W części kraju są regiony, którym ostatnie tygodnie przyniosły niewielką ilość opadów. Synoptycy IMGW wydali alerty dotyczące suszy hydrologicznej. Sprawdź, gdzie obowiązują.
Susza hydrologiczna to zjawisko, które przejawia się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed nią na zlewniach:
- Iny i Płoni w woj. zachodniopomorskim;
- Drawy w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim;
- Czerny Wielkiej w woj. dolnośląskim i lubuskim.
W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na wymienionych obszarach spodziewane jest utrzymywanie się przepływów wody poniżej wskaźnika, jakim jest tak zwany średni niski przepływ (SNQ).
"Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM)" - przekazali synoptycy.
Alarmy będą ważne do odwołania.
Susza hydrologiczna. Czym jest?
Susza hydrologiczna nazywana jest też "niżówką hydrologiczną". Dotyczy ona wód powierzchniowych, a występuje wtedy, kiedy przepływ w rzekach spada poniżej przepływu średniej wartości wieloletniej. Jest to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do średniej wartości z wielolecia. Susza hydrologiczna to kolejny etap pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: meteo