Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smogtvn24
wideo 2/30

Sukiennice, Wawel, kościół Mariacki – to atrakcje turystyczne, które najbardziej kojarzą się z Krakowem. Miasto ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Podpowiadamy, co zobaczyć w Krakowie.

Wawel przez wiele stuleci był siedzibą polskich władców.Na Rynku Głównym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć słynne atrakcje turystyczne – kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Wieżę Ratuszową. Hejnał z Wieży Mariackiej, grany co godzinę z północnej wieży, jest jednym z symboli miasta.

Żydowski Kazimierz to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.Wokół Starego Miasta rozciągają się Planty. Tam możesz odpocząć po zwiedzaniu zabytków.Wawel W zakolu Wisły, nad Krakowem, góruje malowniczo położony Wawel. Miejsce to od wczesnego średniowiecza było ośrodkiem władzy kościelnej i świeckiej. Obecnie znajdują się tam największe atrakcje turystyczne Krakowa:

Zamek Królewski – w czasach Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta dawny gotycki pałac przebudowano na renesansową rezydencję ze wspaniałym dziedzińcem arkadowym, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – jest tam Dzwon Zygmunt, a w podziemiach udostępnione dla zwiedzających są Groby Królewskie, Smocza Jama – wiąże się z nią legenda o Smoku Wawelskim, obok jaskini stoi zionący ogniem smok.ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze miejsca województwa małopolskiego według Reporterów 24 U stóp Wawelu rozciągają się malownicze Bulwary Wiślane. To miejsce idealne na spacery i odpoczynek, pełne alejek i ścieżek rowerowych.

Kraków/WawelShutterstock

Rynek Główny

Na przecięciu dawnych szlaków handlowych znajduje się główny plac miejski, który wytyczony został podczas lokacji miasta w 1257 roku. Ma kształt kwadratu, a jego boki sięgają około 200 metrów długości. Był to największy plac średniowiecznej Europy. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z każdej pierzei rynku wychodzą trzy ulice. Jedynym odstępstwem jest ulica Grodzka – rozszerzona i ukośna. Taki układ placu jest charakterystyczny dla układu szachownicowego.

Budynki, które znajdują się na Rynku Głównym, od wieków zaspokajały podstawowe potrzeby mieszkańców miasta (Ratusz, Sukiennice i kościół Mariacki).

Od 1898 roku zobaczyć tu też można pomnik Adama Mickiewicza. A od 2005 roku w pobliżu Wieży Ratuszowej leży ogromna rzeźba „Eros Bendato”, przedstawiająca spętaną głowę młodzieńca. Jej autorem jest światowej sławy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Kościół św. Wojciecha

Świątynia stoi na Rynku Głównym. Historia kościoła sięga aż X wieku, kiedy kazania głosił w tym miejscu św. Wojciech. Co ciekawe, fragmenty muru znajdują się obecnie niemal dwa metry pod poziomem chodnika. To kiedyś był poziom Rynku.

Co można zwiedzić w Krakowie? Kościół Mariacki

Pierwsza świątynia w miejscu dzisiejszego kościoła Mariackiego znajdowała się tam już w 1222 roku. Wtedy nie istniał jeszcze Rynek Główny. Bryła, którą widzisz obecnie, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Do końca XVIII wieku wokół kościoła znajdował się cmentarz parafialny.

Kiedy spojrzysz w górę, zobaczysz dwie wieże. Jedną niższą, drugą wyższą. Wyższa (licząca 81 metrów wysokości) zawsze należała do miasta. To na niej stał strażnik, który wypatrywał pożarów czy zbliżających się do miasta wrogów. Wygrywał też z tego miejsca hejnał, który obecnie jest jednym z symboli miasta. Niższa wieża (69 metrów wysokości) mieści w sobie pięć dzwonów. Jeden z nich pochodzi z XV wieku.

Wewnątrz kościoła znajduje się najważniejszy zabytek – ołtarz główny, stworzony przez Wita Stwosza. Dzieło powstawało w latach 1477-1489. Warto zwrócić też uwagę na XIX-wieczną polichromię, dzieło Jana Matejki i jego uczniów.

Sukiennice

To najstarsze centrum handlowe w Krakowie. Pierwsze Sukiennice powstały w XIII wieku. W tym miejscu koncentrował się handel – przyjezdni kupcy mogli sprzedawać tylko tam. Obecnie również kojarzy się z handlem. Na parterze znajdują się stoiska, w których kupić można różnorakie pamiątki.

Przy przejściu do Sukiennic (od strony pomnika Adama Mickiewicza) zobaczyć można zawieszony żelazny nóż. To znak dawnego surowego prawa. Według niego złodziei karało się obcięciem ucha.

Kraków/SukienniceShutterstock

Wieża ratuszowa

Jedyną pozostałością po ratuszu, czyli pierwszej siedzibie władz miasta, jest wieża ratuszowa. Ratusz powstał około 1300 roku.

Wieża ma 70 metrów wysokości. W jednej części jej podziemi znajdowała się Piwnica Świdnicka, w której napić się można było piwa i wina. Obok niej umieszczone było więzienie i izba tortur. Egzekucje (przez ścięcie) odbywały się na Rynku Głównym – między kościołem Mariackim a Szarą Kamienicą (Rynek Główny nr 6).

Ulica Floriańska

Z Rynku warto przespacerować się ulicą Floriańską. Zaczyna się przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Wytyczono ją w 1257 roku. Przez lata zmieniały się budynki, które przy niej stały – na początku były gotyckie, później ich styl ewoluował wraz ze zmieniającymi się epokami.

Brama Floriańska

Ulica Floriańska prowadzi aż do Bramy Floriańskiej, nazywanej również Bramą Chwały. Ma 34,5 metra wysokości, a wzmianki o niej pojawiają się w dokumentach z 1307 roku. Była jedną z siedmiu bram wiodących do miasta.

Barbakan

Obiekt ten został wzniesiony w latach 1498-1499. Miał chronić północny odcinek fortyfikacji Krakowa, który jako jedyny nie był chroniony przez naturalną zaporę wodną. Barbakan połączony jest z Bramą Floriańską za pomocą tak zwanej szyi.

Co jeszcze zwiedzić w Krakowie? Kazimierz

Na południe od Wawelu znajduje się Kazimierz. Dawniej było to osobne miasto, założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Miało chronić południowe granice grodu i ówczesną stolicę Polski. Pod koniec XV wieku powstało tam, wydzielone murami, autonomiczne miasto dla Żydów, którzy zostali przesiedleni z Krakowa.

Od 1800 roku Kazimierz jest dzielnicą Krakowa. Obecnie to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.

Kraków/dzielnica KazimierzAndrei Bortnikau / Shutterstock

Kraków z dzieckiem – Park Planty

Kolejnym niezwykłym i niepowtarzalnym miejscem, jakim może pochwalić się Kraków, są Planty. Okalają Stare Miasto parkowym pierścieniem. Powstały w XIX wieku i zajęły miejsce średniowiecznej fortyfikacji, które wymagały już rozbiórki. Zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów: Brama Floriańska i Barbakan.

Z czasem na Plantach pojawiły się fontanny, sadzawki, egzotyczne rośliny. Obecnie Plany podzielone są na osiem ogrodów, łącznie mają około czterech kilometrów długości. To największy park miejski w Krakowie.

Zakrzówek

Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę Krakowa, wybierz się na Zakrzówek. Znajdziesz tam też Skałki Twardowskiego. Legenda głosi, że powstały na skutek potężnego wybuchu w laboratorium słynnego czarnoksiężnika – stąd nazwa. Dziś to lubiane przez mieszkańców Krakowa tereny rekreacyjne, chętnie odwiedzane też amatorów wspinaczki.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Burze przechodzą nad Polską. Na Lubelszczyźnie strażacy odebrali ponad 370 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Ponad 200 interwencji przeprowadzono natomiast na Podkarpaciu. Materiały pokazujące gwałtowną aurę otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zalane auta, powalone drzewa. Setki interwencji po burzach

Zalane auta, powalone drzewa. Setki interwencji po burzach

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy nad Polską mają przemieszczać się burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a miejscami również grad. W ośmiu województwach obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Pomarańczowe alarmy wciąż w mocy. IMGW ostrzega

Pomarańczowe alarmy wciąż w mocy. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą w części kraju pojawią się burze, miejscami będą gwałtowne. Zjawiska będą jednak zanikać. W sobotę miejscami może przelotnie popadać, zrobi się nieco chłodniej. Termometry pokażą do 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą opady mogą być ulewne

Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą opady mogą być ulewne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Jak wynika z prognozy na kolejne dni, burze nie pozwolą o sobie zapomnieć także w święta, jednak ich zasięg bardziej ograniczony niż w Wielki Piątek. Miejscami zrobi się znacznie chłodniej.

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Pogoda na Wielkanoc. Czy odpoczniemy od gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek aura w Polsce będzie groźna. Jak powinniśmy zachować się podczas burzy? Zobacz specjalną animację, którą w wirtualnym studiu zaprezentował reporter TVN24 Artur Molęda.

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Źródło:
TVN24

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w Wielki Piątek alert w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami i silnym wiatrem. SMS-owe ostrzeżenie otrzymali odbiorcy w dziesięciu województwach.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Źródło:
Meteo.it, ANSA, ENEX

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Źródło:
PAP, The Japan Times

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Czerwony alert przed powodziami obowiązuje we włoskim Piemoncie. Włoscy strażacy przeprowadzili tam ponad 400 interwencji związanych z podtopieniami i osuwiskami. Jak wynika z prognoz, nadchodzące dni przyniosą kolejne niebezpieczeństwa.

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska

Źródło:
La Stampa, Vigili del Fuoco, tvnmeteo.pl

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC