TVN Meteo | Polska

Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

TVN Meteo | Polska

Autor:
aw//mro
Źródło:
TVN24.pl
Turyści w Zakopanem
Turyści w ZakopanemTVN24
wideo 2/4
TVN24Turyści w Zakopanem

Polska oferuje wiele miejsc, które zapierają dech w piersi. Polskie góry mają wielu miłośników. I to nie tylko Tatry. Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt pasm górskich, a każde z nich zachwyca innymi krajobrazami.

Najwyższym polskim pasmem górskim są Tatry.Góry są ciekawym kierunkiem, żeby spędzić tam święta lub sylwestra.Góry Sowie to pasmo górskie owiane tajemnicą.

Góry w Polsce

Jakie są góry w Polsce? W Polsce znajdują się trzy łańcuchy górskie, a w ich skład wchodzi 46 pasm górskich. Trzy łańcuchy górskie to: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Najwyższym szczytem wszystkich polskich gór są Rysy, które mają wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Rysy są szczytem, który znajduje się w Tatrach, czyli części Karpat.

Polskie góry są bardzo różnorodne. Każde pasmo przyciąga innymi atrakcjami, zupełnie odmiennym krajobrazem i charakterem.

Gdzie jechać w góry? 

Wybór gdzie jechać w góry powinien zależeć od kilku czynników. W poszukiwaniu ciszy lepiej szukać mniej popularnych turystycznie regionów. Jeżeli zależy ci na możliwości wspinaczki wysokogórskiej, Tatry będą najlepszym wyborem. Tam jednak trzeba liczyć się w szczycie sezonu z kolejkami na szczyty i dużą liczbą osób na większości szlaków.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Gdzie jechać w góry z dziećmi? 

Tu wszystko zależy od wieku i sprawności dzieci (oraz rodziców, jeżeli małe dziecko będzie noszone na przykład w nosidle). Wielu rodziców poleca na wyprawy z młodszymi dziećmi Karkonosze. Poza szlakami są tam też inne atrakcje turystyczne, które zainteresują dzieci. 

Jest też wiele górskich szlaków, które można pokonać z dzieckiem w wózku. Trzeba jednak wtedy przed wyprawą sprawdzić, czy na konkretnym szlaku nie ma przeszkód, które mogłyby utrudnić prowadzenie wózka. Warto też mieć wózek na dużych kołach. Będąc w Tatrach można wjechać na Gubałówkę, a stamtąd po asfalcie zrobić sobie spacer na Butorowy Wierch. W Pieninach spróbować można spaceru po Rezerwacie przyrody Biała Woda.

Gdzie w góry z psem? Z założenia w parkach narodowych jest zakaz wstępu z psami. Dyrekcje niektórych parków uchylają jednak ten zakaz. Zanim wybierzesz się w góry ze swoim psem, sprawdź, czy na pewno będzie możliwe wejście z czworonogiem na teren parku narodowego. Z psem (na smyczy) można wybrać się na wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym. Nie można jednak spacerować po całym obszarze parku, dostępna jest mapa szlaków dopuszczonych do wędrówek z psami. O spacerze z psem właściwie można zapomnieć podczas pobytu w Bieszczadach czy Tatrach.

Góry zimą

Polskie góry mają wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem zachęcają do pieszych wędrówek, jesienią przyciągają wspaniałymi widokami kolorowych liści na drzewach, wczesną wiosną ogromną atrakcję turystyczną stanowią krokusy w Tatrach, które kwitną i tworzą malownicze obrazy. Jednak to zima dla wielu osób jest najważniejszym sezonem na wyjazd w góry. Zamiast spacerów zaczyna się szusowanie na nartach, ruszają wyciągi, a stoki przykrywa śnieg.

Coraz popularniejsze robią się również wyjazdy na święta w górach i sylwester w górach. Częstym wyborem są duże ośrodki turystyczne z pokaźnym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takich miejscowościach ludzi będzie całkiem dużo. Co ciekawe - pojawiają się również oferty wynajmu całych domów, w których można urządzić rodzinne święta w przysypanych górach śniegiem. To opcja dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Gdzie jest śnieg w Polsce? Śnieg w Polsce najdłużej utrzymuje się właśnie w górach. Im góry wyższe, tym więcej śniegu. Jeżeli szukasz informacji o tym, gdzie w Polsce spadnie śnieg, zachęcamy do śledzenia codziennych prognoz pogody.

Gdzie na narty w Polsce? Zimą na narty w Polsce można się wybrać zarówno w Karpaty jak i w Sudety. Co ciekawe - również łagodniejsze Góry Świętokrzyskie oferują stoki

Gdzie na sanki? Żeby wybrać się na sanki, musisz koniecznie jechać w góry. Kurorty górskie często mają w swojej ofercie łagodniejsze stoki, po których można zjeżdżać na sankach. Jednak warto sprawdzić, czy w mieście lub okolicy, w której się mieszka, nie ma przygotowanych górek do tego typu aktywności.

Bądź bezpieczny na stoku

Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej. Na terenie parku rozmieszczonych jest 11 turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości około 100 kilometrów. 

Góry Stołowe mają wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Będąc w tym regionie możesz wejść na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Warto też „pobłądzić” w skalnym labiryncie Błędnych Skał w masywie Skalniaka. Zainteresować cię mogą Skalne Grzyby i Radkowskie Skały oraz niezwykłe Skały Puchacza.

Gdzie się zatrzymać w Górach Stołowych? Często polecanym punktem wypadowym jest Karłów. Stamtąd bardzo łatwo i szybko można dostać się do Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Beskid Żywiecki

To pasmo górskie znajduje się na granicy Polski i Słowacji, w łańcuchu Karpat. Jest to drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce - pierwsze miejsce piastują Tatry. Najwyższym punktem Beskidu Żywieckiego jest masyw Babiej Góry i najwyższy jego szczyt Diablak (1723 m. n.p.m.). 

Na terenie Beskidu Żywieckiego poprowadzonych zostało wiele pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą przez najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne. Bogata jest również baza noclegowa. Poza prywatnymi kwaterami zatrzymać można się również w schroniskach turystycznych i bacówkach PTTK.

Góry Świętokrzyskie - atrakcje

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m.). Jedna z najpopularniejszych tras tego łańcucha prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy. Zaczyna się na Świętym Krzyżu i prowadzi przez Hutę Szklaną, Podlesie, Kakonin, Przełęcz św. Mikołaja, Łysicę aż do Św. Katarzyny.

Co zwiedzić i zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? 

- Klasztor na Świętym Krzyżu, - Zamek Królewski w Chęcinach, - Jaskinia Raj, - miasto Kielce, - Świętokrzyski Park Narodowy,  - Ruiny zamku w Bodzentynie, - Dąb Bartek, - Ruiny pałacu Krzyżtopór w Ujeździe.

Atrakcje Bieszczad

Bieszczady są częścią Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt Bieszczad na terenie Polski to Tarnica (1346 m. n.p.m.). Gdzie w Bieszczady się wybrać? Najczęściej polecane bazy wypadowe to Wetlina, Smerek, Ustrzyki Górne, ale również położony dalej Polańczyk.

Na terenie Bieszczad wytyczono wiele pieszych szlaków turystycznych. Warto wybrać się na przykład Połoninę Wetlińską i odpocząć pod „Chatką Puchatka”, czyli najwyżej położonym schronisku w Bieszczadach. To właśnie połoniny (Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska) są jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Warto wejść oczywiście na Tarnicę, dojść do Małej i Wielkiej Rawki, przejechać się drezyną rowerową i bieszczadzką kolejką, odpocząć nad Jeziorem Solińskim. Warto pamiętać też o rezerwacie krajobrazowym Silne Wiry i wodospadzie Siklawa Ostrowskich w Wetlinie. To wszystko to tylko niewielka część atrakcji, które mają do zaoferowania Bieszczady.

Góry Sowie - atrakcje

To pasmo górskie określane jest jako jedno z najbardziej tajemniczych w Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.).

Co zobaczyć w Górach Sowich? Przede wszystkim warto eksplorować Park Krajobrazowy Gór Sowich, ponieważ jest on pokryty siatką pieszych szlaków turystycznych. Jednym z nich jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Warto też wejść na Kalenicę, gdzie znajduje się stalowa wieża.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gór Sowich jest Twierdza Srebrna Góra oraz niezwykle tajemniczy Kompleks Riese Podziemne Miasto-Walim oraz Osówka. Riese to projekt hitlerowskich Niemiec z czasów II wojny światowej, który do tej pory kryje wiele tajemnic i nierozwikłanych zagadek. Obecnie w części jest on udostępniony do zwiedzania. Nie można też zapomnieć o znajdującym się niedaleko Zamku Książ, który dla wielbicieli duchów oferuje nocne zwiedzanie.

Tatry - atrakcje

Tatr chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To najbardziej znane polskie góry, które znajdują się w Karpatach i są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Ich najwyższy szczyt w Polsce to Rysy (2499 m. n.p.m.), a po stronie Słowacji - Gerlach (2655 m. n.p.m.).

Tatry oferują turystom ogromną liczbę atrakcji. Zwiedzić można wiele jaskiń - Jaskinię Mroźną, Jaskinię Mylną, Jaskinię Obłazową, Jaskinię Raptawicką, Smoczą Jamę i Dziurę - oraz zobaczyć niezwykłe wodospady - między innymi Wodogrzmoty Mickiewicza. Niezwykle atrakcyjne są liczne doliny - między innymi Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska czy Dolina Gąsienicowa. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu w Tatry bez odwiedzenia Morskiego Oka i położonego nad nim Czarnego Stawu.

Autor:aw//mro

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości