Barszcz Sosnowskiego to roślina niebezpieczna dla człowieka. Kontakt z nią może powodować trudne do zagojenia poparzenia skóry. Zobacz na mapie, gdzie najwięcej występuje jej stanowisk w Polsce.
Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem inwazyjnym, realnym zagrożeniem dla rodzimej flory i fauny, ograniczającym ich wzrost. Jest także bardzo niebezpieczny dla człowieka, kontakt z rośliną skutkuje trudnymi do zagojenia poparzeniami skóry.
Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?
Badaniami roślin z tego gatunku zajmuje się grupa doświadczonych naukowców, którzy sporządzają mapę występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce. Według aktualnych danych, najwięcej jego stanowisk znajduje się obecnie na terenie województw: małopolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Barszcz Sosnowskiego dostrzeżono także w Warszawie.
Najmniej tej inwazyjnej rośliny jest w woj. opolskim, łódzkim, lubelskim i lubuskim. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczone są zgrupowane stanowiska z danego regionu.
Można współtworzyć tę mapę, zgłaszając badaczom, jeśli natkniemy się na tę roślinę w swojej okolicy. Główny Inspektor Sanitarny zaleca też informowanie straży miejskich.
Co to jest barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 50. ubiegłego wieku jako roślina pastewna. Uprawiano ją niemal we wszystkich ośrodkach rolniczych, w szczególności na Podhalu, Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim, a także na Mazowszu na gruntach PGR w Łaziskach. Niezależnie od miejsca uprawiania tej rośliny okazało się, że wartości paszowe są znacznie mniejsze niż się początkowo spodziewano. Brak zainteresowania dalszą produkcją spowodował, że barszcz Sosnowskiego wymknął się z kontrolowanej produkcji rolnej i przeniknął do naturalnego środowiska.
Szybko okazało się, że jest to ziele niezwykle inwazyjne. Chociaż obecnie uprawa tej rośliny jest zakazana, można spotkać ją w całej Polsce. Kontakt z nią kończy się bolesnymi oparzeniami, pęcherzami i owrzodzeniami, które długo się goją i pozostawiają blizny. Barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny latem, czyli w okresie kwitnienia i owocowania.
Poparzenia skóry
Bezpośredni kontakt z barszczem Sosnowskiego może skutkować oparzeniami I, II i III stopnia, które mogą obejmować spore obszary skóry. Związane jest to zawartymi w sokach tej rośliny furanokumarynami (związkami chemicznymi pochodzenia naturalnego), które w połączeniu z promieniami słonecznymi mają bardzo silne działanie.
Nie trzeba nawet dotykać liści czy kwiatów barszczu Sosnowskiego, by narazić się na niebezpieczeństwo. Wystarczy przebywać tylko w pobliżu. Podczas kwitnienia roślina uwalnia toksyny w formie aerozolu, a te osadzają się na skórze.
Poparzenie barszczem Sosnowskiego - jak leczyć
Leczenie po poparzeniu barszczem Sosnowskiego zależy od intensywności objawów. Pierwsza pomoc wygląda następująco:
- umyj skórę letnią wodą z mydłem, jeszcze zanim wystąpią objawy;
- chroń skórę przed słońcem (po kontakcie z barszczem Sosnowskiego przynajmniej przez 48 godzin unikaj światła słonecznego);
- oparzone miejsce schładzaj jak najdłużej w chłodnej wodzie (nie może być bardzo zimna).
Po wystąpieniu objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego postępuj tak jak w przypadku każdego oparzenia. Jeśli zauważysz pęcherze, nadżerki i owrzodzenia, udaj się na izbę przyjęć. Na nienaruszone pęcherze stosuje się maści sterydowe, np. jednoprocentowy hydrokortyzon. Jeśli dojdzie do pęknięcia pęcherza, lekarz może zalecić opatrunki z antybiotykiem. Ma to uchronić organizm przed wdaniem się zakażenia. W ciężkim oparzeniu III stopnia leczenie poparzenia barszczem Sosnowskiego odbywa się w szpitalu.
Źródło: tvnmeteo.pl, Lasy Państwowe, mapa.barszcz.edu.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock