Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Źródło:
TVN24.pl
Turyści w Zakopanem
Turyści w ZakopanemTVN24
wideo 2/4
Turyści w ZakopanemTVN24

Polska oferuje wiele miejsc, które zapierają dech w piersi. Polskie góry mają wielu miłośników. I to nie tylko Tatry. Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt pasm górskich, a każde z nich zachwyca innymi krajobrazami.

Najwyższym polskim pasmem górskim są Tatry.Góry są ciekawym kierunkiem, żeby spędzić tam święta lub sylwestra.Góry Sowie to pasmo górskie owiane tajemnicą.

Góry w Polsce

Jakie są góry w Polsce? W Polsce znajdują się trzy łańcuchy górskie, a w ich skład wchodzi 46 pasm górskich. Trzy łańcuchy górskie to: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Najwyższym szczytem wszystkich polskich gór są Rysy, które mają wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Rysy są szczytem, który znajduje się w Tatrach, czyli części Karpat.

Polskie góry są bardzo różnorodne. Każde pasmo przyciąga innymi atrakcjami, zupełnie odmiennym krajobrazem i charakterem.

Gdzie jechać w góry? 

Wybór gdzie jechać w góry powinien zależeć od kilku czynników. W poszukiwaniu ciszy lepiej szukać mniej popularnych turystycznie regionów. Jeżeli zależy ci na możliwości wspinaczki wysokogórskiej, Tatry będą najlepszym wyborem. Tam jednak trzeba liczyć się w szczycie sezonu z kolejkami na szczyty i dużą liczbą osób na większości szlaków.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Gdzie jechać w góry z dziećmi? 

Tu wszystko zależy od wieku i sprawności dzieci (oraz rodziców, jeżeli małe dziecko będzie noszone na przykład w nosidle). Wielu rodziców poleca na wyprawy z młodszymi dziećmi Karkonosze. Poza szlakami są tam też inne atrakcje turystyczne, które zainteresują dzieci. 

Jest też wiele górskich szlaków, które można pokonać z dzieckiem w wózku. Trzeba jednak wtedy przed wyprawą sprawdzić, czy na konkretnym szlaku nie ma przeszkód, które mogłyby utrudnić prowadzenie wózka. Warto też mieć wózek na dużych kołach. Będąc w Tatrach można wjechać na Gubałówkę, a stamtąd po asfalcie zrobić sobie spacer na Butorowy Wierch. W Pieninach spróbować można spaceru po Rezerwacie przyrody Biała Woda.

Gdzie w góry z psem? Z założenia w parkach narodowych jest zakaz wstępu z psami. Dyrekcje niektórych parków uchylają jednak ten zakaz. Zanim wybierzesz się w góry ze swoim psem, sprawdź, czy na pewno będzie możliwe wejście z czworonogiem na teren parku narodowego. Z psem (na smyczy) można wybrać się na wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym. Nie można jednak spacerować po całym obszarze parku, dostępna jest mapa szlaków dopuszczonych do wędrówek z psami. O spacerze z psem właściwie można zapomnieć podczas pobytu w Bieszczadach czy Tatrach.

Góry zimą

Polskie góry mają wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem zachęcają do pieszych wędrówek, jesienią przyciągają wspaniałymi widokami kolorowych liści na drzewach, wczesną wiosną ogromną atrakcję turystyczną stanowią krokusy w Tatrach, które kwitną i tworzą malownicze obrazy. Jednak to zima dla wielu osób jest najważniejszym sezonem na wyjazd w góry. Zamiast spacerów zaczyna się szusowanie na nartach, ruszają wyciągi, a stoki przykrywa śnieg.

Coraz popularniejsze robią się również wyjazdy na święta w górach i sylwester w górach. Częstym wyborem są duże ośrodki turystyczne z pokaźnym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takich miejscowościach ludzi będzie całkiem dużo. Co ciekawe - pojawiają się również oferty wynajmu całych domów, w których można urządzić rodzinne święta w przysypanych górach śniegiem. To opcja dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Gdzie jest śnieg w Polsce? Śnieg w Polsce najdłużej utrzymuje się właśnie w górach. Im góry wyższe, tym więcej śniegu. Jeżeli szukasz informacji o tym, gdzie w Polsce spadnie śnieg, zachęcamy do śledzenia codziennych prognoz pogody.

Gdzie na narty w Polsce? Zimą na narty w Polsce można się wybrać zarówno w Karpaty jak i w Sudety. Co ciekawe - również łagodniejsze Góry Świętokrzyskie oferują stoki

Gdzie na sanki? Żeby wybrać się na sanki, musisz koniecznie jechać w góry. Kurorty górskie często mają w swojej ofercie łagodniejsze stoki, po których można zjeżdżać na sankach. Jednak warto sprawdzić, czy w mieście lub okolicy, w której się mieszka, nie ma przygotowanych górek do tego typu aktywności.

Bądź bezpieczny na stoku

Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej. Na terenie parku rozmieszczonych jest 11 turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości około 100 kilometrów. 

Góry Stołowe mają wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Będąc w tym regionie możesz wejść na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Warto też „pobłądzić” w skalnym labiryncie Błędnych Skał w masywie Skalniaka. Zainteresować cię mogą Skalne Grzyby i Radkowskie Skały oraz niezwykłe Skały Puchacza.

Gdzie się zatrzymać w Górach Stołowych? Często polecanym punktem wypadowym jest Karłów. Stamtąd bardzo łatwo i szybko można dostać się do Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Beskid Żywiecki

To pasmo górskie znajduje się na granicy Polski i Słowacji, w łańcuchu Karpat. Jest to drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce - pierwsze miejsce piastują Tatry. Najwyższym punktem Beskidu Żywieckiego jest masyw Babiej Góry i najwyższy jego szczyt Diablak (1723 m. n.p.m.). 

Na terenie Beskidu Żywieckiego poprowadzonych zostało wiele pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą przez najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne. Bogata jest również baza noclegowa. Poza prywatnymi kwaterami zatrzymać można się również w schroniskach turystycznych i bacówkach PTTK.

Góry Świętokrzyskie - atrakcje

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m.). Jedna z najpopularniejszych tras tego łańcucha prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy. Zaczyna się na Świętym Krzyżu i prowadzi przez Hutę Szklaną, Podlesie, Kakonin, Przełęcz św. Mikołaja, Łysicę aż do Św. Katarzyny.

Co zwiedzić i zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? 

- Klasztor na Świętym Krzyżu, - Zamek Królewski w Chęcinach, - Jaskinia Raj, - miasto Kielce, - Świętokrzyski Park Narodowy,  - Ruiny zamku w Bodzentynie, - Dąb Bartek, - Ruiny pałacu Krzyżtopór w Ujeździe.

Atrakcje Bieszczad

Bieszczady są częścią Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt Bieszczad na terenie Polski to Tarnica (1346 m. n.p.m.). Gdzie w Bieszczady się wybrać? Najczęściej polecane bazy wypadowe to Wetlina, Smerek, Ustrzyki Górne, ale również położony dalej Polańczyk.

Na terenie Bieszczad wytyczono wiele pieszych szlaków turystycznych. Warto wybrać się na przykład Połoninę Wetlińską i odpocząć pod „Chatką Puchatka”, czyli najwyżej położonym schronisku w Bieszczadach. To właśnie połoniny (Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska) są jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Warto wejść oczywiście na Tarnicę, dojść do Małej i Wielkiej Rawki, przejechać się drezyną rowerową i bieszczadzką kolejką, odpocząć nad Jeziorem Solińskim. Warto pamiętać też o rezerwacie krajobrazowym Silne Wiry i wodospadzie Siklawa Ostrowskich w Wetlinie. To wszystko to tylko niewielka część atrakcji, które mają do zaoferowania Bieszczady.

Góry Sowie - atrakcje

To pasmo górskie określane jest jako jedno z najbardziej tajemniczych w Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.).

Co zobaczyć w Górach Sowich? Przede wszystkim warto eksplorować Park Krajobrazowy Gór Sowich, ponieważ jest on pokryty siatką pieszych szlaków turystycznych. Jednym z nich jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Warto też wejść na Kalenicę, gdzie znajduje się stalowa wieża.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gór Sowich jest Twierdza Srebrna Góra oraz niezwykle tajemniczy Kompleks Riese Podziemne Miasto-Walim oraz Osówka. Riese to projekt hitlerowskich Niemiec z czasów II wojny światowej, który do tej pory kryje wiele tajemnic i nierozwikłanych zagadek. Obecnie w części jest on udostępniony do zwiedzania. Nie można też zapomnieć o znajdującym się niedaleko Zamku Książ, który dla wielbicieli duchów oferuje nocne zwiedzanie.

Tatry - atrakcje

Tatr chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To najbardziej znane polskie góry, które znajdują się w Karpatach i są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Ich najwyższy szczyt w Polsce to Rysy (2499 m. n.p.m.), a po stronie Słowacji - Gerlach (2655 m. n.p.m.).

Tatry oferują turystom ogromną liczbę atrakcji. Zwiedzić można wiele jaskiń - Jaskinię Mroźną, Jaskinię Mylną, Jaskinię Obłazową, Jaskinię Raptawicką, Smoczą Jamę i Dziurę - oraz zobaczyć niezwykłe wodospady - między innymi Wodogrzmoty Mickiewicza. Niezwykle atrakcyjne są liczne doliny - między innymi Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska czy Dolina Gąsienicowa. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu w Tatry bez odwiedzenia Morskiego Oka i położonego nad nim Czarnego Stawu.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Najbliższa noc przyniesie nam chmury i mgły. W środę będą miejsca, w których przez cały dzień widzialność będzie ograniczona. Termometry wskażą maksymalnie 6 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 22.01. Mgły mogą utrzymywać się przez cały dzień

Pogoda na jutro - środa, 22.01. Mgły mogą utrzymywać się przez cały dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zima zaatakowała na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieg obficie sypie tam, gdzie nawet słabe opady są rzadkością. Trudne warunki pogodowe szczególnie mocno dotknęły Houston w Teksasie, gdzie władze odradzają wyjeżdżanie na drogi. W całym kraju odwołano tysiące lotów.

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NWS, Reuters, eu.jsonline.com

Po kilku dniach, które pozwoliły strażakom na poczynienie postępów w gaszeniu ogromnych pożarów w Los Angeles, powraca silny wiatr. Trudne warunki pogodowe, w tym brak deszczu, rodzą duże zagrożenie. Mieszkańców poproszono o gotowość w razie konieczności ewakuacji.

Niepokojące prognozy. "Wszyscy muszą być w najwyższej gotowości"

Niepokojące prognozy. "Wszyscy muszą być w najwyższej gotowości"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W tym tygodniu nie zabraknie opadów, ale będzie to słaby deszcz i deszcz ze śniegiem. Ostatni weekend stycznia przyniesie natomiast wręcz wiosenną temperaturę.

Zapomnimy o tym, jaką mamy porę roku. Będzie aż 10 stopni

Zapomnimy o tym, jaką mamy porę roku. Będzie aż 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

IMGW ostrzega przed opadami marznącymi. W dziewięciu województwach drogi nocą mogą być niebezpiecznie śliskie. Na zachodzie kraju mogą natomiast występować gęste mgły. Sprawdź, gdzie aura będzie stwarzać utrudnienia.

Szklanka na drogach, słaba widzialność. Ostrzeżenia IMGW

Szklanka na drogach, słaba widzialność. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Burze śnieżne doprowadziły do chaosu na drogach w Pensylwanii. Na jednej z autostrad doszło do karambolu, w którym poszkodowana została co najmniej jedna osoba.

Karambol podczas śnieżycy

Karambol podczas śnieżycy

Źródło:
CNN, The Weather Channel

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Źródło:
BBC, Animal Diversity Web

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Źródło:
Natural History Museum

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W niedzielę 19 stycznia obchodzony był Światowy Dzień Śniegu. W Polsce próżno białego puchu szukać - leży on głównie w rejonie górskim, najwięcej w Dolinie Pięciu Stawów. Są też takie miejsca, jak Przemyśl, gdzie zakwitły stokrotki i inne kwiaty.

Światowy Dzień Śniegu. Tak wyglądał w Polsce

Światowy Dzień Śniegu. Tak wyglądał w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, FIS

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Dziesiątki tysięcy ludzi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia zostało w sobotę pozbawionych prądu po wichurach. To kolejne gwałtowne burze w tym tygodniu. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Źródło:
Reuters, The Guardian

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Australopitek, wymarły ssak naczelny z podrodziny Homininae, który żył około 3,5 miliona lat temu w południowej Afryce, jadł znikome ilości mięsa lub wcale - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of the Witwatersrand w RPA i Towarzystwa Maksa Plancka w Niemczech.

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Źródło:
sciencedaily.com, PAP

Kobieta pracująca na kurzej fermie w angielskim Devon znalazła jajo o rzadkim kulistym kształcie. Niezwykły okaz ma trafić na aukcję charytatywną.

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Źródło:
BBC, The Guardian

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP