Jet stream tłumi lato. Co dalej? Nasza synoptyk o pogodzie w sierpniu

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na sobotę
Pogoda na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

We wtorek rozpoczynamy drugą połowę wakacji. Jak zauważyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, tradycyjnie sierpień przynosił nam bardziej zrównoważoną pogodę, z mniejszą częstotliwością gwałtownych zjawisk. Wiele wskazuje na to, że w tym roku może być inaczej. - Przed nami "sierpniopad", wszystko staje na głowie - przekazała synoptyk.

"Od świętej Anki zimne wieczory i ranki" - głosi stare polskie przysłowie. Od 26 lipca, ponad miesiąc od letniego przesilenia, czuć, że letniego dnia ubywa, nocy przybywa i tym samym wydłuża się czas wypromieniowania przyziemnego ciepła. Jeśli do tego temperatura i słońce w ciągu dnia niespecjalnie rozpieszczają, zaczynamy zastanawiać się, czy to już koniec lata?

Jet stream tłumi lato

Jesteśmy w fazie dojrzałego lata, ale pogoda miejscami w Polsce jest typowa dla jego schyłku. Czy rozpoczynający się sierpień przyniesie ciepło na bałtyckich plażach i spokój na tatrzańskich halach? Spójrzmy uważniej w niebo, przyjrzyjmy się cyrkulacji powietrza nad półkulą północną, spróbujmy odpowiedzieć na pytania zatroskanych o urlopową pogodę w Polsce. Sierpień trwający w naszej świadomości jako miesiąc spokojny, wyżowy, idealny na letni wypoczynek, może okazać się w tym roku wielkim rozczarowaniem. A wszystko przez prąd strumieniowy (ang. jet stream), który tłumi lato i doprowadzi ostatecznie do konfliktu między masami powierza z północy i południa.

Polska leży w strefie przemieszczania się mas powietrza w przewadze z zachodu na wschód. W ten idylliczny przepływ wtrącają się raz masy powietrza z północy, raz z południa. I tak w przeszłości polskie lato było na ogół przeplatanką kilku dni cieplejszych, kilku chłodniejszych. Dopiero ustabilizowany w sierpniu wyż niósł słońce i ciepło na dłużej. Ta harmonia Natury ulega jednak coraz większym zaburzeniom. I tak w ostatnich latach coraz częściej przychodzący z południa upał i susza trwają tygodniami, po czym ustępują miejsca chłodom na kolejne kilka tygodni. Zamiast łagodnych fal w przepływie mas powietrza, mamy ostrą jazdę mas to z sektora południowego, to północnego. Wszystko za sprawą burzliwej wędrówki prądu strumieniowego w atmosferze na wysokości około 10-12 kilometrów nad naszymi głowami. Prąd ten przez tysiące lat trzymał w ryzach chłodne masy powietrza zalegające nad Arktyką i regionami wokół niej, tworząc czapę chłodu nad biegunem. Kiedyś była na ogół regularną zwartą kopułą, ale w ostatnich dekadach czapeczka rozciągnęła się nieco, postrzępiła, często rozregulowując cyrkulację powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Fragmenty prądu wnikają więc raz daleko na południe, to znów przesuwają daleko na północ.

Pierwszego dnia sierpnia tego roku fragment czapy chłodu w naszej części globu, obrębiony wstęgą prądu strumieniowego (niebiesko-zielony porozrywany pas silnego wiatru w atmosferze) jest jeszcze dość regularnie przytrzymany. Ale w sobotę 5 sierpnia widać w prognozach wielkie zafalowanie prądu strumieniowego nad Europą. Wtedy nad Polską zetrą się gorące masy powietrza zwrotnikowego z chłodnymi polarnymi. Fragment fali zalegać ma dokładnie nad Polską, co oznacza, że nad naszymi głowami rozbuduje się gruba ściana z deszczowych chmur, co poskutkuje ulewami, burzami i podtopieniami.

Jet stream 1 sierpniaclimatereanalyzer.org
Jet stream 5 sierpniaclimatereanalyzer.org

Pogoda na sierpień 2023. Idą ulewy

W świetle najświeższych materiałów prognostycznych w pierwszej połowie sierpnia Polska ma cały czas znajdować się w ramionach prądu strumieniowego, którego nurt ma płynąć nad krajem lub nieco na południe od nas. To oznacza na ogół napływ chłodnych mas powietrza, wędrówkę kolejnych frontów przez Polskę i przepychankę gorąca z zimnem. To zdarza się oczywiście co jakiś czas, ale niepokój budzą skutki tej walki. Bowiem ilości wody, które są w stanie pomieścić masy powietrza znad południowej Europy są ogromne. Z roku na rok coraz cieplejsze powietrze, chłonące wodę z parującego coraz cieplejszego Morza Śródziemnego, jest w stanie przenosić wodę setki kilometrów na północ, by zrzucić ją w szale nad górami i wyżynami środkowej Europy. To sytuacje typowe dla czerwca i lipca, ale nie dla sierpnia, kiedy pogoda udawała się na sjestę.

W tym roku nie zanosi się na spokój, bo do połowy miesiąca przetoczyć się mają fale deszczu z przerwami na rozpogodzenia. Po 5 i 6 sierpnia, przyjść mają ulewne deszcze (około 9, 12 i 16 sierpnia). Niedobory opadów w czerwcu i lipcu będą zrekompensowane. I choć deszcz jest potrzebny, to jednak w sierpniu - tradycyjnej porze żniw - niekoniecznie pożądany, a w ilościach rzędu 50-100 litrów na metr kwadratowy w ciągu 24 godzin jest prawdziwym nieszczęściem. Tymczasem według wyliczeń amerykańskiego globalnego modelu meteorologicznego GFS już do 11 sierpnia spaść ma średnio od 50-70 l/mkw. na północy i zachodzie do 100 l/mkw. na południu. A jako że modele nie doszacowują burzowych ulew, robi się ciekawie...

Nasuwa się wniosek, że co najmniej do 11 sierpnia pozostaniemy w zatoce chłodu, pod wpływem mas powietrza znad Atlantyku ścierających się z gorącymi masami znad Afryki i Bliskiego Wschodu. Tym samym temperatura zawierać się będzie poniżej 30 stopni Celsjusza, w przedziale 20-28 st. C. Oczywiście bardziej prawdopodobne będzie 20 st. na Wybrzeżu, a 28 st. chwilami na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Prognoza skumulowanego opadu do 11 sierpniawetter3.de

Rozwój klina gorąca

W połowie miesiąca model GFS prognozuje rozwój wielkiego klina gorąca rozciągającego się od Afryki po Bałtyk, co oznacza uderzenie gorąca i wzrost temperatury w Polsce nawet do 33-34 st. C. Tylko na chwilę, bowiem około 16 sierpnia ciepło ma być wypychane przez zatokę chłodu znad Atlantyku, co niesie zagrożenie kolejnymi ulewami i nawałnicami, przetaczającymi się nad Polską z zachodu na wschód. W górach taka pogoda jest szczególnie niebezpieczna, wymagająca od turystów czujności. Wiry niżowe, które rozwinąć się mają nad Włochami, w rejonie Zatoki Genueńskiej, toczyć się będą w kierunku Polski i Niemiec, co oznacza możliwość wystąpienia podtopień i powodzi błyskawicznych.

Prognoza temperatury maksymalnej na 15 sierpnia - w Polsce do 33/34 st. Cwetter3.de

Dużo chłodu i kapryśna pogoda

Inne ważne centrum modelowania pogody - ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych) - nie pozostawia złudzeń. Do połowy miesiąca średnia temperatura powietrza ma utrzymywać się poniżej normy wieloletniej, co oznacza pogodę kapryśną i wiele chłodnych dni. Szczególnie duże odchylenie temperatury na minus prognozowane jest dla zachodniej i południowej części kraju. Tymczasem ochłodzeniu sprzyjać mają obfite opady deszczu do 6 sierpnia, widoczne dobrze w prognozie jako pas ulew nad południową i wschodnią Polską. Dla drugiej polowy miesiąca ECMWF jest łaskawszy w obliczeniach i zakłada wzrost temperatury, bliższy temu do czego aura nas przyzwyczaiła. Koniec sierpnia ma być już w normie, czyli z pogodą ciepłą. Opady prognozowane również w normie pozwalają wnioskować, że przyjdzie w końcu spokój i koniec ulewnych opadów. Falujący prąd strumieniowy zostanie odsunięty na północ przez napierające z południa masy powietrza i może zaznamy pogody bliższej tej z Włoch czy Hiszpanii. Ale lato będzie już dobiegać końca.

Prognoza odchylenia średniej temperatury na minus na okres od 7 do 13 sierpniaECMWF
Prognoza odchylenia opadów od normy na plus na początku sierpnia widocznego jako w pas ulewECMWF

A co na to Amerykanie?

Pierwsza połowa sierpnia chłodna i z ulewami oraz wyciszenie opadów i łagodna aura w drugiej połowie miesiąca składają się więc na obraz całości sierpnia jako miesiąca z temperaturą w normie. Przynajmniej tak widzi to kolejny model z NOAA (amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej). To jest właśnie paradoks średniej matematycznej, co doskonale zrozumieją odpoczywający na urlopie w Polsce w pierwszej połowie miesiąca. Natomiast dobrze widać w prognozie nadchodzące ulewy. Bowiem według NOAA sierpień tego roku ma być wyjątkowo wilgotny, z opadami powyżej średniej wieloletniej, szczególnie na południu i wschodzie. Beczki wody, które wylane zostaną na górskie szlaki, mazurskie pola namiotowe i bałtyckie plaże mają być liczne, co mocno rzutuje na obraz odchylenia opadów od średniej.

Prognoza odchylenia temperatury średniej miesięcznej dla sierpnia w normie według NOAANOAA
Prognoza odchylenia sumy opadów na plus w sierpniu według NOAANOAA

Trudna pogoda

Przed udającymi się na urlop pogoda trudna, będąca wyzwaniem szczególnie dla rodzin z dziećmi. Znamy to, bo przecież w wielu polskich rodzinach krążą legendy o pamiętnych wakacjach w drewnianym domku nad Bałtykiem czy pod namiotem na Mazurach, kiedy nic nie schło, gryzły wściekle komary, a słońce było tylko majaczącą plamą za grubą warstwą chmur. Tyle tylko, że to opowieści na ogół z lipca, a nie sierpnia. Przed nami "sierpniopad" - wszystko staje na głowie.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ECMWF

Pozostałe wiadomości

Nadchodzący weekend i początek tygodnia przyniosą wiele niebezpiecznych zjawisk - wynika z prognozy zagrożeń IMGW. Zdaniem synoptyków powinniśmy przygotować się na burze, ulewy oraz porywisty wiatr. W wielu regionach mogą zostać wydane pomarańczowe i żółte alarmy.

Kolejne niespokojne dni. IMGW może wydać pomarańczowe alarmy

Kolejne niespokojne dni. IMGW może wydać pomarańczowe alarmy

Źródło:
IMGW

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

Pogoda na jutro, czyli sobotę, 26.07. Zbliżająca się noc będzie dość pogodna. Na północy kraju mogą jednak pojawić się silne zamglenia i mgły. W ciągu dnia dominować będzie pochmurna aura z przelotnymi opadami deszczu. Niewykluczone są też burze. Termometry pokażą do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 26.07. W nocy mogą pojawić się mgły

Pogoda na jutro - sobota, 26.07. W nocy mogą pojawić się mgły

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Do parku wróciły wilki, a wraz z nimi drzewa

Do parku wróciły wilki, a wraz z nimi drzewa

Źródło:
livescience.com

Po weekendzie czeka nas spore ochłodzenie. Wszystko za sprawą niżu genueńskiego, którzy przemieści się nad Europą Środkową. - Wędrując nad Polską, będzie przynosił duże opady - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Niż genueński i ujemna anomalia temperatury. Prognoza

Niż genueński i ujemna anomalia temperatury. Prognoza

Źródło:
TVN24

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W nadchodzących dniach na niebie niemal cały czas będziemy oglądać chmury. Miejscami może ulewnie padać. Obniży się temperatura maksymalna.

Pogoda będzie przygnębiająca, a nawet niebezpieczna

Pogoda będzie przygnębiająca, a nawet niebezpieczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek 25.07 SMS-owe ostrzeżenia przed prognozowanymi gwałtownymi burzami. Dostali je odbiorcy sieci komórkowych przebywający na terenie powiatu tatrzańskiego.

Alert RCB w Tatrach

Alert RCB w Tatrach

Źródło:
RCB

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

Pogoda na dziś, czyli na piątek 25.07. W ciągu dnia popada, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 26 stopni. Niewykluczone są wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na dziś - piątek, 25.07. Spadnie deszcz, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - piątek, 25.07. Spadnie deszcz, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24

W czerwcu doszło do wypadku na jeziorze w Kalifornii - wysokie fale wywróciły łódź, w wyniku czego zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych ujawnił ważne szczegóły tragedii.

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News