"Śniegu w ogóle nie widać". Najnowsze modele na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Zubilewicz o pogodzie
Tomasz Zubilewicz o pogodzieTVN24
wideo 2/4
Tomasz Zubilewicz o pogodzieTVN24

"Dobiega końca przytulna jesień. Jakiej aury możemy spodziewać się w listopadzie? Czy ciepło z nami zostanie, czy jednak zrobi się chłodno? Nadszedł czas, by przygotować dom na przetrwanie chłodnych i ciemnych miesięcy. Koce, swetry, świece i książki umilą życie, które w Polsce od listopada do marca bywa wymagające" - pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Niebo nad Polską zasnuły stalowoszare chmury, które przyciągnął znad Morza Północnego niż Cord wędrujący w kierunku Finlandii. Kłębiasto-warstwowe obłoki formują się nad morzami i oceanami, by później zostać wtłoczone w głąb lądu. Za sprawą wielkich cyklonów szerokości umiarkowanych znad Atlantyku snują się teraz nad Europą, od Dublina, przez Warszawę i Sztokholm, po Moskwę i Archangielsk.

Patrzę na nie z bezpiecznej odległości, przeglądając zdjęcia satelitarne przy kubku gorącej jesiennej herbaty pachnącej migdałami. A jest na co popatrzeć, bo zaczął się właśnie sezon wielkich sztormowych orkanów, budzących respekt, podobnie jak cyklony tropikalne w szerokościach międzyzwrotnikowych.

Właśnie południowa Anglia, Normandia i Bretania szykują się na cyklon Ciaran i porywy wiatru rzędu 150 kilometrów na godzinę. W wybrzeże zachodniej Francji mają uderzyć fale o wysokości 12 metrów. Nawet my, zaszyci głębiej w naszym europejskim mieszkanku, odczujemy atlantycki sztorm, bo porywy wiatru mogą osiągnąć pod koniec tygodnia 80 km/h.  

Chmury nad Europą 1 listopada, zdjęcie satelitarne Meteosat-MSG
Prognozowane 12-metrowe fale u wybrzeży FrancjiNOAA

Pogoda na listopad. Czy ciepło się utrzyma?

Dobiega końca przytulna jesień. Ostatnie dni października, zasłane złotymi liśćmi ścieżki i chodniki, słońce przeświecające przez gałęzie drzew i łagodne powietrze poprawiły większości z nas humor i dobrze nastroiły na zaczynającą się właśnie późną jesień. Nadszedł czas jednak czas na to, by przygotować dom na przetrwanie chłodnych i ciemnych miesięcy. Koce, swetry, świece i książki umilą życie, które w Polsce od listopada do marca bywa wymagające. Pomogą rozjaśnić zbliżający się mrok.

Pierwszego listopada dzień w Warszawie potrwa już poniżej 10 godzin, a noc ponad 14 godzin. Trzydzieści dni później, ostatniego dnia listopada, słońce w stolicy wstanie późno, tuż przed 7.30, a zajdzie już o godzinie 15.26, co oznacza, że długość dnia wyniesie zaledwie 8 godzin. Sporą część życia spędzimy więc przy sztucznym świetle. Ale jeśli pogoda okaże się łaskawa, to listopad może mieć wiele do zaoferowania. Tym bardziej, że najnowsze prognozy utrzymują największy chłód daleko od nas, nad zachodnią i północną Europą. Dla nas cyklony atlantyckie mają na razie więcej litości.

Prognozowana temperatura maksymalna 1 listopada climatereanalyzer.org

Listopad rozpoczyna się właśnie lekkim ochłodzeniem. Po przejściu frontu chłodnego napłynęło rześkie powietrze polarne prosto znad Morza Norweskiego i Skandynawii. W dzień Wszystkich Świętych temperatura wzrośnie tylko do 8-11 stopni Celsjusza na północy, 12 st. C w centrum i 13-15 st. C na południu Polski. Ale już w kolejnych dniach listopada wrócić mamy do wyższych wartości. Choć zapanuje pogoda typowo jesienna, to na razie nie będzie zimno.

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) prognozuje ciepły listopad, z temperaturą średnią miesięczną odchyloną od normy o jakieś 2 stopnie, co nie zaskakuje, i wpisuje kolejny miesiąc tego roku w silny trend ocieplania się klimatu. Ten wilgotny na ogół miesiąc ma cechować się opadami w normie, z nieco większymi niż zwykle sumami na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Do głosu mogą dojść więc i niże znad Morza Śródziemnego, których potencjał jest porównywalny do atlantyckich cyklonów.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury na listopad od normy wieloletniejNOAA

Wielkie cyklony szerokości umiarkowanych będą kształtować pogodę

Polska znajdzie się w dominującym strumieniu powietrza płynącego z zachodu, z przerwami na wrzuty cieplejszych mas z południa. Do połowy miesiąca cyrkulacją sterować mają wielkie cyklony szerokości umiarkowanych, czyli wiry niżowe, które urodziły się i dojrzały nad nagrzanymi latem wodami powierzchniowymi Oceanu Atlantyckiego. Są na tyle mocne, że w nadchodzących dniach wbiją się zdecydowanie w wyż rosyjski i odepchną daleko na północny wschód ten układ zaciągający ciepło z południa.

Mapy pola ciśnienia, kreślone dziś w globalnym modelu meteorologicznym GFS, są malownicze, ale oznaczają pogodę zmienną, wietrzną z opadami deszczu, ale za to z dość ciepłymi nocami, bez mrozu. Rozciągające się nad Europą 1 listopada niże Cord, Dieter i Ciaran (Emir) to klasyka późnej jesieni. Na przestrzeni tysięcy kilometrów, od Islandii po Tunezję i Grecję, narzucą styl w pogodzie na zachodzie i w centrum kontynentu. Zaciągną do nas 2 i 3 listopada ciepło aż z północnej Afryki, które jednak 4 listopada zacznie być wypierane od zachodu przez masy polarne, wlewające się aż po Tunezję. W Polsce możemy odnotować nawet 18-19 st. C na Śląsku i w Małopolsce.

Później temperatura popołudniami przekraczać ma na ogół 10 st. C, wzrastać lokalnie nawet do 14-15 st. C. Rozpogodzenia przyniosą odczuwalne ciepło, ale wiejący z zachodu i południa umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach dochodzący chwilami do 60-80 km/h, a nad morzem i w górach do 90 km/h, obniżać będzie temperaturę. Ale co najważniejsze, według Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF okres do 5 listopada będzie dużo cieplejszy od normy, o nawet 5 stopni na południowym wschodzie.

Cyklony szerokości umiarkowanych 1 listopada DWD
Cyklony szerokości umiarkowanych 4 listopada DWD

Kiedy czeka nas ochłodzenie?

Po fali ciepła rozpocząć się ma 6 listopada ochłodzenie, bo wielki cyklon z centrum stacjonującym w rejonie Wysp Brytyjskich wtłoczy znad Północnego Atlantyku masy chłodniejszego powietrza znad Północnego Atlantyku. Nad Europą rozbuduje się zatoka chłodu od Islandii i Norwegii po Półwysep Iberyjski, Alpy i Sudety, widoczna w prognozie odchylenia średniej temperatury od normy według ECMWF.

Jednak temperatura maksymalna w Polsce utrzymać się ma na ogół powyżej 10 st. C. Około 10 listopada zacznie słabnąć cyrkulacja z sektora zachodniego, a rozpocznie się silniejsza wymiana mas powietrza z kierunków północ-południe. Pozwoli to na wpłynięcie cieplejszych mas z południa, szczególnie nad wschodnią Polskę, co poskutkować może wzrostem temperatury do blisko 15 st. C na Pogórzu Karpackim. Jednak zachód pozostanie w chłodzie. Tu do gry bowiem wtrąci się bardzo wilgotny niż znad Włoch, wędrujący w kierunku Rosji. Przynieść ma do Polski ulewy - około 11 listopada. Ponadto według amerykańskiego modelu GFS niż zaciągnąć ma do Polski ciepło z rejonu Bliskiego Wschodu, co umożliwi wzrost temperatury do około 14 st. C na południu i wschodzie. Ponieważ układ baryczny szybko przetoczy się na północ, niebawem rozpocznie się nowy rozdział w pogodzie. Zrobi się chłodno i mglisto.

