Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń. Z komunikatów wynika, że w piątek i sobotę w niektórych regionach kraju mogą pojawić się przymrozki. Sprawdź, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.
O ile w czwartek pogoda nie powinna być niebezpieczna, już w piątek spodziewany jest powrót groźnych zjawisk. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali prognozę zagrożeń.
Prognoza zagrożeń IMGW na piątek
W piątek IMGW planuje wydać alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach: goleniowskim, łobeskim, świdwińskim, drawskim, stargardzkim, choszczeńskim, wałeckim;
- wielkopolskim, w powiatach północnych;
- pomorskim, w powiatach południowych;
- kujawsko-pomorskim, w powiatach północnych;
- warmińsko-mazurskim;
- mazowieckim, w powiatach północnych i wschodnich;
- podlaskim;
- małopolskim, w powiatach nowotarskim i tatrzańskim;
- podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim.
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
Także w sobotę będą miejsca, w których mogą pojawić się alarmy. Przymrozki mogą dotyczyć województw:
- małopolskiego, a dokładnie powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego;
- podkarpackiego, powiatu bieszczadzkiego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: meteo