfite ulewy i skwar

Mapa Polski na pomarańczowo. Burze, obfite ulewy i skwar

Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W sobotę od rana nad częścią kraju występują wyładowania atmosferyczne, pada i silnie wieje. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Od rana grzmi nad częścią Polski

Gdzie jest burza? Od rana grzmi nad częścią Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie weekendu w wielu regionach kraju spodziewamy się deszczu i burz, które mogą być gwałtowne. Zmiana pogody czeka nas na początku przyszłego tygodnia.

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 17.08 w wielu regionach kraju pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Miejscami może spaść nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 17.08. Burzowo w wielu regionach, do 31 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 17.08. Burzowo w wielu regionach, do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Potężny pożar szaleje w nadmorskiej prowincji Izmir położonej na zachodzie Turcji. Walkę z ogniem utrudniają wysoka temperatura i silny wiatr. Żywioł pochłonął wiele domów. Pożary odnotowano też w trzech innych regionach kraju.

Ogień pochłonął domy i zmusił do ewakuacji ludzi. Trwa walka z żywiołem

Ogień pochłonął domy i zmusił do ewakuacji ludzi. Trwa walka z żywiołem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Potężny tajfun dotarł do wschodniej Japonii, grożąc gwałtownymi powodziami i niszczycielskimi porywami wiatru. W dwóch miastach nakazano ewakuację setek tysięcy ludzi. Japońskie linie lotnicze odwołały kilkaset lotów.

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp

W Bolesławcu trwa 30. edycja Święta Ceramiki. Na rynku miasta można kupić unikatowe ręcznie malowane ceramiczne filiżanki, spodeczki, kubki i talerze, które - jak podkreśla w rozmowie z Magdą Adamowicz z tvnmeteo.pl prezydent Piotr Roman - "są dumą Polski". O atrakcjach, jakie towarzyszą imprezie, opowiada z kolei Kornel Filipowicz, jej organizator.

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Czwartek w niektórych regionach Polski był burzowy. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się również pomorska Ustka.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Huragan Ernesto uderzył w karaibską wyspę Portoryko. Setki tysięcy domów i budynków przedsiębiorstw zostały pozbawione prądu. Doszło do powodzi.

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

W tym roku strażacy często wzywani są do likwidacji gniazd szerszeni i os - informują czeskie media. Do tej pory odnotowano już ponad sześć tysięcy takich interwencji, a w całym 2023 roku było ich ponad 5,5 tysiąca.

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Źródło:
PAP, Lidove Noviny, pozary.cz, uwm.edu.pl

Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini