Cały świat w jednej szyszce. Bądźcie uważni na spacerach
Wiosną warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze elementy przyrody. Karkonoski Park Narodowy przypomniał, że na świerkowych szyszkach możemy zaobserwować wiele gatunków malutkich grzybów oraz larw owadów.
W sobotę oficjalnie przywitaliśmy meteorologiczną wiosnę, a dookoła pojawiają się oznaki nadchodzącego ocieplenia. W tym okresie warto przyjrzeć się przyrodzie z bliska - również w malutkich ekosystemach można zaobserwować wiele ciekawych zjawisk.
Malutkie, ale jadalne
Jak przypomniał Karkonoski Park Narodowy, wczesną wiosną sporo dzieje się na opadłych świerkowych szyszkach. Wśród gatunków, które możemy na nich zaobserwować, są szyszkówki świerkowe (Strobilurus esculentus) - grzyby o niewielkich, brązowych kapeluszach, których średnica rzadko przekracza 2,5 centymetra, i intensywnie białych blaszkach. Co ciekawe, ich owocniki są jadalne.
Na świerkowych szyszkach pojawiają się także niejadalne gatunki grzybów. Jasna pieniążniczka szyszkowa (Baeospora myosura) występuje także na szyszkach sosny. Jadalną szyszkówkę na pierwszy rzut oka można pomylić z grzybówką wiosenną (Mycena strobilicola), która wyróżnia się jednak nieprzyjemnym zapachem amoniaku.
Przyroda budzi się do życia także wewnątrz szyszek. Tam schronienie znajdują larwy wielu gatunków ciem i motyli, w tym piśmicy świerkóweczki (Cydia strobilella), grotnika szyszkowca (Eupithecia pini) czy oprzędzenia szyszkogryza (Assara terebrella).
"Bez wielkiej przesady można stwierdzić, że dla niektórych gatunków szyszki świerkowe to niemal cały świat" - podsumowali pracownicy parku.
Autorka/Autor:ast
Źródło: Karkonoski Park Narodowy, lasy.gov.pl, grzyby.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na dziś. Poniedziałek upłynie pod znakiem zachmurzenia. Z upływem dnia będzie pojawiać się coraz więcej rozpogodzeń. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 10 stopni Celsjusza.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało weekend. W sobotę ratownicy udzielili pomocy kobiecie, która zgubiła się podczas powrotu z wycieczki na Rysy. W niedzielę, w rejonie ściany Świnicy, zeszła lawina, która porwała dwie osoby. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Mnóstwo mieszkańców Karoliny Północnej i Karoliny Południowej opuściło w weekend swoje domy. Wszystko z powodu pożarów, które szaleją w regionie. Sytuacja powoli się stabilizuje, ale niewykluczone, że dojdzie do kolejnych wybuchów ognia.
Japońska wyspa Honsiu od środy mierzy się z potężnym żywiołem. Strażacy przekazali, że co najmniej jedna osoba straciła życie w wyniku pożaru, tysiące innych musiało się ewakuować. Na północnym wschodzie wyspy zniszczenia już są ogromne, a ogień wciąż rozprzestrzenia się w niezwykle szybkim tempie.
Rozległy pożar, tysiące ewakuowanych. "To było jak wybuch wulkanu"
Uwaga na kleszcze, które atakują nawet zimą. Zapalenia opon mózgowych i innych powikłań można uniknąć. Wystarczy się zaszczepić. Problem w tym, że co roku szczepionkę przyjmuje zaledwie od trzech do czterech procent Polaków.
Kleszcze atakują nawet zimą. Do szpitala trafił już pierwszy w tym roku pacjent z kleszczowym zapaleniem mózgu
- Źródło:
- Fakty po Południu TVN24
Przed nami bardzo ciekawy, astronomiczny czas. Na nocnym niebie zaczynają już pojawiać się wiosenne gwiazdozbiory. Oprócz tego możemy spodziewać się zaćmienia Słońca i Księżyca oraz koniunkcji Marsa z dwiema gwiazdami z konstelacji Bliźniąt.
Zaćmienie Słońca, Księżyca oraz Mars w ciekawej koniunkcji. Kiedy patrzeć w niebo
- Źródło:
- PAP
Lądownik Blue Ghost znajduje się na Księżycu zaledwie od kilku godzin, a inżynierom misji już udało się odebrać wykonane przez niego zdjęcia. Obrazy dają nam możliwość obserwacji Ziemi z perspektywy naszego naturalnego satelity. Na kolejne dwa tygodnie zaplanowane są kolejne atrakcje.
"Lądownik zobaczył swój cień", w tle Ziemia widziana z Księżyca
Lądownik Blue Ghost wylądował na powierzchni Księżyca - to pierwszy komercyjny pojazd, któremu udało się wykonać bezbłędne lądowanie. Sprzęt został zaprojektowany przez firmę Firefly Aerospace we współpracy z NASA. Amerykańska agencja chce ułatwić przesyłanie ładunków na Srebrny Glob poprzez wspieranie prywatnych firm kosmicznych.
Pierwsze takie lądowanie na Księżycu. Blue Ghost wysłał zdjęcie
Chociaż pierwsze dni marca okazały się deszczowe i chłodne, w prognozach widać prawdziwie wiosenne temperatury. O tym, jakie wartości już wkrótce zobaczymy na termometrach, opowiadał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
Pandy wielkie to drapieżniki, które chętniej wybierają bambus niż mięso. Dlaczego tak się dzieje? Chińscy badacze odkryli we krwi zwierząt cząsteczki mikroRNA pochodzące z roślin, które najprawdopodobniej modyfikują ich preferencje żywieniowe.
Wiadomo, dlaczego pandy wolą bambus od mięsa
Afganistan jest uznawany za jeden z krajów, które najsilniej odczuwają konsekwencje zmian klimatu. Według najnowszego raportu, w ostatnim roku z tego powodu ponad pół miliona osób było zmuszonych do przesiedlenia. Zjawiska pogłębiają tamtejszy kryzys humanitarny.
Mieszkańcy francuskiego terytorium zamorskiego Reunion powoli zaczynają usuwać zniszczenia, których dokonał cyklon Garance. Mnóstwo domów zostało zalanych, woda powodziowa porywała samochody i rozbijała mury. Prawie tysiąc osób musiało ewakuować się do schronów. Nie żyją cztery osoby.
"Myśleliśmy, że to koniec świata"
Humbak, który w środę został uratowany w okolicach Międzyzdrojów, mógł pojawić się w sobotę w rejonie Świnoujścia. Zwierzę miało błądzić w rejonie Kanału Piastowskiego. Sytuację monitorują służby morskie, jednak podczas obserwacji terenu ssak nie został zaobserwowany.
Humbak znów miał pojawić się u wybrzeży Polski
Naukowcy rozwiązali zagadkę śmierci ofiary erupcji Wezuwiusza, której mózg zamienił się w organiczne szkło. Główną rolę w procesie witryfikacji, czyli zeszklenia się tkanek, prawdopodobnie odegrał pył wulkaniczny. To pierwszy i jedyny znany przypadek naturalnej zamiany ludzkich tkanek w szkło.
Początek marca przyniesie nam sprzyjające warunki do powstawania polarnych chmur stratosferycznych. To rzadkie zjawisko, któremu może towarzyszyć efektowna, tęczowa poświata. Jak powstają "perłowe" obłoki i w jaki sposób możemy je obserwować?
Nad Polską mogą pojawić się "perłowe" obłoki. Kiedy ich wypatrywać?
W poniedziałek ma zostać przeprowadzony ósmy lot próbny rakiety Starship, należącej do SpaceX. Zgodę wydała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), choć nadal nie wyjaśniono przyczyn eksplozji rakiety, do której doszło w styczniu.
SpaceX ma zgodę na lot Starshipa. Dochodzenie w sprawie eksplozji trwa
Naukowcy odkryli w Laponii krzew, który mógł zacząć rosnąć w roku 260 roku. Przetrwał wydarzenia takie jak upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego, chrzest Polski czy powstanie dynastii Tang w Chinach. Na ten moment to najstarszy znany krzew na świecie.
Ratownicy TOPR uratowali w czwartek rannego turystę z Progu Mnichowego. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe akcja ratunkowa trwała wiele godzin. W wyższych partiach gór obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, a nawet niżej położone szlaki mogą być niebezpiecznie śliskie.
Odpadł od ściany, poleciał 40 metrów w dół. Akcja w Tatrach
U wybrzeży jednej z filipińskich wysp dwóch rosyjskich turystów zginęło podczas nurkowania. Jak podały lokalne media, mężczyźni zostali porwani przez silny prąd. Jeden z nich padł ofiarą ataku rekina - po wyłowieniu okazało się, że drapieżnik odgryzł mu rękę.
Dziś nad Polską mogło dojść do deorbitacji chińskiej rakiety kosmicznej Jielong 3, o czym informowała w komunikacie Polska Agencja Kosmiczna. Dzięki danym z Europejskiego Systemu Monitorowania Przestrzeni Kosmicznej (EU SST) wiemy, że ryzyko minęło.
Deorbitacja chińskiej rakiety. Co się stało z Jielong 3
Pracownicy Parku Narodowego Big Bend w Teksasie odkryli nietypowy gatunek rośliny. Po dokładniejszym zbadaniu przez specjalistów okazało się, że nie była ona wcześniej znana nauce.
"Wełniany diabeł" odkryty w parku narodowym
- Źródło:
- National Park Service, tvnmeteo.pl
Według naukowców bociany zimujące w Afryce ruszyły do Europy. Potwierdzają to między innymi dane z nadajników GPS założonych wybranym osobnikom. Choć na trasie przelotu panują bardzo dobre warunki, intensywny przelot tych ptaków jeszcze się nie rozpoczął.