Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Źródło:
TVN24.pl
Turyści w Zakopanem
Turyści w ZakopanemTVN24
wideo 2/4
Turyści w ZakopanemTVN24

Polska oferuje wiele miejsc, które zapierają dech w piersi. Polskie góry mają wielu miłośników. I to nie tylko Tatry. Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt pasm górskich, a każde z nich zachwyca innymi krajobrazami.

Najwyższym polskim pasmem górskim są Tatry.Góry są ciekawym kierunkiem, żeby spędzić tam święta lub sylwestra.Góry Sowie to pasmo górskie owiane tajemnicą.

Góry w Polsce

Jakie są góry w Polsce? W Polsce znajdują się trzy łańcuchy górskie, a w ich skład wchodzi 46 pasm górskich. Trzy łańcuchy górskie to: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Najwyższym szczytem wszystkich polskich gór są Rysy, które mają wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Rysy są szczytem, który znajduje się w Tatrach, czyli części Karpat.

Polskie góry są bardzo różnorodne. Każde pasmo przyciąga innymi atrakcjami, zupełnie odmiennym krajobrazem i charakterem.

Gdzie jechać w góry? 

Wybór gdzie jechać w góry powinien zależeć od kilku czynników. W poszukiwaniu ciszy lepiej szukać mniej popularnych turystycznie regionów. Jeżeli zależy ci na możliwości wspinaczki wysokogórskiej, Tatry będą najlepszym wyborem. Tam jednak trzeba liczyć się w szczycie sezonu z kolejkami na szczyty i dużą liczbą osób na większości szlaków.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Gdzie jechać w góry z dziećmi? 

Tu wszystko zależy od wieku i sprawności dzieci (oraz rodziców, jeżeli małe dziecko będzie noszone na przykład w nosidle). Wielu rodziców poleca na wyprawy z młodszymi dziećmi Karkonosze. Poza szlakami są tam też inne atrakcje turystyczne, które zainteresują dzieci. 

Jest też wiele górskich szlaków, które można pokonać z dzieckiem w wózku. Trzeba jednak wtedy przed wyprawą sprawdzić, czy na konkretnym szlaku nie ma przeszkód, które mogłyby utrudnić prowadzenie wózka. Warto też mieć wózek na dużych kołach. Będąc w Tatrach można wjechać na Gubałówkę, a stamtąd po asfalcie zrobić sobie spacer na Butorowy Wierch. W Pieninach spróbować można spaceru po Rezerwacie przyrody Biała Woda.

Gdzie w góry z psem? Z założenia w parkach narodowych jest zakaz wstępu z psami. Dyrekcje niektórych parków uchylają jednak ten zakaz. Zanim wybierzesz się w góry ze swoim psem, sprawdź, czy na pewno będzie możliwe wejście z czworonogiem na teren parku narodowego. Z psem (na smyczy) można wybrać się na wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym. Nie można jednak spacerować po całym obszarze parku, dostępna jest mapa szlaków dopuszczonych do wędrówek z psami. O spacerze z psem właściwie można zapomnieć podczas pobytu w Bieszczadach czy Tatrach.

Góry zimą

Polskie góry mają wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem zachęcają do pieszych wędrówek, jesienią przyciągają wspaniałymi widokami kolorowych liści na drzewach, wczesną wiosną ogromną atrakcję turystyczną stanowią krokusy w Tatrach, które kwitną i tworzą malownicze obrazy. Jednak to zima dla wielu osób jest najważniejszym sezonem na wyjazd w góry. Zamiast spacerów zaczyna się szusowanie na nartach, ruszają wyciągi, a stoki przykrywa śnieg.

Coraz popularniejsze robią się również wyjazdy na święta w górach i sylwester w górach. Częstym wyborem są duże ośrodki turystyczne z pokaźnym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takich miejscowościach ludzi będzie całkiem dużo. Co ciekawe - pojawiają się również oferty wynajmu całych domów, w których można urządzić rodzinne święta w przysypanych górach śniegiem. To opcja dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Gdzie jest śnieg w Polsce? Śnieg w Polsce najdłużej utrzymuje się właśnie w górach. Im góry wyższe, tym więcej śniegu. Jeżeli szukasz informacji o tym, gdzie w Polsce spadnie śnieg, zachęcamy do śledzenia codziennych prognoz pogody.

Gdzie na narty w Polsce? Zimą na narty w Polsce można się wybrać zarówno w Karpaty jak i w Sudety. Co ciekawe - również łagodniejsze Góry Świętokrzyskie oferują stoki

Gdzie na sanki? Żeby wybrać się na sanki, musisz koniecznie jechać w góry. Kurorty górskie często mają w swojej ofercie łagodniejsze stoki, po których można zjeżdżać na sankach. Jednak warto sprawdzić, czy w mieście lub okolicy, w której się mieszka, nie ma przygotowanych górek do tego typu aktywności.

Bądź bezpieczny na stoku

Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej. Na terenie parku rozmieszczonych jest 11 turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości około 100 kilometrów. 

Góry Stołowe mają wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Będąc w tym regionie możesz wejść na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Warto też „pobłądzić” w skalnym labiryncie Błędnych Skał w masywie Skalniaka. Zainteresować cię mogą Skalne Grzyby i Radkowskie Skały oraz niezwykłe Skały Puchacza.

Gdzie się zatrzymać w Górach Stołowych? Często polecanym punktem wypadowym jest Karłów. Stamtąd bardzo łatwo i szybko można dostać się do Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Beskid Żywiecki

To pasmo górskie znajduje się na granicy Polski i Słowacji, w łańcuchu Karpat. Jest to drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce - pierwsze miejsce piastują Tatry. Najwyższym punktem Beskidu Żywieckiego jest masyw Babiej Góry i najwyższy jego szczyt Diablak (1723 m. n.p.m.). 

Na terenie Beskidu Żywieckiego poprowadzonych zostało wiele pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą przez najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne. Bogata jest również baza noclegowa. Poza prywatnymi kwaterami zatrzymać można się również w schroniskach turystycznych i bacówkach PTTK.

Góry Świętokrzyskie - atrakcje

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m.). Jedna z najpopularniejszych tras tego łańcucha prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy. Zaczyna się na Świętym Krzyżu i prowadzi przez Hutę Szklaną, Podlesie, Kakonin, Przełęcz św. Mikołaja, Łysicę aż do Św. Katarzyny.

Co zwiedzić i zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? 

- Klasztor na Świętym Krzyżu, - Zamek Królewski w Chęcinach, - Jaskinia Raj, - miasto Kielce, - Świętokrzyski Park Narodowy,  - Ruiny zamku w Bodzentynie, - Dąb Bartek, - Ruiny pałacu Krzyżtopór w Ujeździe.

Atrakcje Bieszczad

Bieszczady są częścią Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt Bieszczad na terenie Polski to Tarnica (1346 m. n.p.m.). Gdzie w Bieszczady się wybrać? Najczęściej polecane bazy wypadowe to Wetlina, Smerek, Ustrzyki Górne, ale również położony dalej Polańczyk.

Na terenie Bieszczad wytyczono wiele pieszych szlaków turystycznych. Warto wybrać się na przykład Połoninę Wetlińską i odpocząć pod „Chatką Puchatka”, czyli najwyżej położonym schronisku w Bieszczadach. To właśnie połoniny (Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska) są jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Warto wejść oczywiście na Tarnicę, dojść do Małej i Wielkiej Rawki, przejechać się drezyną rowerową i bieszczadzką kolejką, odpocząć nad Jeziorem Solińskim. Warto pamiętać też o rezerwacie krajobrazowym Silne Wiry i wodospadzie Siklawa Ostrowskich w Wetlinie. To wszystko to tylko niewielka część atrakcji, które mają do zaoferowania Bieszczady.

Góry Sowie - atrakcje

To pasmo górskie określane jest jako jedno z najbardziej tajemniczych w Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.).

Co zobaczyć w Górach Sowich? Przede wszystkim warto eksplorować Park Krajobrazowy Gór Sowich, ponieważ jest on pokryty siatką pieszych szlaków turystycznych. Jednym z nich jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Warto też wejść na Kalenicę, gdzie znajduje się stalowa wieża.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gór Sowich jest Twierdza Srebrna Góra oraz niezwykle tajemniczy Kompleks Riese Podziemne Miasto-Walim oraz Osówka. Riese to projekt hitlerowskich Niemiec z czasów II wojny światowej, który do tej pory kryje wiele tajemnic i nierozwikłanych zagadek. Obecnie w części jest on udostępniony do zwiedzania. Nie można też zapomnieć o znajdującym się niedaleko Zamku Książ, który dla wielbicieli duchów oferuje nocne zwiedzanie.

Tatry - atrakcje

Tatr chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To najbardziej znane polskie góry, które znajdują się w Karpatach i są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Ich najwyższy szczyt w Polsce to Rysy (2499 m. n.p.m.), a po stronie Słowacji - Gerlach (2655 m. n.p.m.).

Tatry oferują turystom ogromną liczbę atrakcji. Zwiedzić można wiele jaskiń - Jaskinię Mroźną, Jaskinię Mylną, Jaskinię Obłazową, Jaskinię Raptawicką, Smoczą Jamę i Dziurę - oraz zobaczyć niezwykłe wodospady - między innymi Wodogrzmoty Mickiewicza. Niezwykle atrakcyjne są liczne doliny - między innymi Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska czy Dolina Gąsienicowa. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu w Tatry bez odwiedzenia Morskiego Oka i położonego nad nim Czarnego Stawu.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek rano w części Polski padał śnieg, a zdjęcia i nagrania dokumentujące pogodę otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wynika z prognoz, w kolejnych dniach powinniśmy przygotować się na bardziej obfite zimowe opady.

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. W części północnej Polski od rana utrzymywać się ma wietrzna pogoda, a miejscami podmuchy mogą osiągnąć prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

IMGW ostrzega. Przez cały dzień może silnie wiać

IMGW ostrzega. Przez cały dzień może silnie wiać

Źródło:
IMGW

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Supertajfun Man-yi przeszedł nad Filipinami. Żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, za każdym razem przynosząc niszczycielskie porywy wiatru i obfite opady. Pod wodą znalazły się całe miejscowości. Sytuację pogarsza fakt, że część dotkniętych regionów wciąż nie zakończyła sprzątania po poprzednich burzach.

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Źródło:
Reuters, Rappler, CNN, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 18.11 na północy kraju spadnie deszcz ze śniegiem, śnieg, a w niektórych miejscach może również zagrzmieć. Na południu i wschodzie będzie deszczowo. Wiatr mocno się rozpędzi.

Pogoda na dziś - poniedziałek 18.11. Opady niemal wszędzie, a do tego porywisty wiatr

Pogoda na dziś - poniedziałek 18.11. Opady niemal wszędzie, a do tego porywisty wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Starship od firmy SpaceX, największa rakieta na świecie, ponownie wyruszy w przestrzeń pozaziemską. Lot orbitalny zaplanowano na wtorek. To szósty test systemu, który został zaprojektowany do transportu dużych ładunków na orbitę, a w przyszłości może pomóc nam także w kolonizacji Księżyca czy Marsa.

Największa rakieta świata znów wzbije się w przestrzeń kosmiczną

Największa rakieta świata znów wzbije się w przestrzeń kosmiczną

Źródło:
PAP, SpaceX

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Bangladesz walczy z najgorszą od lat epidemią dengi. W tym roku z powodu choroby zmarło ponad 400 osób. Wysoka temperatura i dłuższy sezon monsunowy powodują wzrost liczby infekcji, przez co szpitale borykają się z trudnościami, szczególnie na obszarach miejskich.

Najgorsza epidemia dengi od lat

Najgorsza epidemia dengi od lat

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Sara spowodowała w sobotę rozległe powodzie i zniszczenia infrastruktury w Hondurasie. Wielu mieszkańców w północnej części kraju zostało odciętych od świata. Zginęła jedna osoba, a kilkadziesiąt tysięcy odczuło skutki gwałtownej pogody.

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

Źródło:
Reuters, NHC

W ciągu ostatnich kilku tygodni u wybrzeży Morza Kaspijskiego, największego jeziora na świecie, na południowym zachodzie Kazachstanu znaleziono ponad tysiąc martwych fok kaspijskich. Nie wiadomo dokładnie, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Władze prowadzą badania.

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Źródło:
PAP, kt.kz, azathabar.com, lada.kz

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24

Kilkaset dróg i ulic w portugalskim regionie Algarve zostało zalanych po przejściu fali intensywnych opadów deszczu. Podtopienia wystąpiły też w popularnych wśród turystów kurortach Albufeira oraz Monte Gordo, gdzie potwierdzono liczne przypadki zalania domów, piwnic oraz garaży.

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Źródło:
PAP, IPMA, Portugal Resident

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian