IMGW wydał prognozę alertów meteorologicznych. Od wtorku do piątku w wielu regionach spodziewane są burze, a miejscami będą towarzyszyły im gradobicia. Sprawdź, gdzie aura może być niebezpieczna.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na wtorek, środę, czwartek i piątek.
Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek
We wtorek na południu kraju mogą pojawić się burze z gradem. Alarmy przed nimi mogą obowiązywać w województwie podkarpackim oraz w powiatach położonych na południu województw śląskiego i małopolskiego.
Prognoza zagrożeń IMGW na środę
W środę alarmy mogą objąć większą część kraju. Ostrzeżenia przed burzami z gradem mogą pojawić się w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim i w południowych powiatach województwa lubelskiego.
Z kolei alerty przed samymi burzami mogą zostać wydane dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego (dla powiatów południowych).
Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek i piątek
W czwartek i w piątek możemy spodziewać się alarmów przed burzami z gradem. Aura da nam się we znaki w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim.
Ostrzeżenia przed burzami mogą obowiązywać w województwach dolnośląskim i opolskim.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock