Jak zapowiada się zima 2023/2024? Wir polarny jest rozchwiany, więc może być pełna ekstremów

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jaka będzie zima 2023/2024? Czy, pomimo panującego trendu ocieplenia, spadnie śnieg i ściśnie mróz? "To bardzo możliwe" - pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Panuje wyjątkowo ciepła jesień. Kiedy tylko nie wieje przenikliwie zimny wiatr, jest zupełnie przyjemnie. Wieczorne spacery z psami wielu z nas uświadamiają, że w parkach, w lasach jest wręcz przytulnie. Skłębione w dzień chmury odsłaniają nocami rozgwieżdżone niebo i pozwalają delektować się urodą Wszechświata. To dla listopada, miesiąca kojarzonego ze zgniłym wyżem, chmurami stratus, ponurą mgłą i zimną mżawką, niezwykłe. Przeglądając wyliczenia modeli na najbliższe miesiące, zastanawiam się jednak, na ile "Jej Łaskawość Aura" przybrała na dłużej tę pozę, a na ile nas zwodzi...

Aktualnie pogodę kształtują cyklony szerokości umiarkowanych znad Atlantyku. Nad naszymi głowami przemieszczają się deszczowe fronty i strefy rozpogodzeń. W strumieniu powietrza polarnego znad Oceanu wieje zachodni wiatr, okresami silny. Wody powierzchniowe Atlantyku mają w tym roku wyjątkowo wysoką temperaturę, więc parując, dają energię wirom i pozwalają, by w masach oceanicznego powietrza, mocno wnikającego w głąb Europy, temperatura w ciągu dnia przekraczała 10 stopni Celsjusza. A jeśli masy przemieszczają się nad cieplejszymi niż zwykle wodami wokół Islandii i Irlandii, to nic dziwnego. Wystarczy spojrzeć na przeszłość porcji powietrza, która napłynęła nad centrum Polski, jej trajektorię w ciągu ostatniego tygodnia.  

Odchylenie od normy temperatury wód powierzchniowych Atlantyku 7 listopadaclimatereanalyzer.org
Trajektoria porcji powietrza docierającej obecnie do Warszawywetter3.de

Śnieg w listopadzie

Jak długo potrwa pogoda typowa dla marca? Czy w tym rekordowo ciepłym roku czeka nas rekordowo ciepła zima, a wiosna przyjdzie w lutym? W związku z kosztami ogrzewania byłaby to piękna perspektywa. Jest jednak wiele znaków sugerujących, że idylli nie będzie. I choć Ocean Atlantycki łagodzi obyczaje zimą w naszej części kontynentu, trzymając rosyjski mróz na dystans, to zimno w końcu do nas zajrzy.

Łaskawa strefowa cyrkulacja zachodnia nie będzie trwać wiecznie. Pierwszy szturm z północy nadejść ma około 14 listopada, kiedy arktyczne powietrze spróbuje wedrzeć się na chwilę do Polski. To poskutkuje wzrostem temperatury do zaledwie 4-7 st. C. Na północnym wschodzie Polski może pojawić się pierwszy śnieg. Jednak kolejny wir atlantycki zaciągnie z południa porcję ciepła i znokautuje zimno.

Ale nad Skandynawią wykluć się ma zimny wyż, w kolejnych dniach umacniający się i powoli wędrujący w kierunku Rosji. We współpracy z niżami znad południowej Europy ma uformować pas silnego kontrastu temperatury przebiegający nad Polską około 18 listopada. To poskutkuje powstaniem pasa dość obfitych opadów mokrego śniegu i śniegu z deszczem od Śląska, przez centrum kraju, po Mazury i Podlasie.

Po 20 listopada wyż ma mocno już zasysać z północy masy powietrza. I ponownie pojawiają się w wyliczeniach modeli opady śniegu nad Polską, powstałe w wyniku zderzenia mas z północy z wilgotnymi znad Morza Czarnego. Kropla zimna, która zsunie w nasz rejon, może zostać na dłużej i sprzyjać formowaniu się zachmurzenia warstwowego, nisko zalegającego nad ziemią do końca miesiąca. Jednak wyż rosyjski w listopadzie to nie jest jeszcze twardy gracz, więc powinien wpuścić na początku grudnia atlantyckie niże.

Pas opadów śniegu nad Polską w prognozie na 18 listopada GFS/wetter3.de

Jaka będzie zima 2023/2024?

Grudzień, który bywa w Polsce od wielu lat dość ciepły, mokry, wietrzny, późnojesienny, i w tym roku wpisuje się w ten scenariusz. Prognoza amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) od wielu miesięcy wylicza grudzień cieplejszy od normy o około 2 st. C.

Ostatnio jednak nie galopuje tak z ociepleniem i szacuje odchylenie od normy na jeden stopień. A że wartość temperatury średniej miesięcznej tego miesiąca od lat konsekwentnie rośnie, to raczej będzie jak zwykle. Chociaż prognoza opadów NOAA długo zakładała, że grudzień będzie suchszy niż zwykle, to ostatnie wyliczenia sugerują opady w normie. Podobne wyliczenia podaje Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF. Pogodę kształtować więc będą na zmianę cyklony atlantyckie, niosąc wichury, na zmianę deszcz i śnieg oraz antycyklony (wyże) znad Skandynawii i Rosji, niosąc lekki mróz nocami i na ogół wilgotne szarobure zimno w ciągu dnia.  

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla grudnia NOAA
Prognoza odchylenia od normy średniej sumy opadów w grudniu ECMWF

Pogoda na początek 2024 roku

Im głębiej w las prognoz liczonych na styczeń, luty i wiosnę, tym ciekawiej. W styczniu temperatura miesięczna według amerykańskich badaczy z NOAA ma zawierać się w normie na przeważającym obszarze Polski. Tylko zachodnie regiony i Pomorze cieszyć się mają większym atlantyckim ciepłem. Możliwy jest więc rozwój mocnego wyżu nad wschodnią Europą, pchającego wolno w naszym kierunku z północnego wschodu i wschodu zimne masy powietrza.

A może nastanie prawdziwa śnieżna zima na przekór wielkiemu ociepleniu? To bardzo możliwe, bo daleko na Pacyfiku "Annuszka już rozlała olej". Brzmi tajemniczo? To żadna tajemnica, że wody powierzchniowe okołorównikowego Pacyfiku są i będą w grudniu oraz styczniu dużo cieplejsze od normy o około 3 st. C. To podgrzeje nie tylko strefę międzyzwrotnikową, ale i cały glob. Ale paradoksalnie może przynieść Europie wyjątkowo śnieżną zimę.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla styczniaNOAA
Prognoza odchylenia od normy temperatury wód powierzchniowych okołorównikowego Pacyfiku NOAA

Wpływ El Nino

Obserwacje zjawiska El Nino w minionych latach dowodzą, że może ono zaburzyć w Europie przeważającą zachodnią cyrkulację powietrza. Możliwe, że El Nino już wspomogło aktywność potężnych cyklonów nad Atlantykiem. W miesiącach zimowych wielkie wiry o kształcie raz kolistym, raz owalnym, zaciągać będą masy powietrza to z południa, to z północy, powodując duże wahania temperatury. To będzie oczywiście stwarzać warunki do występowania obfitych opadów deszczu i śniegu. A prognozy odchylenia sumy opadów dla stycznia, lutego i marca są według NOAA obiecujące. Widoczne odchylenie na plus pozwala oczekiwać fal opadów śniegu i śniegu z deszczem. Wobec czego szanse suchego rosyjskiego wyżu na razie maleją.

Prognoza odchylenia od normy na plus sumy opadów na styczeń luty marzec 2024NOAA

Na uwagę zasługuje również to, co dzieje się nad Arktyką. Kraina ta, choć ciągle ogrzewająca się, ma jeszcze potencjał, by zmrozić kawał naszego świata. Trzeba mieć na uwadze, że pchające się do Arktyki ciepłe wody oceaniczne w Prądzie Zatokowym oraz pchające się górą, w stratosferze, wielkie ciepło znad Oceanu Spokojnego, zaburzą cyrkulację nad biegunem. Wędrujące w wyższych warstwach atmosfery ciepło znad równika w kierunku biegunów to normalna część cyrkulacji globalnej, wymiany ciepła i zimna. Ale wyjątkowo ciepły Pacyfik sprzyja silnemu wypiętrzaniu się chmur burzowych przebijających stratosferę i sprzyjających silnym wrzutom ciepła na wysokość około 30 kilometrów. Ta ogromna ilość energii dostanie się w styczniu i lutym nad Arktykę. 

Duże wrzuty ciepła nadchodzącej zimy nie tylko wybiją z rytmu zalegający tam wir polarny (z ang. polar vortex), one mogą rozerwać go na strzępy. Tym bardziej że zjawisko El Nino cechuje dodatnia korelacja z jego zaburzeniami. A młody jeszcze tegoroczny wir polarny już teraz wykazuje chęć do rozchwiania i nietrzymania kształtu zwartej czapy. W prognozie badaczy wiru polarnego z zespołu Stratobserve, prezentującej położenie wiru 24 listopada, rzuca się w oczy jego wydłużony kształt. To lekkie rozchwianie i zimno zsuwające się w głąb Europy, ograniczane jak ścianą prądem strumieniowym zalegającym nad południową Europą, oznacza chłodną trzecią dekadę listopada. Oznacza również, że wir nie trzyma się w ryzach, a jego brzegi falują i zahaczają o cieplejsze regiony.  

Wir polarny 24 listopadastratoobserve.com

Czy grozi nam rozerwanie się wiru polarnego?

Nagłe ocieplenie stratosferyczne nad biegunem północnym skutkowało w przeszłości rozerwaniem wielkiego zimnego wiru na mniejsze i zsuwaniem się ich nad Kanadę, USA, Europę i Syberię. Zawsze oznaczało spływ ciężkiego, surowego zimna przy ziemi i siarczysty mróz. Poprzedzane było falami śnieżyc, wichur, turbulencji w pogodzie, zagrożeniem dla zdrowia i życia oraz zniszczeniem infrastruktury. Mróz nad biegunem w styczniu na wysokości 30 kilometrów może "dobić" do -80 st. C. Zejście tak surowej masy bliżej Ziemi i w niższe szerokości skutkuje owszem jej ocieplaniem się, ale i tak krople zimna z temperaturą rzędu -50/-40 st. C to ogromne wyzwanie dla cywilizowanego świata, czego dowodzą perypetie Amerykanów w roku 2019.

Przemieszczający się nad Europę śnieżno-mroźny niż przyniósłby niezłe zamieszanie i spadek temperatury do co najmniej -20 st. C. Jeśli po jego zaniku uformowałby się w zimnym powietrzu spokojny, stacjonarny pogodny wyż nad Szwecją czy Rosją, to temperatura zyskałaby pole do szaleństwa.  

Zsunięcie się z północy w głąb Ameryki Północnej mrozu do -30/-40 stopni Celsjusza zimą 2019 roku. Skutki wiru polarnego climatereanalyzer.org

Jedną z cech naszego zmienionego już klimatu jest szybkie wpadanie z jednej skrajności w drugą. Możemy spodziewać się w miesiącach zimowych zarówno pogody marcowej, jak i pełnokrwistej zimy. Jest duża szansa, że po ciepłym grudniu i pierwszej połowie stycznia pogodę później będą kształtować wielkie zimne wiry niżowe zasysające masy powietrza z Dalekiej Północy. Atlantyk wprawdzie działa łagodząco i podgrzewa masy arktyczne płynące z północnego zachodu. Ale jeśli trajektoria ruchu mas powietrza miałaby biec od Syberii czy Arktyki Rosyjskiej, to nie ma tu okoliczności łagodzących. Czeka nas z pewnością wiele zamieszania w atmosferze, a nadchodząca zima może być równie dobrze ekstremalnie ciepła, jak i wyjątkowo śnieżna.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stratoobserve.com

Pozostałe wiadomości

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że może dojść do przerw w dostawach prądu. W poniedziałek wieczorem RCB wysłało także SMS-owe ostrzeżenie związane z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu.

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ekstremalnymi ulewami oraz burzami, które w najbliższym czasie dotrą do Polski. Dla większości kraju zostały wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Sprawdź szczegóły.

Aż trzeci stopień ostrzeżeń. IMGW alarmuje przed ulewami i burzami

Aż trzeci stopień ostrzeżeń. IMGW alarmuje przed ulewami i burzami

Źródło:
IMGW

Nad krajem przechodzą fronty burzowe. Niosą wiatr łamiący gałęzie oraz opady deszczu i gradu. W województwie małopolskim trzeba było ewakuować uczestników obozu harcerskiego. W województwie podkarpackim do wieczora służby interweniowały ponad 1100 razy. Na miejsce - by koordynować działaniami - jedzie zastępca komendanta głównego PSP.

Nawałnice w Polsce. Zniszczenia, ewakuacja obozu harcerskiego

Nawałnice w Polsce. Zniszczenia, ewakuacja obozu harcerskiego

Aktualizacja:
Źródło:
Stalowka.net, TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. W części kraju wydano żółte alarmy przed podtopieniami. Z komunikatu IMGW wynika, że sytuacja hydrologiczna w kolejnych dniach będzie się stawać coraz trudniejsza.

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 8.07. Noc przyniesie wielu regionom kraju opady deszczu. W dzień również będzie padać, spodziewane są burze. Miejscami temperatura maksymalna wyniesie zaledwie 19 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek 8.07. Nocą popada, a miejscami także zagrzmi

Pogoda na jutro - wtorek 8.07. Nocą popada, a miejscami także zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Do 91 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Źródło:
CNN, PAP

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com