Najnowsze

Kielce – co zobaczyć? Atrakcje i ciekawe miejsca

Najnowsze

W sortowni Poczty Polskiej znaleziono węża boa
W sortowni Poczty Polskiej znaleziono węża boaTowarzystwo Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Kielcach/Facebook
wideo 2/2

Najpierw spacer ulicą Sienkiewicza, później Wzgórze Zamkowe, na końcu odpoczynek w pełnych zieleni rezerwatach przyrody. Kielce oferują bardzo różnorodne atrakcje turystyczne. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Kielcach.

Całe miasto uda ci się zwiedzić pieszo, Kielce są bardzo kameralne.Źródełko Biruty i Dzik – to nieoczywiste atrakcje turystyczne Kielc.Kadzielnia jest skupiskiem aż 25 jaskiń. Najdłuższa to Jaskinia Odkrywców.

W Rezerwacie Skalnym im. Jana Czarnockiego na własne oczy przekonasz się, że skały potrafią wyginać się jak plastelina.Ulica Sienkiewicza Od dworca kolejowego do placu Stanisława Moniuszki ciągnie się reprezentacyjny deptak Kielc – ulica Henryka Sienkiewicza. Wytyczona została w latach 20. XIX wieku łącząc część miejską z kościelno-rezydencjonalną. Zobaczyć tu można wiele kamienic wybudowanych w secesyjnym stylu z początku XX wieku. Na jednym jej krańcu znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza i Ekumeniczna Świątynia Pokoju. ZOBACZ TEŻ: Odkryj województwo świętokrzyskie z Reporterami 24 Rynek

Kielecki Rynek nazywany jest również kielecką starówką. Znajduje się w samym centrum miasta. Ma wielowiekową historię – wyznaczony został w okresie średniowiecznej lokacji miasta. Wokół placu stoją budynki głównie z XIX i XX wieku.

W zachodniej części Rynku obejrzeć można ratusz. Po jego lewej stronie (na rogu z ulicą Małą) – kamienicę z XVIII wieku z orłem na fasadzie. Na skwerku pomiędzy ulicami Warszawską i Bodzentyńską stoi natomiast figura świętej Tekli z 1765 roku.

Pałac Biskupów Krakowskich

Ten barokowy pałac zbudowany został w latach 1637-1641 na Wzgórzu Zamkowym. Była to rezydencja biskupów krakowskich. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach.

Oglądając budynek warto też przespacerować się po Ogrodzie Włoskim, który znajduje się po zachodniej stronie Pałacu. Między skarpą a basztą zobaczysz studnię. Są tam kwatery obsadzone ziołami i kwiatami oraz drzewa owocowe.

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach

Na Wzgórzu Zamkowym zlokalizowana jest również Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. To barokowa świątynia, jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Według Jana Długosza kielecki kościół ufundowany został w 1171 roku przez biskupa krakowskiego Gedko. Początkowo był to dość skromny, kamienny budynek.

KielceShutterstock

Park Miejski imienia Stanisława Staszica

Na południowym stoku Wzgórza Zamkowego, między ulicami Jana Pawła II, Ogrodową, Paderewskiego, Śliską, Zamkową i murami, położony jest Park Miejski. Zajmuje powierzchnię około siedmiu hektarów.

Jest to jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce – pierwsze przekazy o nim pochodzą z 1804 roku. To dobre miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu Wzgórza Zamkowego. Nad pokaźnych rozmiarów stawem, pośród klonów, lip i kasztanowców, znajdziesz chwilę wytchnienia.

Źródełko Biruty

W parku, u zbiegu ulic Solnej i Staszica, wypływa źródło Biruty. To ono zasila parkowy staw. Od 1973 roku stoi tam również kamienna rzeźba „Przysięga miłości”. Jej powstanie zainspirowała opowieść o Birucie – ukochanej Marcina Borowicza z „Syzyfowych pracy” Stefana Żeromskiego.

Pomnik Dzika

Odbijając na chwilę z Parku Miejskiego na Plac Artystów, napotkasz rzeźbę dzika, która stoi w tym miejscu od 2006 roku. Wykonana jest z piaskowca. Dzik ma swoje imię – Kiełek. A sam fakt istnienia jego posągu wiąże się z legendą o powstaniu Kielc, którą możesz przeczytać na sześciu tablicach ułożonych wokół dzika.

Aleja Sław

Z Parku Miejskiego warto przejść bezpośrednio na Skwer Harcerski imienia Szarych Szeregów. To najlepszy łącznik między zabytkami w centrum miasta a Kadzielnią, której – będąc w Kielcach – nie sposób nie zobaczyć.

Główną atrakcją turystyczną Skweru jest Aleja Sław. Na granitowych postumentach umieszczono popiersia między innymi znanych pisarzy i artystów. Są tam Michaił Bułhakov, Charlie Chaplin, Salvador Dali, Stanisław Lem, Tamara Łempicka, Marilyn Monroe czy Andy Warhol.

Kielce – co zwiedzić? Kadzielnia

Po spacerze Skwerem Harcerskim i przejściu przez ulicę dochodzisz do Kadzielni – wzgórza z Pasma Kadzielniańskiego. To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Kielc. Warto ją zobaczyć latem, kiedy pełna jest bujnej zieleni. Zimą turystów przyciąga lodospad, który zastyga na północno-wschodniej części Skałki Geologów.

Kadzielnia to miejsce, w którym od XVIII wieku znajdowały się kamieniołomy. Kadzielnia jest bowiem zbudowana z masywnych wapieni. Miejsce jest też skupiskiem aż 25 jaskiń. Najdłuższą z nich jest Jaskinia Odkrywców.

Wietrznia

W 1999 roku na obszarze niemal 18 hektarów utworzony został rezerwat przyrody nieożywionej. Pod ochroną znalazły się pozostałości wzgórza Wietrznia, które pocięte jest wyrobiskami kamieniołomu. Skały zaczęto eksploatować w XIX wieku. Prace zakończono w 1974 roku. Obecnie jest to miejsce, w którym można odpocząć, pospacerować, spędzić czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu bujnej zieleni.

Kielce – ciekawe miejsca: Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego

Dawny kamieniołom, położony na obszarze Góry Ślichowica, to najmniejszy rezerwat przyrody na terenie miasta – ma powierzchnię zaledwie 0,55 hektara. Jednocześnie to najstarszy rezerwat geologiczny w Polsce. Zobaczyć tam można m.in. spektakularnie wyglądający fałd skalny. Na własne oczy przekonasz się, że skały potrafią wyginać się jak plastelina.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości