Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował nową, eksperymentalną prognozę pogody na kolejne miesiące. Jaką aurę zafunduje nam koniec lata i czego możemy spodziewać się na początku jesieni? Sprawdź, co przewidują meteorolodzy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2023 roku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował wstępną prognozę pogody, którą określa jako eksperymentalną, na dalszy ciąg lata i początek jesieni. Obejmuje ona miesiące: sierpień, wrzesień, październik i listopad 2023 r.
Prognoza IMGW na sierpień 2023 r.
Według meteorologów IMGW, wstępne przewidywania na sierpień wskazują na to, że w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Jeśli chodzi o sumę opadów atmosferycznych, możemy oczekiwać, że będzie ona zbliżona do normy wieloletniej.
Prognoza IMGW na wrzesień 2023 r.
W przypadku września meteorolodzy IMGW także spodziewają się temperatury przekraczającej średnią wieloletnią.
Inaczej ma być z opadami. Meteorolodzy prognozują, że w większości kraju wartości uplasują się w zakresie normy wieloletniej. Jednak na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu niewykluczone, że deszczu spadnie więcej niż zwykle.
Prognoza IMGW na październik 2023 r.
Październik może być zbliżony do sierpnia. Oznacza to, że w całym kraju IMGW spodziewa się wyższych niż zazwyczaj wartości temperatury, a w przypadku sumy opadów - wyników zbliżonych do normy wieloletniej dla października.
Prognoza IMGW na listopad 2023 r.
Jeśli chodzi o listopad, to zarówno w przypadku temperatury, jak i sumy opadów atmosferycznych prognozy dla całego kraju wskazują ułożenie w zakresie norm wieloletnich.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę bądź sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".
Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza określa go jako "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- poniżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- w normie, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Eksperci przypominają, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Z kolei prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Sprawdzalność prognoz długoterminowych
Jak podkreśla IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW