Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Źródło:
TVN24.pl
Turyści w Zakopanem
Turyści w ZakopanemTVN24
wideo 2/4
Turyści w ZakopanemTVN24

Polska oferuje wiele miejsc, które zapierają dech w piersi. Polskie góry mają wielu miłośników. I to nie tylko Tatry. Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt pasm górskich, a każde z nich zachwyca innymi krajobrazami.

Najwyższym polskim pasmem górskim są Tatry.Góry są ciekawym kierunkiem, żeby spędzić tam święta lub sylwestra.Góry Sowie to pasmo górskie owiane tajemnicą.

Góry w Polsce

Jakie są góry w Polsce? W Polsce znajdują się trzy łańcuchy górskie, a w ich skład wchodzi 46 pasm górskich. Trzy łańcuchy górskie to: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Najwyższym szczytem wszystkich polskich gór są Rysy, które mają wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Rysy są szczytem, który znajduje się w Tatrach, czyli części Karpat.

Polskie góry są bardzo różnorodne. Każde pasmo przyciąga innymi atrakcjami, zupełnie odmiennym krajobrazem i charakterem.

Gdzie jechać w góry? 

Wybór gdzie jechać w góry powinien zależeć od kilku czynników. W poszukiwaniu ciszy lepiej szukać mniej popularnych turystycznie regionów. Jeżeli zależy ci na możliwości wspinaczki wysokogórskiej, Tatry będą najlepszym wyborem. Tam jednak trzeba liczyć się w szczycie sezonu z kolejkami na szczyty i dużą liczbą osób na większości szlaków.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Gdzie jechać w góry z dziećmi? 

Tu wszystko zależy od wieku i sprawności dzieci (oraz rodziców, jeżeli małe dziecko będzie noszone na przykład w nosidle). Wielu rodziców poleca na wyprawy z młodszymi dziećmi Karkonosze. Poza szlakami są tam też inne atrakcje turystyczne, które zainteresują dzieci. 

Jest też wiele górskich szlaków, które można pokonać z dzieckiem w wózku. Trzeba jednak wtedy przed wyprawą sprawdzić, czy na konkretnym szlaku nie ma przeszkód, które mogłyby utrudnić prowadzenie wózka. Warto też mieć wózek na dużych kołach. Będąc w Tatrach można wjechać na Gubałówkę, a stamtąd po asfalcie zrobić sobie spacer na Butorowy Wierch. W Pieninach spróbować można spaceru po Rezerwacie przyrody Biała Woda.

Gdzie w góry z psem? Z założenia w parkach narodowych jest zakaz wstępu z psami. Dyrekcje niektórych parków uchylają jednak ten zakaz. Zanim wybierzesz się w góry ze swoim psem, sprawdź, czy na pewno będzie możliwe wejście z czworonogiem na teren parku narodowego. Z psem (na smyczy) można wybrać się na wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym. Nie można jednak spacerować po całym obszarze parku, dostępna jest mapa szlaków dopuszczonych do wędrówek z psami. O spacerze z psem właściwie można zapomnieć podczas pobytu w Bieszczadach czy Tatrach.

Góry zimą

Polskie góry mają wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem zachęcają do pieszych wędrówek, jesienią przyciągają wspaniałymi widokami kolorowych liści na drzewach, wczesną wiosną ogromną atrakcję turystyczną stanowią krokusy w Tatrach, które kwitną i tworzą malownicze obrazy. Jednak to zima dla wielu osób jest najważniejszym sezonem na wyjazd w góry. Zamiast spacerów zaczyna się szusowanie na nartach, ruszają wyciągi, a stoki przykrywa śnieg.

Coraz popularniejsze robią się również wyjazdy na święta w górach i sylwester w górach. Częstym wyborem są duże ośrodki turystyczne z pokaźnym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takich miejscowościach ludzi będzie całkiem dużo. Co ciekawe - pojawiają się również oferty wynajmu całych domów, w których można urządzić rodzinne święta w przysypanych górach śniegiem. To opcja dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Gdzie jest śnieg w Polsce? Śnieg w Polsce najdłużej utrzymuje się właśnie w górach. Im góry wyższe, tym więcej śniegu. Jeżeli szukasz informacji o tym, gdzie w Polsce spadnie śnieg, zachęcamy do śledzenia codziennych prognoz pogody.

Gdzie na narty w Polsce? Zimą na narty w Polsce można się wybrać zarówno w Karpaty jak i w Sudety. Co ciekawe - również łagodniejsze Góry Świętokrzyskie oferują stoki

Gdzie na sanki? Żeby wybrać się na sanki, musisz koniecznie jechać w góry. Kurorty górskie często mają w swojej ofercie łagodniejsze stoki, po których można zjeżdżać na sankach. Jednak warto sprawdzić, czy w mieście lub okolicy, w której się mieszka, nie ma przygotowanych górek do tego typu aktywności.

Bądź bezpieczny na stoku

Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej. Na terenie parku rozmieszczonych jest 11 turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości około 100 kilometrów. 

Góry Stołowe mają wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Będąc w tym regionie możesz wejść na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Warto też „pobłądzić” w skalnym labiryncie Błędnych Skał w masywie Skalniaka. Zainteresować cię mogą Skalne Grzyby i Radkowskie Skały oraz niezwykłe Skały Puchacza.

Gdzie się zatrzymać w Górach Stołowych? Często polecanym punktem wypadowym jest Karłów. Stamtąd bardzo łatwo i szybko można dostać się do Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Beskid Żywiecki

To pasmo górskie znajduje się na granicy Polski i Słowacji, w łańcuchu Karpat. Jest to drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce - pierwsze miejsce piastują Tatry. Najwyższym punktem Beskidu Żywieckiego jest masyw Babiej Góry i najwyższy jego szczyt Diablak (1723 m. n.p.m.). 

Na terenie Beskidu Żywieckiego poprowadzonych zostało wiele pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą przez najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne. Bogata jest również baza noclegowa. Poza prywatnymi kwaterami zatrzymać można się również w schroniskach turystycznych i bacówkach PTTK.

Góry Świętokrzyskie - atrakcje

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m.). Jedna z najpopularniejszych tras tego łańcucha prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy. Zaczyna się na Świętym Krzyżu i prowadzi przez Hutę Szklaną, Podlesie, Kakonin, Przełęcz św. Mikołaja, Łysicę aż do Św. Katarzyny.

Co zwiedzić i zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? 

- Klasztor na Świętym Krzyżu, - Zamek Królewski w Chęcinach, - Jaskinia Raj, - miasto Kielce, - Świętokrzyski Park Narodowy,  - Ruiny zamku w Bodzentynie, - Dąb Bartek, - Ruiny pałacu Krzyżtopór w Ujeździe.

Atrakcje Bieszczad

Bieszczady są częścią Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt Bieszczad na terenie Polski to Tarnica (1346 m. n.p.m.). Gdzie w Bieszczady się wybrać? Najczęściej polecane bazy wypadowe to Wetlina, Smerek, Ustrzyki Górne, ale również położony dalej Polańczyk.

Na terenie Bieszczad wytyczono wiele pieszych szlaków turystycznych. Warto wybrać się na przykład Połoninę Wetlińską i odpocząć pod „Chatką Puchatka”, czyli najwyżej położonym schronisku w Bieszczadach. To właśnie połoniny (Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska) są jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Warto wejść oczywiście na Tarnicę, dojść do Małej i Wielkiej Rawki, przejechać się drezyną rowerową i bieszczadzką kolejką, odpocząć nad Jeziorem Solińskim. Warto pamiętać też o rezerwacie krajobrazowym Silne Wiry i wodospadzie Siklawa Ostrowskich w Wetlinie. To wszystko to tylko niewielka część atrakcji, które mają do zaoferowania Bieszczady.

Góry Sowie - atrakcje

To pasmo górskie określane jest jako jedno z najbardziej tajemniczych w Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.).

Co zobaczyć w Górach Sowich? Przede wszystkim warto eksplorować Park Krajobrazowy Gór Sowich, ponieważ jest on pokryty siatką pieszych szlaków turystycznych. Jednym z nich jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Warto też wejść na Kalenicę, gdzie znajduje się stalowa wieża.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gór Sowich jest Twierdza Srebrna Góra oraz niezwykle tajemniczy Kompleks Riese Podziemne Miasto-Walim oraz Osówka. Riese to projekt hitlerowskich Niemiec z czasów II wojny światowej, który do tej pory kryje wiele tajemnic i nierozwikłanych zagadek. Obecnie w części jest on udostępniony do zwiedzania. Nie można też zapomnieć o znajdującym się niedaleko Zamku Książ, który dla wielbicieli duchów oferuje nocne zwiedzanie.

Tatry - atrakcje

Tatr chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To najbardziej znane polskie góry, które znajdują się w Karpatach i są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Ich najwyższy szczyt w Polsce to Rysy (2499 m. n.p.m.), a po stronie Słowacji - Gerlach (2655 m. n.p.m.).

Tatry oferują turystom ogromną liczbę atrakcji. Zwiedzić można wiele jaskiń - Jaskinię Mroźną, Jaskinię Mylną, Jaskinię Obłazową, Jaskinię Raptawicką, Smoczą Jamę i Dziurę - oraz zobaczyć niezwykłe wodospady - między innymi Wodogrzmoty Mickiewicza. Niezwykle atrakcyjne są liczne doliny - między innymi Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska czy Dolina Gąsienicowa. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu w Tatry bez odwiedzenia Morskiego Oka i położonego nad nim Czarnego Stawu.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org