Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW
"To jest bardzo nietypowe zjawisko"
"To jest bardzo nietypowe zjawisko"TVN24
wideo 2/12
"To jest bardzo nietypowe zjawisko"TVN24

Nad Warszawę w nocy z poniedziałku na wtorek nadciągnęła potężna ulewa. Od samego rana występowały spore utrudnienia komunikacyjne, zalana została trasa S8, strażacy interweniowali tysiąc razy. Dlaczego część stolicy zatonęła po ulewnych opadach deszczu i czy możemy się na to jakoś przygotować?

Intensywne opady nawiedziły w poniedziałek część Polski. Szczególnie odczuwalna była ulewa, która przeszła przez Warszawę w nocy z poniedziałku na wtorek. Od rana występowały spore utrudnienia komunikacyjne, nieprzejezdna była trasa S8. Wiele piwnic i garaży podziemnych zostało zalanych. Stołeczni strażacy odebrali blisko 1000 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą.

Rekordowe opady

Jak wynika z danych IMGW, w ciągu ostatniej doby w Warszawie sumy opadów na stacjach meteorologicznych wyniosły w Bielanach 119,4 litra wody na metr kwadratowy, a na Okęciu 94 l/mkw. Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski przekazał, że miesięczna średnia suma opadów w sierpniu w stolicy wynosi 61 litrów na metr kwadratowy, czyli w ciągu 24 godzin w Warszawie spadło dwa razy tyle deszczu, co zwykle przez cały sierpień.

Ulewa w WarszawiePAP/Szymon Pulcyn

"Na taką sytuację nie ma dobrego rozwiązania"

- Miasta nie są przygotowane i nie ma się temu co dziwić. To dlatego, że większość systemów infrastruktury kanalizacyjnej była budowana dziesiątki lat temu. Wtedy projektanci nie uwzględnili tego, że pojawią się tak rekordowe opady deszczu. Zmiana klimatu postępuje bardzo szybko - mówił na antenie TVN24 Grzegorz Walijewski, gość "Dnia na żywo", rzecznik prasowy IMGW-PIB i Zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju. Zaznaczył, że przy tworzeniu nowej kanalizacji należy uwzględnić inną przepustowość, aby lepiej się na opady przygotować.

Rzecznik IMGW zaznaczył także, że podobne założenia powinni przyjąć także projektanci nowych osiedli miejskich. - Te sytuacje w Warszawie będą pojawiać się częściej (...). Miasta muszą po prostu projektować nowe systemy kanalizacyjne na większe sumy dobowe opadów - mówił Walijewski.

Czy zbudowanie zbiorników retencyjnych mogłoby pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom?

- Trudno powiedzieć, jak miałoby to wyglądać z hydrologicznego punktu widzenia. Jeżeli coś takiego powstałoby na rzece, to owszem, zbiorniki są potrzebne, mamy ich sporo na południu kraju. One mają zazwyczaj kilka funkcji. Jedna z nich to ta przeciwpowodziowa - tłumaczył Walijewski. - Jeśli taki zbiornik jest poprawnie skonstruowany, to w takiej sytuacji może pomóc - zaznaczył, dodając, że niewielki zbiornik retencyjny w Warszawie to za mało na takie opady. - 200 procent normy opadów w jedną dobę... Myślę, że na taką sytuację nie ma dobrego rozwiązania - uzupełnił.

Co z S8? "Układu terenu nie oszukamy"

Największe utrudnienia pojawiły się w rejonie drogi S8. Taka sytuacja powtarza się w przypadku obfitych opadów deszczu. Dlaczego?

- Muszę powiedzieć, że analizując mapy historyczne da się zauważyć, że kiedyś tam płynęła rzeka, był tam zbiornik. Faktycznie, to jest niecka, czyli zagłębienie terenu. Układu terenu nie oszukamy. Tam woda będzie się zbierać i myślę, że akurat ten rejon S8 będzie nadal narażony na częste zalania. (...) Trzeba byłoby użyć innych rozwiązań. Przypomnę też, że w tamtym rejonie są potoki podziemne, to wszystko wpływa na to, że ta woda potrafi się tam właśnie zbierać. Stąd te obrazki, które widzimy - opowiadał Walijewski.

Cała rozmowa z Grzegorzem Walijewskim
Cała rozmowa z Grzegorzem WalijewskimTVN24

Autorka/Autor:dd

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Szymon Pulcyn

Pozostałe wiadomości

W środę nad Polską znajdzie się burzowy front, niosący miejscami ulewne opady deszczu. Po jego przejściu na chwilę się ochłodzi. W weekend wróci upał.

Kolejne ulewy, odczuwalne ochłodzenie i powrót upału. Co nas czeka w pogodzie

Kolejne ulewy, odczuwalne ochłodzenie i powrót upału. Co nas czeka w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami i obfitymi opadami, których miejscami może spaść do 80 litrów na metr kwadratowy. W mocy są też alarmy przed upałem.

Niebezpiecznie w części kraju. IMGW ostrzega przed ulewami i burzami

Niebezpiecznie w części kraju. IMGW ostrzega przed ulewami i burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przez Warszawę w nocy z poniedziałku na wtorek przeszła potężna ulewa. Utrudnienia są spore, wiele miejsc w mieście zostało zalanych. O tym, co sprawiło, że aura w stolicy była tak gwałtowna, opowiadał na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski z tvnmeteo.pl.

Ekstremalna ulewa w Warszawie. Tomasz Wasilewski o trzech przyczynach

Ekstremalna ulewa w Warszawie. Tomasz Wasilewski o trzech przyczynach

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodowały, że w Łomży (woj. podlaskie) we wtorek zalane zostały drogi i budynki. Woda miejscami sięgała prawie kolan. Strażacy odnotowali około 40 zdarzeń.

W Łomży miejscami woda do kolan

W Łomży miejscami woda do kolan

Źródło:
TVN24

Poniedziałek w kilku regionach kraju przyniósł burze z silnymi opadami deszczu. Straż interweniowała blisko trzy tysiące razy. Ulice miast zamieniły się w rwące potoki, a samochody utknęły w wodzie. Potężna ulewa przeszła też w nocy z poniedziałku na wtorek nad Warszawą. Jak zapowiadają synoptycy IMGW, wtorek także może przynieść groźną pogodę.

Prawie trzy tysiące interwencji po przejściu burzowego frontu

Prawie trzy tysiące interwencji po przejściu burzowego frontu

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Pogoda na dziś. Wtorek 20.08 przyniesie zmienne zachmurzenie. Pojawią się przelotne opady deszczu, a w górach burze. Na termometrach zobaczymy od 24 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - wtorek, 20.08. W górach zagrzmi, na termometrach od 24 do 29 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 20.08. W górach zagrzmi, na termometrach od 24 do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu ubiegłej nocy na niebie pojawiła się Pełnia Księżyca Jesiotrów. Nasz naturalny satelita wydawał się nieco większy niż zwykle, za co odpowiedzialne jest zjawisko superpełni. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje.

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.p

U wybrzeży Palermo na włoskiej Sycylii, gdzie pojawiła się trąba powietrzna, zatonął jacht, na którym znajdowały się 22 osoby. Znaleziono jedno ciało, trwają poszukiwania sześciu zaginionych. Do tej pory udało się uratować 15 osób, w tym dziecko. Jak donosi agencja Reutera, na pokładzie znajdował się brytyjski biznesmen Mike Lynch.

"Zauważyliśmy, że statku za nami już nie ma". Wśród zaginionych znany biznesmen

"Zauważyliśmy, że statku za nami już nie ma". Wśród zaginionych znany biznesmen

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Trąba powietrzna pojawiła się w niedzielę w okolicach miasta Koło w Wielkopolsce. Zjawisko uszkodziło dachy kilku budynków. - Widać było wirujący lej, początkowo myślałem, że się coś pali, bo taki dym było widać - powiedział Bogdan Grzebielucha, mieszkaniec miejscowości Powiercie-Kolonia.

Trąba powietrzna w Wielkopolsce. "Poderwało dach i rzuciło na bramę"

Trąba powietrzna w Wielkopolsce. "Poderwało dach i rzuciło na bramę"

Aktualizacja:
Źródło:
e-kolo.pl, tvnmeteo.pl, PAP

W poniedziałek Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, ogłosił alarm przeciwpowodziowy w całym mieście. Na rzece Kamiennej przekroczone są stany ostrzegawcze.

Alarm przeciwpowodziowy w Jeleniej Górze. Woda będzie spływać z gór

Alarm przeciwpowodziowy w Jeleniej Górze. Woda będzie spływać z gór

Źródło:
PAP

Za nami noc z intensywnymi opadami deszczu oraz burzami. Lokalnie opady były tak obfite, że potrzebna była pomoc straży pożarnej. Woda zalewała ulice oraz piwnice. Miejscami wiał silny wiatr, który łamał drzewa. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze pogodowe relacje.

Ulice pełne wody, połamane drzewa, uszkodzone dachy. Nawałnice w Polsce

Ulice pełne wody, połamane drzewa, uszkodzone dachy. Nawałnice w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Szalejący na Maderze pożar to dzieło podpalacza - poinformował premier autonomicznego rządu tej portugalskiej wyspy Miguel Albuquerque. Pożar spowodował ewakuację kilkuset mieszkańców centralnej części Madery.

Pożar na Maderze. Premier: to dzieło podpalacza

Pożar na Maderze. Premier: to dzieło podpalacza

Źródło:
PAP

Po upalnym weekendzie przyjdzie ochłodzenie, ale upał może jeszcze wrócić. Co czeka nas w pogodzie w ostatnich tygodniach wakacji i jak zacznie się wrzesień? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: upał zniknie, ale nie na stałe

Pogoda na 16 dni: upał zniknie, ale nie na stałe

Źródło:
tvnmeteo.pl

Senat Liberii rozważa przeniesienie stolicy kraju w bardziej suche miejsce. Obecną siedzibę władz tego afrykańskiego państwa - Monrowię - zalewa Ocean Atlantycki. Tylko w niedzielę sztorm zniszczył kilkadziesiąt budynków w mieście. - Musimy się wyprowadzić z Monrowii, która jest przeludniona, podupadła i osiągnęła stan, który nie pozwala na odbudowę - powiedziała senator Dabah Varpilah.

Stolicę zalewa ocean, parlament szuka nowej

Stolicę zalewa ocean, parlament szuka nowej

Źródło:
PAP

Ogień trawi zachodnie regiony Turcji. Trwa walka z pożarami lasów w trzech prowincjach: Aydinie, Izmirze i Manisie - podała w niedzielę agencja Anatolia. Sytuację pogarszają silny wiatr, wysoka temperatura i bardzo niska wilgotność. - Bardzo dużo osób straciło dorobki całego swojego życia - powiedziała na antenie TVN24 Anna Marcok, Polka mieszkająca w Turcji.

Kolejny dzień walki z pożarami. "Serce mi pęka, gdy widzę zniszczone domy, samochody"

Kolejny dzień walki z pożarami. "Serce mi pęka, gdy widzę zniszczone domy, samochody"

Źródło:
Reuters, PAP, cbsnews.com

Ernesto uderzył w sobotę w Bermudy jako huragan pierwszej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Przyniósł ze sobą porywisty wiatr i ulewne opady deszczu, które doprowadziły do podtopień. Część brytyjskiego terytorium wyspiarskiego została pozbawiona prądu.

Zniszczenia na Bermudach po przejściu huraganu Ernesto

Zniszczenia na Bermudach po przejściu huraganu Ernesto

Źródło:
Reuters

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w sobotę na wschodnim wybrzeżu Rosji, wybuchł wulkan Szywiełucz na Kamczatce - poinformowały w niedzielę państwowe media. Nie ma doniesień o zniszczeniach i poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Stolicę Austrii nawiedziły w sobotę po południu i wieczorem potężne burze z gradem i ulewnym deszczem. Poważnie ranna została jedna osoba - poinformowały służby ratunkowe i media.

Woda wepchnęła kobietę pod autobus

Woda wepchnęła kobietę pod autobus

Źródło:
PAP, meteoalarm.org

Nawałnice przechodziły w sobotę przez Polskę. Strażacy interweniowali prawie 390 razy, najczęściej w województwie śląskim. W Kikitach w powiecie olsztyńskim (Warmińsko-Mazurskie) drzewo spadło na wiatę, pod którą znajdowały się trzy osoby, ranna kobieta trafiła do szpitala.

Wiatr łamał drzewa, jedna osoba ranna

Wiatr łamał drzewa, jedna osoba ranna

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Podkarpacie nawiedziły w piątek gwałtowne burze. Przez Lubaczów przetoczyła się burza, po której trzeba było sprzątać. - Drzewa się uginały, ich końcówki prawie dotykały ziemi - mówiła jedna z mieszkanek miasta.

Wichura połamała drzewa na Podkarpaciu. "Jakby był jakiś huragan"

Wichura połamała drzewa na Podkarpaciu. "Jakby był jakiś huragan"

Źródło:
TVN24

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Jak skutecznie nawadniać się w upały? Według kardiologa Tadeusza Zębika ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, ile wody pijemy, ale także na uzupełnianie elektrolitów. Lekarz przypomniał, że chociaż słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, powinniśmy zachować rozwagę.

Dodaj to do wody, którą pijesz podczas upałów

Dodaj to do wody, którą pijesz podczas upałów

Źródło:
PAP

Największy polski satelita EagleEye nawiązał łączność i wysłał pierwsze zdjęcie. - Widać na nim niewielką kamerkę, której zadaniem była inspekcja ścian satelity - powiedział na antenie TVN24 doktor Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN.

Oto pierwsze zdjęcie, jakie zrobił największy polski satelita. "To jest sukces"

Oto pierwsze zdjęcie, jakie zrobił największy polski satelita. "To jest sukces"

Źródło:
TVN24

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl