Jak zapowiada się zima 2023/2024? Wir polarny jest rozchwiany, więc może być pełna ekstremów

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jaka będzie zima 2023/2024? Czy, pomimo panującego trendu ocieplenia, spadnie śnieg i ściśnie mróz? "To bardzo możliwe" - pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Panuje wyjątkowo ciepła jesień. Kiedy tylko nie wieje przenikliwie zimny wiatr, jest zupełnie przyjemnie. Wieczorne spacery z psami wielu z nas uświadamiają, że w parkach, w lasach jest wręcz przytulnie. Skłębione w dzień chmury odsłaniają nocami rozgwieżdżone niebo i pozwalają delektować się urodą Wszechświata. To dla listopada, miesiąca kojarzonego ze zgniłym wyżem, chmurami stratus, ponurą mgłą i zimną mżawką, niezwykłe. Przeglądając wyliczenia modeli na najbliższe miesiące, zastanawiam się jednak, na ile "Jej Łaskawość Aura" przybrała na dłużej tę pozę, a na ile nas zwodzi...

Aktualnie pogodę kształtują cyklony szerokości umiarkowanych znad Atlantyku. Nad naszymi głowami przemieszczają się deszczowe fronty i strefy rozpogodzeń. W strumieniu powietrza polarnego znad Oceanu wieje zachodni wiatr, okresami silny. Wody powierzchniowe Atlantyku mają w tym roku wyjątkowo wysoką temperaturę, więc parując, dają energię wirom i pozwalają, by w masach oceanicznego powietrza, mocno wnikającego w głąb Europy, temperatura w ciągu dnia przekraczała 10 stopni Celsjusza. A jeśli masy przemieszczają się nad cieplejszymi niż zwykle wodami wokół Islandii i Irlandii, to nic dziwnego. Wystarczy spojrzeć na przeszłość porcji powietrza, która napłynęła nad centrum Polski, jej trajektorię w ciągu ostatniego tygodnia.  

Odchylenie od normy temperatury wód powierzchniowych Atlantyku 7 listopadaclimatereanalyzer.org
Trajektoria porcji powietrza docierającej obecnie do Warszawywetter3.de

Śnieg w listopadzie

Jak długo potrwa pogoda typowa dla marca? Czy w tym rekordowo ciepłym roku czeka nas rekordowo ciepła zima, a wiosna przyjdzie w lutym? W związku z kosztami ogrzewania byłaby to piękna perspektywa. Jest jednak wiele znaków sugerujących, że idylli nie będzie. I choć Ocean Atlantycki łagodzi obyczaje zimą w naszej części kontynentu, trzymając rosyjski mróz na dystans, to zimno w końcu do nas zajrzy.

Łaskawa strefowa cyrkulacja zachodnia nie będzie trwać wiecznie. Pierwszy szturm z północy nadejść ma około 14 listopada, kiedy arktyczne powietrze spróbuje wedrzeć się na chwilę do Polski. To poskutkuje wzrostem temperatury do zaledwie 4-7 st. C. Na północnym wschodzie Polski może pojawić się pierwszy śnieg. Jednak kolejny wir atlantycki zaciągnie z południa porcję ciepła i znokautuje zimno.

Ale nad Skandynawią wykluć się ma zimny wyż, w kolejnych dniach umacniający się i powoli wędrujący w kierunku Rosji. We współpracy z niżami znad południowej Europy ma uformować pas silnego kontrastu temperatury przebiegający nad Polską około 18 listopada. To poskutkuje powstaniem pasa dość obfitych opadów mokrego śniegu i śniegu z deszczem od Śląska, przez centrum kraju, po Mazury i Podlasie.

Po 20 listopada wyż ma mocno już zasysać z północy masy powietrza. I ponownie pojawiają się w wyliczeniach modeli opady śniegu nad Polską, powstałe w wyniku zderzenia mas z północy z wilgotnymi znad Morza Czarnego. Kropla zimna, która zsunie w nasz rejon, może zostać na dłużej i sprzyjać formowaniu się zachmurzenia warstwowego, nisko zalegającego nad ziemią do końca miesiąca. Jednak wyż rosyjski w listopadzie to nie jest jeszcze twardy gracz, więc powinien wpuścić na początku grudnia atlantyckie niże.

Pas opadów śniegu nad Polską w prognozie na 18 listopada GFS/wetter3.de

Jaka będzie zima 2023/2024?

Grudzień, który bywa w Polsce od wielu lat dość ciepły, mokry, wietrzny, późnojesienny, i w tym roku wpisuje się w ten scenariusz. Prognoza amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) od wielu miesięcy wylicza grudzień cieplejszy od normy o około 2 st. C.

Ostatnio jednak nie galopuje tak z ociepleniem i szacuje odchylenie od normy na jeden stopień. A że wartość temperatury średniej miesięcznej tego miesiąca od lat konsekwentnie rośnie, to raczej będzie jak zwykle. Chociaż prognoza opadów NOAA długo zakładała, że grudzień będzie suchszy niż zwykle, to ostatnie wyliczenia sugerują opady w normie. Podobne wyliczenia podaje Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF. Pogodę kształtować więc będą na zmianę cyklony atlantyckie, niosąc wichury, na zmianę deszcz i śnieg oraz antycyklony (wyże) znad Skandynawii i Rosji, niosąc lekki mróz nocami i na ogół wilgotne szarobure zimno w ciągu dnia.  

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla grudnia NOAA
Prognoza odchylenia od normy średniej sumy opadów w grudniu ECMWF

Pogoda na początek 2024 roku

Im głębiej w las prognoz liczonych na styczeń, luty i wiosnę, tym ciekawiej. W styczniu temperatura miesięczna według amerykańskich badaczy z NOAA ma zawierać się w normie na przeważającym obszarze Polski. Tylko zachodnie regiony i Pomorze cieszyć się mają większym atlantyckim ciepłem. Możliwy jest więc rozwój mocnego wyżu nad wschodnią Europą, pchającego wolno w naszym kierunku z północnego wschodu i wschodu zimne masy powietrza.

A może nastanie prawdziwa śnieżna zima na przekór wielkiemu ociepleniu? To bardzo możliwe, bo daleko na Pacyfiku "Annuszka już rozlała olej". Brzmi tajemniczo? To żadna tajemnica, że wody powierzchniowe okołorównikowego Pacyfiku są i będą w grudniu oraz styczniu dużo cieplejsze od normy o około 3 st. C. To podgrzeje nie tylko strefę międzyzwrotnikową, ale i cały glob. Ale paradoksalnie może przynieść Europie wyjątkowo śnieżną zimę.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla styczniaNOAA
Prognoza odchylenia od normy temperatury wód powierzchniowych okołorównikowego Pacyfiku NOAA

Wpływ El Nino

Obserwacje zjawiska El Nino w minionych latach dowodzą, że może ono zaburzyć w Europie przeważającą zachodnią cyrkulację powietrza. Możliwe, że El Nino już wspomogło aktywność potężnych cyklonów nad Atlantykiem. W miesiącach zimowych wielkie wiry o kształcie raz kolistym, raz owalnym, zaciągać będą masy powietrza to z południa, to z północy, powodując duże wahania temperatury. To będzie oczywiście stwarzać warunki do występowania obfitych opadów deszczu i śniegu. A prognozy odchylenia sumy opadów dla stycznia, lutego i marca są według NOAA obiecujące. Widoczne odchylenie na plus pozwala oczekiwać fal opadów śniegu i śniegu z deszczem. Wobec czego szanse suchego rosyjskiego wyżu na razie maleją.

Prognoza odchylenia od normy na plus sumy opadów na styczeń luty marzec 2024NOAA

Na uwagę zasługuje również to, co dzieje się nad Arktyką. Kraina ta, choć ciągle ogrzewająca się, ma jeszcze potencjał, by zmrozić kawał naszego świata. Trzeba mieć na uwadze, że pchające się do Arktyki ciepłe wody oceaniczne w Prądzie Zatokowym oraz pchające się górą, w stratosferze, wielkie ciepło znad Oceanu Spokojnego, zaburzą cyrkulację nad biegunem. Wędrujące w wyższych warstwach atmosfery ciepło znad równika w kierunku biegunów to normalna część cyrkulacji globalnej, wymiany ciepła i zimna. Ale wyjątkowo ciepły Pacyfik sprzyja silnemu wypiętrzaniu się chmur burzowych przebijających stratosferę i sprzyjających silnym wrzutom ciepła na wysokość około 30 kilometrów. Ta ogromna ilość energii dostanie się w styczniu i lutym nad Arktykę. 

Duże wrzuty ciepła nadchodzącej zimy nie tylko wybiją z rytmu zalegający tam wir polarny (z ang. polar vortex), one mogą rozerwać go na strzępy. Tym bardziej że zjawisko El Nino cechuje dodatnia korelacja z jego zaburzeniami. A młody jeszcze tegoroczny wir polarny już teraz wykazuje chęć do rozchwiania i nietrzymania kształtu zwartej czapy. W prognozie badaczy wiru polarnego z zespołu Stratobserve, prezentującej położenie wiru 24 listopada, rzuca się w oczy jego wydłużony kształt. To lekkie rozchwianie i zimno zsuwające się w głąb Europy, ograniczane jak ścianą prądem strumieniowym zalegającym nad południową Europą, oznacza chłodną trzecią dekadę listopada. Oznacza również, że wir nie trzyma się w ryzach, a jego brzegi falują i zahaczają o cieplejsze regiony.  

Wir polarny 24 listopadastratoobserve.com

Czy grozi nam rozerwanie się wiru polarnego?

Nagłe ocieplenie stratosferyczne nad biegunem północnym skutkowało w przeszłości rozerwaniem wielkiego zimnego wiru na mniejsze i zsuwaniem się ich nad Kanadę, USA, Europę i Syberię. Zawsze oznaczało spływ ciężkiego, surowego zimna przy ziemi i siarczysty mróz. Poprzedzane było falami śnieżyc, wichur, turbulencji w pogodzie, zagrożeniem dla zdrowia i życia oraz zniszczeniem infrastruktury. Mróz nad biegunem w styczniu na wysokości 30 kilometrów może "dobić" do -80 st. C. Zejście tak surowej masy bliżej Ziemi i w niższe szerokości skutkuje owszem jej ocieplaniem się, ale i tak krople zimna z temperaturą rzędu -50/-40 st. C to ogromne wyzwanie dla cywilizowanego świata, czego dowodzą perypetie Amerykanów w roku 2019.

Przemieszczający się nad Europę śnieżno-mroźny niż przyniósłby niezłe zamieszanie i spadek temperatury do co najmniej -20 st. C. Jeśli po jego zaniku uformowałby się w zimnym powietrzu spokojny, stacjonarny pogodny wyż nad Szwecją czy Rosją, to temperatura zyskałaby pole do szaleństwa.  

Zsunięcie się z północy w głąb Ameryki Północnej mrozu do -30/-40 stopni Celsjusza zimą 2019 roku. Skutki wiru polarnego climatereanalyzer.org

Jedną z cech naszego zmienionego już klimatu jest szybkie wpadanie z jednej skrajności w drugą. Możemy spodziewać się w miesiącach zimowych zarówno pogody marcowej, jak i pełnokrwistej zimy. Jest duża szansa, że po ciepłym grudniu i pierwszej połowie stycznia pogodę później będą kształtować wielkie zimne wiry niżowe zasysające masy powietrza z Dalekiej Północy. Atlantyk wprawdzie działa łagodząco i podgrzewa masy arktyczne płynące z północnego zachodu. Ale jeśli trajektoria ruchu mas powietrza miałaby biec od Syberii czy Arktyki Rosyjskiej, to nie ma tu okoliczności łagodzących. Czeka nas z pewnością wiele zamieszania w atmosferze, a nadchodząca zima może być równie dobrze ekstremalnie ciepła, jak i wyjątkowo śnieżna.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stratoobserve.com

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed silnym deszczem z burzami. W mocy są ostrzeżenia nawet trzeciego, najwyższego stopnia. Silny deszcz może padać do godzin popołudniowych.

Wciąż może mocno padać i grzmieć. Ostrzeżenia IMGW

Wciąż może mocno padać i grzmieć. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Przechodzący w niedzielę nad Polską niż genueński przyniósł wielu regionom kraju obfite opady deszczu. W związku z ulewami pojawiały się spore utrudnienia. Zalane zostały ulice, posesje, a także piwnice. Najwięcej interwencji strażacy przeprowadzili na terenie województwa śląskiego.

Zalane ulice i piwne. Kilkaset interwencji po ulewach

Zalane ulice i piwne. Kilkaset interwencji po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.07 upłynie pod znakiem opadów deszczu, a także możliwością burz w znacznej większości kraju. Prognozowane są też silne porywy wiatru. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk