Pogoda na jutro - wtorek, 28.06. Nocą miejscami zagrzmi i spadnie ulewny deszcz, w dzień do 33 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda jutro, czyli we wtorek 28.06, będzie w znacznej części Polski upalna. Termometry pokażą maksymalnie 33 stopnie Celsjusza. Poza tym prognozuje się burze, lokalnie gwałtowne.

Sytuacja baryczna na najbliższą dobę: w nocy Polska centralna i wschodnia znajdzie się pod wpływem klina wyżowego związanego z rozległym, stabilnym układem znad Morza Barentsa. Na zachodzie zaznaczy się wpływ niżu znad Atlantyku ze strefą pofalowanego frontu chłodnego.

W nocy na zachodzie kraju prognozowany jest wzrost zachmurzenia do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami, które miejscami okażą się silne. Głównym zagrożeniem podczas wyładowań staną się ulewne opady deszczu o sumie 20-40 litrów wody na metr kwadratowy. Tak intensywnym opadom towarzyszyć będą porywy wiatru sięgające 70-90 kilometrów na godzinę. Na pozostałym obszarze kraju bez zmian, ciepło, sucho i pogodnie. Temperatura minimalna wyniesie od 17-18 stopni Celsjusza na wschodzie i południowym wschodzie do 19-20 st. C w centrum. Powieje słaby wiatr, południowo-wschodni, na zachodzie umiarkowany, skręcający na północno-zachodni.

Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - wtorek, 28.06

We wtorek strefa frontowa przemieszczać się będzie w kierunku północno-wschodnim, jednocześnie tracąc na aktywności. Jednakże z uwagi na korzystne warunki termodynamiczne, należy spodziewać się większego zachmurzenia oraz wyładowań atmosferycznych. Strefa burz przesuwać się będzie od województw zachodnich w kierunku centrum, a wieczorem dotrze do Warmii, Mazowsza oraz Małopolski. Miejscami zjawiska będą silne, z ulewnym deszczem o sumie 20-40 litrów na metr kwadratowy oraz opadami gradu. Za frontem nastąpią rozpogodzenia, napłynie też chłodniejsze powietrze. Termometry pokażą maksymalnie od 24-25 st. C na zachodzie do 31-33 st. C na wschodzie i w centrum Polski. Wiatr okaże się słaby, południowo-wschodni, na zachodzie umiarkowany, skręcający na północno-zachodni.

Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - wtorek, 28.06

Wilgotność powietrza w ciągu dnia wyniesie 60-80 procent. Mieszkańcom wschodniej Polski doskwierać będzie poczucie gorąca, a w regionach centralnych i zachodnich - upału. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W nocy w Warszawie prognozowana jest pogodna aura. Bez opadów. Temperatura minimalna osiągnie 19-20 st. C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni. Ciśnienie o północy wyniesie 1005 hPa.

Pogoda na jutro - Warszawa

We wtorek w Warszawie przeważać będzie słoneczna, upalna aura. Dopiero wieczorem prognozuje się wzrost zachmurzenia oraz przelotne opady deszczu i burze. Termometry pokażą maksymalnie 32-33 st. C. Wiatr umiarkowany, powieje z południowego wschodu. W południe na barometrach zobaczymy 1005 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu czeka pogodna noc, bez opadów. Na termometrach zobaczymy nie mniej niż 19-20 st. C. Powieje słaby, południowo-wschodni wiatr. Ciśnienie o północy osiągnie 1016 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Wtorek przyniesie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu i burzami w godzinach południowych. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wzrośnie do 28-29 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni skręcający na północno-zachodni. W południe barometry pokażą 1018 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

W nocy w Poznaniu początkowo wystąpi małe zachmurzenie, wzrastające później do dużego. Nad ranem możliwe są przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie 20-21 st. C. Powieje słaby i umiarkowany, południowo-wschodni wiatr. Ciśnienie o północy sięgnie 1051 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

We wtorek w Poznaniu zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami deszczu, możliwe również burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 25-27 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. W południe ciśnienie wyniesie 1009 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

Mieszkańców Wrocławia czeka noc pod znakiem umiarkowanego zachmurzenia bez opadów. Termometry pokażą 21-22 st. C. Wiatr będzie słaby, zmienny. Ciśnienie o północy osiągnie 1002 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Wtorek we Wrocławiu upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna wyniesie 25-26 st. C. Powieje umiarkowany, porywisty, północno-zachodni wiatr. W południe na barometrach zobaczymy 1005 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Noc w Krakowie będzie pogodna i bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie 17-18 st. C. Wiatr słaby, okaże się zmienny. Ciśnienie o północy sięgnie 990 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

Wtorek w Krakowie zapowiada się pogody i upalny. Dopiero wieczorem nastąpi wzrost zachmurzenia oraz przelotne opady deszczu i burze. Termometry pokażą maksymalnie 30-31 st. C. Wiatr będzie słaby, zmienny. W południe ciśnienie wyniesie 991 hPa.

Warunki drogowe we wtorek
Warunki drogowe we wtorektvnmeteo.pl

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W piątek w ponad połowie województw spodziewane są silne podmuchy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda już wkrótce się zmieni. Pojawią się opady deszczu oraz burze. W weekend w części Polski temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza, a jeszcze goręcej zapowiadają się pierwsze dni następnego tygodnia.

Czeka nas duża zmiana pogody. Gorącu mają towarzyszyć gwałtowne burze

Czeka nas duża zmiana pogody. Gorącu mają towarzyszyć gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 17.05 w niemal całej Polsce upłynie pod znakiem słońca. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu i burze. Termometry wskażą nawet 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 17.05. Deszcz i burze w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 17.05. Deszcz i burze w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

W indyjskim Mumbaju billboard większy niż powierzchnia basenu olimpijskiego kilka dni temu runął na budynki, przygniótł ludzi. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęło 16 osób - podały w czwartek lokalne władze.

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Trwa akcja poszukiwania kleszczy z rodzaju Hyalomma na terenie Polski. Te małe pajęczaki trafiają do centralnej Europy wraz z migrującymi ptakami. - Czy będą transmitować patogeny, które krążą w naszym środowisku, czy przyniosą nowe patogeny? Tu jest wiele otwartych pytań, wymaga to dalszych badań i obserwacji - powiedziała profesor Joanna Zajkowska.

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nowak-Chmura M. (2013), Cuber P. (2016)

Tegoroczny maj przyniósł nam ciepło, ale i wyjątkowo skąpe opady. W niektórych częściach kraju od tygodni nie padał większy deszcz, a wilgotność gleby jest niebezpiecznie niska. Czy druga połowa maja przyniesie ulgę ściółce i roślinom? By odpowiedzieć na to pytanie, synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze przewidywania modeli meteorologicznych.

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew, które nawiedziły Indonezję. Jak podały lokalne władze, na skutek powodzi, osuwisk i strumieni zimnej lawy zginęło ponad 60 osób, zaś 25 wciąż nie znaleziono. Do zrujnowanych domów powoli wracają mieszkańcy, pragnący ocalić chociaż część swojego dobytku.

"Nadal odczuwamy strach". Kolejne ofiary śmiertelne fali błota i "zimnej lawy"

"Nadal odczuwamy strach". Kolejne ofiary śmiertelne fali błota i "zimnej lawy"

Źródło:
Reuters, PAP

Kanada walczy z pożarami lasów. We wtorek szczególnie niebezpiecznie było w prowincji Alberta, gdzie ogień zbliżył się do miasta Fort McMurray. Wystarczyły zaledwie trzy godziny, by płomienie spaliły 10 tysięcy hektarów terenów zielonych.

W trzy godziny spłonęło dziesięć tysięcy hektarów

W trzy godziny spłonęło dziesięć tysięcy hektarów

Źródło:
PAP, CNN, Alberta Wildfire

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Lato w 2023 roku było na półkuli północnej nie tylko najcieplejszym w historii pomiarów, ale też najgorętszym od około dwóch tysięcy lat - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół niemieckich, brytyjskich i czeskich naukowców.

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Źródło:
PAP, Reuters, Nature.com

Niedźwiedzica, która w ubiegłym roku zabiła 26-letniego biegacza we włoskich Alpach, zostanie przeniesiona do azylu dla zwierząt w Niemczech - poinformowały we wtorek władze prowincji Trydent. Zwierzę miało zostać początkowo uśpione, ale decyzję tę cofnął sąd.

Niedźwiedzica zabiła 26-latka we Włoszech, trafi do azylu w Niemczech

Niedźwiedzica zabiła 26-latka we Włoszech, trafi do azylu w Niemczech

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy opracowali kompletny, trójwymiarowy model niewielkiego wycinka ludzkiego mózgu, pokazujący wszystkie komórki i połączenia między nimi. Z pomocą sztucznej inteligencji udało im się zidentyfikować struktury, które do tej pory pozostawały niewidoczne, jak również kilka tajemniczych rozbieżności.

Mózg w ekstremalnym przybliżeniu. "Kawałek zajmuje tysiące terabajtów"

Mózg w ekstremalnym przybliżeniu. "Kawałek zajmuje tysiące terabajtów"

Źródło:
The Harvard Gazette, Science

Młoda Brytyjka, która uderzyła kilkakrotnie potężnego krokodyla atakującego jej siostrę bliźniaczkę, znalazła się w elitarnym gronie wyróżnionych Medalem Króla za Odwagę.

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Polskie instytucje i firmy będą realizowały eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Badany będzie między innymi wpływ pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka czy działanie sztucznej inteligencji w mikrograwitacji. Eksperymenty przeprowadzi polski astronauta Sławosz Uznański. 

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. Do zdarzenia doszło w niedzielę w pobliżu przylądka Spartel w Maroku. To siódmy taki incydent z udziałem morskich ssaków, do jakiego doszło w okolicy Półwyspu Iberyjskiego w ciągu ostatnich lat.

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Źródło:
PAP, Europa Sur, Salvamento Maritimo

Czworo turystów zignorowało zakaz wejścia na szlak Perć Akademików na Babią Górę, zamknięty z powodu osuwów skalnych oraz leżącego śniegu w żlebach, i zabłądziło. Pomocy udzielili im goprowcy.

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lato w tym roku może być ekstremalnie ciepłe. - Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl