Na Bałtyku wzdłuż Wybrzeża możliwy jest gwałtowny wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie powyżej stanów alarmowych. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia i, jak zaznaczono w komunikacie, może ono zostać podniesione do trzeciego, najwyższego. Alerty hydrologiczne obowiązują także w innych częściach kraju.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody w Bałtyku i na Wiśle. Dotyczy ono Wybrzeża Wschodniego, Zatoki Gdańskiej oraz Wisły od Tczewa do ujścia.
"W związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora północnego i wysokim napełnieniem Bałtyku (527 centymetrów - stan na piątek) wzdłuż Wybrzeża przewidywany jest wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, miejscami z możliwością przekroczenia stanów alarmowych" - czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Alert obowiązuje od piątku od godziny 20 do soboty do godz. 23. Hydrolodzy w komunikacie zaznaczyli, że istnieje możliwość zmiany stopnia ostrzeżenia z drugiego na trzeci.
Alerty hydrologiczne IMGW w innych miejscach
IMGW ogłosił ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia także w innych regionach kraju. Alert dotyczy Wisły od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek (województwo mazowieckie). Jak poinformowano, "w związku ze spływem wód z górnej części dorzecza, na Wiśle poniżej ujścia Narwi przewiduje się wzrosty stanu wody, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej". W związku z tym w piątek w kilku miastach i gminach powiatu płockiego wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Ostrzeżenie straci ważność o godzinie 12 w sobotę.
Alertem objęto obszar Górnej Narwi (woj. podlaskie). "W związku ze spływem wody z górnej części zlewni przewiduje się wzrost stanu wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Narwi przy przekroczonym stanie ostrzegawczym w Ploskach" - czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie w tym miejscu wygaśnie w sobotę o godz. 9.30.
Alerty hydrologiczne drugiego stopnia IMGW dotyczą również zlewni Orli, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu w woj. wielkopolskim i dolnośląskim. Jak przekazano, "stany wody w zlewni Baryczy nadal będą utrzymywały się w strefie wody wysokiej, w Odolanowie na Kurochu powyżej stanu ostrzegawczego, a w Korzeńsku na Orli powyżej stanu alarmowego". W komunikacie czytamy również, że "prognozowane opady deszczu i spływów wód opadowych mogą spowodować wahania stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie do strefy powyżej stanów ostrzegawczych". Alerty będą ważne do godz. 11 w niedzielę.
W rejonie Dolnego Śląska, jak również w woj. opolskim, ostrzeżeniem, które także straci ważność w niedzielę o godz. 11, objęto obszar Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry. "Stan wody na Widawie poniżej Namysłowa nadal będzie utrzymywał się w strefie wody wysokiej, w Zbytowej powyżej stanu alarmowego, a w Krzyżanowicach ostrzegawczego. Wielkość przekroczenia stanów umownych może ulegać wahaniom w zależności od pracy urządzeń hydrotechnicznych w rejonie Namysłowa i Zbytowej oraz wielkości spływu wód opadowych w zlewni Widawy" - brzmi komunikat.
W środkowej części woj. śląskiego alerty hydrologiczne wydane zostały w związku z "występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu". Możliwe są tam wzrosty poziomów wody, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia pozostaną w mocy do godz. 14 w sobotę.
Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: PAP, IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock