"Śniegu w ogóle nie widać". Najnowsze modele na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Zubilewicz o pogodzie
Tomasz Zubilewicz o pogodzieTVN24
wideo 2/4
Tomasz Zubilewicz o pogodzieTVN24

"Dobiega końca przytulna jesień. Jakiej aury możemy spodziewać się w listopadzie? Czy ciepło z nami zostanie, czy jednak zrobi się chłodno? Nadszedł czas, by przygotować dom na przetrwanie chłodnych i ciemnych miesięcy. Koce, swetry, świece i książki umilą życie, które w Polsce od listopada do marca bywa wymagające" - pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Niebo nad Polską zasnuły stalowoszare chmury, które przyciągnął znad Morza Północnego niż Cord wędrujący w kierunku Finlandii. Kłębiasto-warstwowe obłoki formują się nad morzami i oceanami, by później zostać wtłoczone w głąb lądu. Za sprawą wielkich cyklonów szerokości umiarkowanych znad Atlantyku snują się teraz nad Europą, od Dublina, przez Warszawę i Sztokholm, po Moskwę i Archangielsk.

Patrzę na nie z bezpiecznej odległości, przeglądając zdjęcia satelitarne przy kubku gorącej jesiennej herbaty pachnącej migdałami. A jest na co popatrzeć, bo zaczął się właśnie sezon wielkich sztormowych orkanów, budzących respekt, podobnie jak cyklony tropikalne w szerokościach międzyzwrotnikowych.

Właśnie południowa Anglia, Normandia i Bretania szykują się na cyklon Ciaran i porywy wiatru rzędu 150 kilometrów na godzinę. W wybrzeże zachodniej Francji mają uderzyć fale o wysokości 12 metrów. Nawet my, zaszyci głębiej w naszym europejskim mieszkanku, odczujemy atlantycki sztorm, bo porywy wiatru mogą osiągnąć pod koniec tygodnia 80 km/h.  

Chmury nad Europą 1 listopada, zdjęcie satelitarne Meteosat-MSG
Prognozowane 12-metrowe fale u wybrzeży FrancjiNOAA

Pogoda na listopad. Czy ciepło się utrzyma?

Dobiega końca przytulna jesień. Ostatnie dni października, zasłane złotymi liśćmi ścieżki i chodniki, słońce przeświecające przez gałęzie drzew i łagodne powietrze poprawiły większości z nas humor i dobrze nastroiły na zaczynającą się właśnie późną jesień. Nadszedł czas jednak czas na to, by przygotować dom na przetrwanie chłodnych i ciemnych miesięcy. Koce, swetry, świece i książki umilą życie, które w Polsce od listopada do marca bywa wymagające. Pomogą rozjaśnić zbliżający się mrok.

Pierwszego listopada dzień w Warszawie potrwa już poniżej 10 godzin, a noc ponad 14 godzin. Trzydzieści dni później, ostatniego dnia listopada, słońce w stolicy wstanie późno, tuż przed 7.30, a zajdzie już o godzinie 15.26, co oznacza, że długość dnia wyniesie zaledwie 8 godzin. Sporą część życia spędzimy więc przy sztucznym świetle. Ale jeśli pogoda okaże się łaskawa, to listopad może mieć wiele do zaoferowania. Tym bardziej, że najnowsze prognozy utrzymują największy chłód daleko od nas, nad zachodnią i północną Europą. Dla nas cyklony atlantyckie mają na razie więcej litości.

Prognozowana temperatura maksymalna 1 listopada climatereanalyzer.org

Listopad rozpoczyna się właśnie lekkim ochłodzeniem. Po przejściu frontu chłodnego napłynęło rześkie powietrze polarne prosto znad Morza Norweskiego i Skandynawii. W dzień Wszystkich Świętych temperatura wzrośnie tylko do 8-11 stopni Celsjusza na północy, 12 st. C w centrum i 13-15 st. C na południu Polski. Ale już w kolejnych dniach listopada wrócić mamy do wyższych wartości. Choć zapanuje pogoda typowo jesienna, to na razie nie będzie zimno.

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) prognozuje ciepły listopad, z temperaturą średnią miesięczną odchyloną od normy o jakieś 2 stopnie, co nie zaskakuje, i wpisuje kolejny miesiąc tego roku w silny trend ocieplania się klimatu. Ten wilgotny na ogół miesiąc ma cechować się opadami w normie, z nieco większymi niż zwykle sumami na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Do głosu mogą dojść więc i niże znad Morza Śródziemnego, których potencjał jest porównywalny do atlantyckich cyklonów.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury na listopad od normy wieloletniejNOAA

Wielkie cyklony szerokości umiarkowanych będą kształtować pogodę

Polska znajdzie się w dominującym strumieniu powietrza płynącego z zachodu, z przerwami na wrzuty cieplejszych mas z południa. Do połowy miesiąca cyrkulacją sterować mają wielkie cyklony szerokości umiarkowanych, czyli wiry niżowe, które urodziły się i dojrzały nad nagrzanymi latem wodami powierzchniowymi Oceanu Atlantyckiego. Są na tyle mocne, że w nadchodzących dniach wbiją się zdecydowanie w wyż rosyjski i odepchną daleko na północny wschód ten układ zaciągający ciepło z południa.

Mapy pola ciśnienia, kreślone dziś w globalnym modelu meteorologicznym GFS, są malownicze, ale oznaczają pogodę zmienną, wietrzną z opadami deszczu, ale za to z dość ciepłymi nocami, bez mrozu. Rozciągające się nad Europą 1 listopada niże Cord, Dieter i Ciaran (Emir) to klasyka późnej jesieni. Na przestrzeni tysięcy kilometrów, od Islandii po Tunezję i Grecję, narzucą styl w pogodzie na zachodzie i w centrum kontynentu. Zaciągną do nas 2 i 3 listopada ciepło aż z północnej Afryki, które jednak 4 listopada zacznie być wypierane od zachodu przez masy polarne, wlewające się aż po Tunezję. W Polsce możemy odnotować nawet 18-19 st. C na Śląsku i w Małopolsce.

Później temperatura popołudniami przekraczać ma na ogół 10 st. C, wzrastać lokalnie nawet do 14-15 st. C. Rozpogodzenia przyniosą odczuwalne ciepło, ale wiejący z zachodu i południa umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach dochodzący chwilami do 60-80 km/h, a nad morzem i w górach do 90 km/h, obniżać będzie temperaturę. Ale co najważniejsze, według Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF okres do 5 listopada będzie dużo cieplejszy od normy, o nawet 5 stopni na południowym wschodzie.

Cyklony szerokości umiarkowanych 1 listopada DWD
Cyklony szerokości umiarkowanych 4 listopada DWD

Kiedy czeka nas ochłodzenie?

Po fali ciepła rozpocząć się ma 6 listopada ochłodzenie, bo wielki cyklon z centrum stacjonującym w rejonie Wysp Brytyjskich wtłoczy znad Północnego Atlantyku masy chłodniejszego powietrza znad Północnego Atlantyku. Nad Europą rozbuduje się zatoka chłodu od Islandii i Norwegii po Półwysep Iberyjski, Alpy i Sudety, widoczna w prognozie odchylenia średniej temperatury od normy według ECMWF.

Jednak temperatura maksymalna w Polsce utrzymać się ma na ogół powyżej 10 st. C. Około 10 listopada zacznie słabnąć cyrkulacja z sektora zachodniego, a rozpocznie się silniejsza wymiana mas powietrza z kierunków północ-południe. Pozwoli to na wpłynięcie cieplejszych mas z południa, szczególnie nad wschodnią Polskę, co poskutkować może wzrostem temperatury do blisko 15 st. C na Pogórzu Karpackim. Jednak zachód pozostanie w chłodzie. Tu do gry bowiem wtrąci się bardzo wilgotny niż znad Włoch, wędrujący w kierunku Rosji. Przynieść ma do Polski ulewy - około 11 listopada. Ponadto według amerykańskiego modelu GFS niż zaciągnąć ma do Polski ciepło z rejonu Bliskiego Wschodu, co umożliwi wzrost temperatury do około 14 st. C na południu i wschodzie. Ponieważ układ baryczny szybko przetoczy się na północ, niebawem rozpocznie się nowy rozdział w pogodzie. Zrobi się chłodno i mglisto.

Prognozowane ulewy 11 listopadawetter3.de
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w dniach 6-12 listopadaECMWF

Wkraczające do Polski fronty przynieść mają deszcz, śniegu w ogóle nie widać. Prognozowane sumy skumulowanego do połowy miesiąca deszczu według modelu GFS wynoszą do 20-50 litrów wody na metr kwadratowy.

Duże sumy opadów odnotować mamy na południu i w centrum kraju. Najwyższa średnia miesięczna suma opadów dla listopada wynosi około 60-70 l/mkw. dla Wybrzeża i Pomorza oraz rejonów podgórskich. Poza tym zawiera się w przedziale od 30 do 50 l/mkw., co oznacza, że w wielu miejscach do polowy miesiąca wyrobimy normę.

Skumulowany opad do 16 listopadaNOAA

Jaka będzie druga połowa listopada?

Co dalej? Statystyki pokazują, że po 15 listopada powinna zapanować pogoda antycyklonalna - pojawi się tak zwany zgniły wyż. Przyniesie on bezwietrzną i mglistą aurę. Wprawdzie widać w prognozach rozwój wyżu nad Rosją i Bałkanami, ale czy wielkie cyklony atlantyckie odpuszczą i pozwolą na rządy mas z głębi kontynentu? Według prognoz ECMWF dynamika cyrkulacji mas powietrza nad Europą zupełnie "siada". W prognozach widać słabszy spływ chłodu z północy nad zachodnie regiony Europy, ale i słabsze zaciąganie w nasz rejon mas ciepłych z południowego wschodu.

Schną również mapy z prognozami opadów, które mają utrzymać się w normie nad całym kontynentem. Sytuacje dobrze obrazuje prognoza odchylenia temperatury na okres od 20 do 26 listopada. Temperatura średnia ma zawierać się w normie, z lekkim odchyleniu ku ciepłu na południowym wschodzie. Ostatnie dni listopada mają upłynąć we wschodniej Europie w masach powietrza cieplejszych niż zwykle, możliwe że płynących nawet z rejonów podzwrotnikowych. Może otrą się również o wschodnią Polskę, co widać w prognozie odchylenia temperatury średniej od normy w okresie od 27 listopada do 3 grudnia. Bardziej prawdopodobny jest jednak napływ ze wschodu mas powietrza polarnego kontynentalnego, w których formować się mogą okresami niskie chmury stratus z mżawką i mgłami. Jedno wynika z tych wyliczeń modelu - druga połowa listopada zapowiada się dość spokojnie, ale nie dość ciepło, by zrekompensować coraz dłużej trwające ciemności.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w okresie 20-26 listopadECMWF
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w okresie 27 do 3 grudniaECMWF

Prognozowane do połowy miesiąca fale ciepła to dobra okazja, by przyglądać się jesieni, doszukiwać urody w otaczającym świecie, co doda nam sił. W tym czasie dobrze również pójść za radą Tove Jansson, autorki "Doliny Muminków w listopadzie", bo "spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, NOAA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 22.02. Nocą w całym kraju temperatura nie przekroczy 0 stopni Celsjusza. Sobota zapowiada się pogodnie, a miejscami nawet słonecznie. Aura będzie korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Pogoda na jutro - sobota, 22.02. Po mroźnej nocy nadejdzie słoneczny dzień

Pogoda na jutro - sobota, 22.02. Po mroźnej nocy nadejdzie słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogodą w Polsce będzie rządzić niż Orkan. Za jego sprawą termometry w niektórych regionach zaczną pokazywać całkiem wysokie wartości, choć miejscami jeszcze w najcieplejszej chwili dnia panować będzie mróz. Weekend zapowiada się pogodnie, nowy tydzień przyniesie nam więcej chmur.

Jedni będą marznąć, drudzy założą lżejsze kurtki. Czeka nas duży kontrast termiczny

Jedni będą marznąć, drudzy założą lżejsze kurtki. Czeka nas duży kontrast termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą. W części kraju wydane zostały alarmy przed opadami marznącymi. Sprawdź, gdzie obowiązują.

W tych regionach pogoda będzie niebezpieczna. Synoptycy IMGW ostrzegają

W tych regionach pogoda będzie niebezpieczna. Synoptycy IMGW ostrzegają

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Miniona noc po raz kolejny przyniosła silne mrozy. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej termometry w wielu miejscach pokazały kilkanaście stopni na minusie. Żadne inne miejsce nie było jednak tak zimne, jak Litworowy Kocioł, gdzie już piąty dzień z rzędu temperatura spadła poniżej -30 stopni Celsjusza.

"Worek z mrozami się otworzył". -30 stopni piąty dzień z rzędu

"Worek z mrozami się otworzył". -30 stopni piąty dzień z rzędu

Źródło:
IMGW, mrozowiska.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenia zostały wysłane do odbiorców w części województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz podkarpackiego.

Tutaj lepiej nie wychodzić z domu. RCB znów rozesłało alert

Tutaj lepiej nie wychodzić z domu. RCB znów rozesłało alert

Źródło:
RCB

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Około 90 delfinów wyrzuconych na plażę w Tasmanii zostanie poddanych eutanazji. Zwierzęta utknęły w miejscu, z którego nie były w stanie się wydostać, dostęp do niego był trudny także dla ratowników. - Wszystkie alternatywne opcje okazały się nieskuteczne, chociaż eutanazja jest zawsze ostatecznością - podkreśla biolożka biorąca udział w akcji ratowniczej.

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Źródło:
BBC, SBS News

Pogoda na dziś, czyli na czwartek 20.02. W czwartek rano pojawią się silne zamglenia i marznące mgły. W całym kraju będzie zimno, a aura neutralnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Marznące mgły, miejscami silniejszy wiatr. Oto, co pogoda szykuje nam na dziś

Marznące mgły, miejscami silniejszy wiatr. Oto, co pogoda szykuje nam na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

Źródło:
TVN24

We wtorek wieczorem nad Polską przeleciał bolid. Niezwykle jasną smugę światła zaobserwowano nad Mazowszem. Zjawisko można zobaczyć na nagraniach.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku.

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

Źródło:
PAP, CNN

Nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz nagranie, na którym widać, jak widowiskowo błyszczały nad elektrownią wiatrową pod Wrześnią.

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zmarły w słynącym z gorących źródeł kurorcie w pobliżu japońskiej Fukushimy - informują media. Według lokalnych władz, ich śmierć mogła być spowodowana trującymi wyziewami, które naturalnie wydobywają się w tym miejscu spod ziemi.

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Źródło:
The Guardian, Japan Times, tvn24.pl

Fala intensywnych opadów po raz kolejny w tym sezonie nadciągnęła nad Japonię. Według meteorologów prognozowana ilość śniegu, jaka ma spaść miejscami w ciągu 24 godzin, może wynosić nawet do 70 centymetrów.

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

Źródło:
Reuters, Asahi

Arktyczny mróz objął Stany Zjednoczone. Według prognoz w najbliższych dniach około trzy czwarte Amerykanów doświadczy ujemnej temperatury, a w kilkudziesięciu stanach mogą paść rekordy zimna. Fali chłodu szczególnie obawiają się mieszkańcy Kentucky i Wirginii Zachodniej, którzy walczą ze skutkami powodzi.

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Źródło:
NWS, CNN, PAP

Potężne zapadlisko pojawiło się we wsi Godstone w Anglii. Z powodu zagrożenia ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Teren został zabezpieczony przez policjantów.

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Źródło:
BBC, Reuters

Niedźwiedź brunatny zaatakował rodzinę z dwójką małych dzieci. Do zdarzenia doszło kilka metrów od nory zwierzęcia, na szlaku prowadzącym na szczyt Hlinisko w powiecie Liptowski Mikułasz na Słowacji.

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Źródło:
ENEX, myliptov.sme.sk

W Śnieżnej Wiosce rozrzucona została mokra bawełna z mydlinami, która miała udawać śnieg. Na taki pomysł wpadł zarząd nowo otwartej atrakcji koło Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, która miała zapewniać odwiedzającym zimowe krajobrazy. "Śnieg" z bawełny nie przypadł jednak turystom do gustu, a jego zdjęcia i nagrania wywołały w sieci falę oburzenia.

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Źródło:
PAP, Reuters

Od kilku dni w okolicach Pól Flegrejskich odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną. Wstrząsy nie są bardzo silne, jednak mieszkańcy odczuwają niepokój. Niektórzy bali się spać w domach i spędzili noc w samochodach. Władze i eksperci uspokajają, że zdarzenia nie są związane z rychłymi erupcjami i zapewniają, że trzymają rękę na pulsie.

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Źródło:
RAI, tg24.sky.it, tvnmeteo.pl

W ośrodku narciarskim położonym w mieście Henniker w amerykańskim stanie New Hampshire doszło do awarii wyciągu krzesełkowego. Usterka była na tyle poważna, że konieczna była ewakuacja ponad stu osób. Nikt nie został ranny.

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Źródło:
NBC Boston

Brazylia mierzy się z falą upałów. Według prognoz tamtejszego instytutu meteorologicznego, w ciągu najbliższych dni w Rio de Janeiro, temperatura odczuwalna może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Władze obawiają się, że konsekwencje pogody będą tragiczne, gdyż niebawem rozpoczyna się karnawał.

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Źródło:
PAP

Wzrósł tragiczny bilans powodzi, które nawiedziły Stany Zjednoczone. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotował stan Kentucky. Zniszczenia są ogromne, na drogach wciąż zalega woda, mnóstwo budynków zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
PAP, CNN