Prognozowane ulewy 11 listopadawetter3.de
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w dniach 6-12 listopadaECMWF

Wkraczające do Polski fronty przynieść mają deszcz, śniegu w ogóle nie widać. Prognozowane sumy skumulowanego do połowy miesiąca deszczu według modelu GFS wynoszą do 20-50 litrów wody na metr kwadratowy.

Duże sumy opadów odnotować mamy na południu i w centrum kraju. Najwyższa średnia miesięczna suma opadów dla listopada wynosi około 60-70 l/mkw. dla Wybrzeża i Pomorza oraz rejonów podgórskich. Poza tym zawiera się w przedziale od 30 do 50 l/mkw., co oznacza, że w wielu miejscach do polowy miesiąca wyrobimy normę.

Skumulowany opad do 16 listopadaNOAA

Jaka będzie druga połowa listopada?

Co dalej? Statystyki pokazują, że po 15 listopada powinna zapanować pogoda antycyklonalna - pojawi się tak zwany zgniły wyż. Przyniesie on bezwietrzną i mglistą aurę. Wprawdzie widać w prognozach rozwój wyżu nad Rosją i Bałkanami, ale czy wielkie cyklony atlantyckie odpuszczą i pozwolą na rządy mas z głębi kontynentu? Według prognoz ECMWF dynamika cyrkulacji mas powietrza nad Europą zupełnie "siada". W prognozach widać słabszy spływ chłodu z północy nad zachodnie regiony Europy, ale i słabsze zaciąganie w nasz rejon mas ciepłych z południowego wschodu.

Schną również mapy z prognozami opadów, które mają utrzymać się w normie nad całym kontynentem. Sytuacje dobrze obrazuje prognoza odchylenia temperatury na okres od 20 do 26 listopada. Temperatura średnia ma zawierać się w normie, z lekkim odchyleniu ku ciepłu na południowym wschodzie. Ostatnie dni listopada mają upłynąć we wschodniej Europie w masach powietrza cieplejszych niż zwykle, możliwe że płynących nawet z rejonów podzwrotnikowych. Może otrą się również o wschodnią Polskę, co widać w prognozie odchylenia temperatury średniej od normy w okresie od 27 listopada do 3 grudnia. Bardziej prawdopodobny jest jednak napływ ze wschodu mas powietrza polarnego kontynentalnego, w których formować się mogą okresami niskie chmury stratus z mżawką i mgłami. Jedno wynika z tych wyliczeń modelu - druga połowa listopada zapowiada się dość spokojnie, ale nie dość ciepło, by zrekompensować coraz dłużej trwające ciemności.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w okresie 20-26 listopadECMWF
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w okresie 27 do 3 grudniaECMWF

Prognozowane do połowy miesiąca fale ciepła to dobra okazja, by przyglądać się jesieni, doszukiwać urody w otaczającym świecie, co doda nam sił. W tym czasie dobrze również pójść za radą Tove Jansson, autorki "Doliny Muminków w listopadzie", bo "spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, NOAA

Pozostałe wiadomości

Za nami burzowy wtorek. W ciągu dnia strażacy przyjęli prawie 5000 zgłoszeń, w tym najwięcej na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu. W wyniku przejścia nawałnic obrażenia odniosło kilka osób, doszło także do poważnych podtopień.

Tysiące interwencji, zalania, ranni. Bilans wtorkowych nawałnic

Tysiące interwencji, zalania, ranni. Bilans wtorkowych nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania o poranku

Gdzie jest burza? Wyładowania o poranku

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem. We wschodniej Polsce kolejny dzień z rzędu prognozowane jest męczące gorąco. O poranku i po południu lokalnie może również zagrzmieć.

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24