Gdzie w góry? Najpopularniejsze pasma górskie na wyjazd zimowy i letni

Źródło:
TVN24.pl
Turyści w Zakopanem
Turyści w ZakopanemTVN24
wideo 2/4
Turyści w ZakopanemTVN24

Polska oferuje wiele miejsc, które zapierają dech w piersi. Polskie góry mają wielu miłośników. I to nie tylko Tatry. Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt pasm górskich, a każde z nich zachwyca innymi krajobrazami.

Najwyższym polskim pasmem górskim są Tatry.Góry są ciekawym kierunkiem, żeby spędzić tam święta lub sylwestra.Góry Sowie to pasmo górskie owiane tajemnicą.

Góry w Polsce

Jakie są góry w Polsce? W Polsce znajdują się trzy łańcuchy górskie, a w ich skład wchodzi 46 pasm górskich. Trzy łańcuchy górskie to: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Najwyższym szczytem wszystkich polskich gór są Rysy, które mają wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Rysy są szczytem, który znajduje się w Tatrach, czyli części Karpat.

Polskie góry są bardzo różnorodne. Każde pasmo przyciąga innymi atrakcjami, zupełnie odmiennym krajobrazem i charakterem.

Gdzie jechać w góry? 

Wybór gdzie jechać w góry powinien zależeć od kilku czynników. W poszukiwaniu ciszy lepiej szukać mniej popularnych turystycznie regionów. Jeżeli zależy ci na możliwości wspinaczki wysokogórskiej, Tatry będą najlepszym wyborem. Tam jednak trzeba liczyć się w szczycie sezonu z kolejkami na szczyty i dużą liczbą osób na większości szlaków.

ZOBACZ >> Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Gdzie jechać w góry z dziećmi? 

Tu wszystko zależy od wieku i sprawności dzieci (oraz rodziców, jeżeli małe dziecko będzie noszone na przykład w nosidle). Wielu rodziców poleca na wyprawy z młodszymi dziećmi Karkonosze. Poza szlakami są tam też inne atrakcje turystyczne, które zainteresują dzieci. 

Jest też wiele górskich szlaków, które można pokonać z dzieckiem w wózku. Trzeba jednak wtedy przed wyprawą sprawdzić, czy na konkretnym szlaku nie ma przeszkód, które mogłyby utrudnić prowadzenie wózka. Warto też mieć wózek na dużych kołach. Będąc w Tatrach można wjechać na Gubałówkę, a stamtąd po asfalcie zrobić sobie spacer na Butorowy Wierch. W Pieninach spróbować można spaceru po Rezerwacie przyrody Biała Woda.

Gdzie w góry z psem? Z założenia w parkach narodowych jest zakaz wstępu z psami. Dyrekcje niektórych parków uchylają jednak ten zakaz. Zanim wybierzesz się w góry ze swoim psem, sprawdź, czy na pewno będzie możliwe wejście z czworonogiem na teren parku narodowego. Z psem (na smyczy) można wybrać się na wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym. Nie można jednak spacerować po całym obszarze parku, dostępna jest mapa szlaków dopuszczonych do wędrówek z psami. O spacerze z psem właściwie można zapomnieć podczas pobytu w Bieszczadach czy Tatrach.

Góry zimą

Polskie góry mają wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem zachęcają do pieszych wędrówek, jesienią przyciągają wspaniałymi widokami kolorowych liści na drzewach, wczesną wiosną ogromną atrakcję turystyczną stanowią krokusy w Tatrach, które kwitną i tworzą malownicze obrazy. Jednak to zima dla wielu osób jest najważniejszym sezonem na wyjazd w góry. Zamiast spacerów zaczyna się szusowanie na nartach, ruszają wyciągi, a stoki przykrywa śnieg.

Coraz popularniejsze robią się również wyjazdy na święta w górach i sylwester w górach. Częstym wyborem są duże ośrodki turystyczne z pokaźnym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takich miejscowościach ludzi będzie całkiem dużo. Co ciekawe - pojawiają się również oferty wynajmu całych domów, w których można urządzić rodzinne święta w przysypanych górach śniegiem. To opcja dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Gdzie jest śnieg w Polsce? Śnieg w Polsce najdłużej utrzymuje się właśnie w górach. Im góry wyższe, tym więcej śniegu. Jeżeli szukasz informacji o tym, gdzie w Polsce spadnie śnieg, zachęcamy do śledzenia codziennych prognoz pogody.

Gdzie na narty w Polsce? Zimą na narty w Polsce można się wybrać zarówno w Karpaty jak i w Sudety. Co ciekawe - również łagodniejsze Góry Świętokrzyskie oferują stoki

Gdzie na sanki? Żeby wybrać się na sanki, musisz koniecznie jechać w góry. Kurorty górskie często mają w swojej ofercie łagodniejsze stoki, po których można zjeżdżać na sankach. Jednak warto sprawdzić, czy w mieście lub okolicy, w której się mieszka, nie ma przygotowanych górek do tego typu aktywności.

Bądź bezpieczny na stoku

Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej. Na terenie parku rozmieszczonych jest 11 turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości około 100 kilometrów. 

Góry Stołowe mają wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Będąc w tym regionie możesz wejść na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Warto też „pobłądzić” w skalnym labiryncie Błędnych Skał w masywie Skalniaka. Zainteresować cię mogą Skalne Grzyby i Radkowskie Skały oraz niezwykłe Skały Puchacza.

Gdzie się zatrzymać w Górach Stołowych? Często polecanym punktem wypadowym jest Karłów. Stamtąd bardzo łatwo i szybko można dostać się do Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Beskid Żywiecki

To pasmo górskie znajduje się na granicy Polski i Słowacji, w łańcuchu Karpat. Jest to drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce - pierwsze miejsce piastują Tatry. Najwyższym punktem Beskidu Żywieckiego jest masyw Babiej Góry i najwyższy jego szczyt Diablak (1723 m. n.p.m.). 

Na terenie Beskidu Żywieckiego poprowadzonych zostało wiele pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą przez najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne. Bogata jest również baza noclegowa. Poza prywatnymi kwaterami zatrzymać można się również w schroniskach turystycznych i bacówkach PTTK.

Góry Świętokrzyskie - atrakcje

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m.). Jedna z najpopularniejszych tras tego łańcucha prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy. Zaczyna się na Świętym Krzyżu i prowadzi przez Hutę Szklaną, Podlesie, Kakonin, Przełęcz św. Mikołaja, Łysicę aż do Św. Katarzyny.

Co zwiedzić i zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? 

- Klasztor na Świętym Krzyżu, - Zamek Królewski w Chęcinach, - Jaskinia Raj, - miasto Kielce, - Świętokrzyski Park Narodowy,  - Ruiny zamku w Bodzentynie, - Dąb Bartek, - Ruiny pałacu Krzyżtopór w Ujeździe.

Atrakcje Bieszczad

Bieszczady są częścią Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt Bieszczad na terenie Polski to Tarnica (1346 m. n.p.m.). Gdzie w Bieszczady się wybrać? Najczęściej polecane bazy wypadowe to Wetlina, Smerek, Ustrzyki Górne, ale również położony dalej Polańczyk.

Na terenie Bieszczad wytyczono wiele pieszych szlaków turystycznych. Warto wybrać się na przykład Połoninę Wetlińską i odpocząć pod „Chatką Puchatka”, czyli najwyżej położonym schronisku w Bieszczadach. To właśnie połoniny (Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska) są jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Warto wejść oczywiście na Tarnicę, dojść do Małej i Wielkiej Rawki, przejechać się drezyną rowerową i bieszczadzką kolejką, odpocząć nad Jeziorem Solińskim. Warto pamiętać też o rezerwacie krajobrazowym Silne Wiry i wodospadzie Siklawa Ostrowskich w Wetlinie. To wszystko to tylko niewielka część atrakcji, które mają do zaoferowania Bieszczady.

Góry Sowie - atrakcje

To pasmo górskie określane jest jako jedno z najbardziej tajemniczych w Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.).

Co zobaczyć w Górach Sowich? Przede wszystkim warto eksplorować Park Krajobrazowy Gór Sowich, ponieważ jest on pokryty siatką pieszych szlaków turystycznych. Jednym z nich jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Warto też wejść na Kalenicę, gdzie znajduje się stalowa wieża.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gór Sowich jest Twierdza Srebrna Góra oraz niezwykle tajemniczy Kompleks Riese Podziemne Miasto-Walim oraz Osówka. Riese to projekt hitlerowskich Niemiec z czasów II wojny światowej, który do tej pory kryje wiele tajemnic i nierozwikłanych zagadek. Obecnie w części jest on udostępniony do zwiedzania. Nie można też zapomnieć o znajdującym się niedaleko Zamku Książ, który dla wielbicieli duchów oferuje nocne zwiedzanie.

Tatry - atrakcje

Tatr chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To najbardziej znane polskie góry, które znajdują się w Karpatach i są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Ich najwyższy szczyt w Polsce to Rysy (2499 m. n.p.m.), a po stronie Słowacji - Gerlach (2655 m. n.p.m.).

Tatry oferują turystom ogromną liczbę atrakcji. Zwiedzić można wiele jaskiń - Jaskinię Mroźną, Jaskinię Mylną, Jaskinię Obłazową, Jaskinię Raptawicką, Smoczą Jamę i Dziurę - oraz zobaczyć niezwykłe wodospady - między innymi Wodogrzmoty Mickiewicza. Niezwykle atrakcyjne są liczne doliny - między innymi Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska czy Dolina Gąsienicowa. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjazdu w Tatry bez odwiedzenia Morskiego Oka i położonego nad nim Czarnego Stawu.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. W części kraju będzie niebezpiecznie do późnych godzin nocnych. Obowiązują także alarmy przed intensywnymi opadami deszczu na południu Polski.

IMGW wydał alarmy dla kolejnych regionów. Zagrzmi, silnie popada

IMGW wydał alarmy dla kolejnych regionów. Zagrzmi, silnie popada

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 22.05. Noc w prawie całym kraju będzie pochmurna i deszczowa, a w niektórych regionach może zagrzmieć. Burzom towarzyszyć ma silny wiatr. Mieszkańcom większości regionów parasole przydadzą się także w dzień.

Pogoda na jutro - czwartek 22.05. Burzowa noc, w dzień do 22 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 22.05. Burzowa noc, w dzień do 22 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach nad Polską wędrować mają różne masy powietrza - od tych ciepłych po chłodne i wilgotne. Nic zatem dziwnego, że aura w naszym kraju będzie zmienna. W najcieplejsze dni na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza, a w te najchłodniejsze temperatura nie przekroczy 16 stopni.

Pogoda na 5 dni. Przed nami ochłodzenie, ale na horyzoncie widać trochę ciepła

Pogoda na 5 dni. Przed nami ochłodzenie, ale na horyzoncie widać trochę ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii zmagają się z ekstremalną powodzią. W niektórych miejscach w ciągu dwóch dni spadła ilość wody odpowiadająca pięciu miesiącom opadów. Media informują o tysiącach osób odciętych od świata i czekających na pomoc ratowników.

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Źródło:
ABC News, The Guardian, Reuters

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Mikroplastik może zakłócać działanie układu odpornościowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cząstki tworzyw sztucznych, które trafią do układu oddechowego, osłabiają działanie obecnych w płucach makrofagów - komórek pochłaniających patogeny. Zaburzenia w ich pracy wpływają nie tylko na płuca.

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Źródło:
PAP, American Thoracic Society

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido