Pogoda na jutro - sobota 21.01. Zrobi się biało. Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek
Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda na jutro. Zarówno w nocy, jak i za dnia możemy spodziewać się opadów śniegu, miejscami sypać może intensywnie. W nocy na termometrach zobaczymy w najchłodniejszych chwilach od -3 do -1 stopnia Celsjusza, w sobotę w dzień - maksymalnie do 4 stopni. Uważajcie na drogach, warunki do jazdy będą bardzo trudne.

Polska znajdzie się pod wpływem wtórnego niżu Khang, który wraz z systemem aktywnych frontów atmosferycznych przemieszczał się będzie od Podkarpacia w głąb kraju. System ten, zasilany bardzo wilgotnym, ciepłym powietrzem znad Morza Czarnego, przyniesie niemal w całym kraju umiarkowane i intensywne, ciągłe opady śniegu i mokrego śniegu. Prognozowana suma opadów wyniesie od 5-10 centymetrów na zachodzie i północy, do 10-15 cm w pozostałych regionach Polski. Miejscami w centrum i na południu może spaść nawet 20 cm śniegu. Warunki na drogach będą ekstremalnie trudne, a sytuację utrudniać będzie jeszcze silny, porywisty wiatr, który powodował będzie zawieje śnieżne i obniżać temperaturę odczuwalną. Podczas zawiei śnieżnych widzialność na drogach będzie niemal zerowa.

Pogoda na noc

Najbliższa noc przyniesie umiarkowane i intensywne opady śniegu, których strefa przemieszczać się będzie od Podkarpacia w kierunku centrum kraju i nad ranem dotrze do linii Wrocław - Łódź - Suwałki. Prognozowana suma opadów w ciągu nocy sięgnie 5-10 cm śniegu. W górach pokrywa zwiększy się o 10-15 cm. Temperatura minimalna sięgnie od -3/-2 stopni Celsjusza na północy i zachodzie do -2/-1 st. C na wschodzie i południu Polski. Wiatr z północnego wschodu będzie umiarkowany. Na wschodzie, północy oraz nad ranem w centrum będzie wiać porywiście - do 40-60 kilometrów na godzinę, co przyczyni się do powstawania zawiei śnieżne. Warunki na drogach będą bardzo trudne.

Pogoda na jutro - sobota 21.01

Sobota upłynie pod znakiem pochmurnego nieba oraz umiarkowanych i intensywnych opadów śniegu, a na wschodzie również deszczu ze śniegiem i deszczu, które przemieszczać się będą ze wschodu na zachód. W drugiej części dnia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie padać przestanie, możliwe są przejaśnienia. Przez 24 godziny na zachodzie i północy może dopadać 5-10 cm śniegu, a w pozostałych regionach do 10-15 cm. Lokalnie w centrum i na południu pojawić się może 20 cm opadu. Na termometrach zobaczymy od -1/1 st. C na południu, wschodzie i w centrum do 2/4 st. C na północnym zachodzie Polski. Wiatr powieje umiarkowanie, ale w porywach - szczególnie w północnej połowie kraju - może być silny i osiągać 40-50 kilometrów na godzinę, co przyczyni się do powstawania zawiei śnieżnych. Na Wybrzeżu możemy spodziewać się porywów do 70 km/h.

Pogoda na sobotę 21.01
Pogoda na sobotę 21.01tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - sobota 21.01

Wilgotność powietrza w ciągu dnia wyniesie 80-95 procent. W całym kraju odczujemy chłód, a warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Warunki biometeorologiczne w sobotę 21.01
Warunki biometeorologiczne w sobotę 21.01tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W Warszawie noc będzie pochmurna, możliwe są umiarkowane i intensywne, ciągłe opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie -1 st. C. Północno-wschodni wiatr będzie umiarkowany i w porywach dość silny. Ciśnienie o północy wyniesie 1004 hPa.

Pogoda na jutro - Warszawa

Sobota w Warszawie zapowiada się pochmurno z opadami śniegu, przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 2 st. C. Powieje północno-wschodni, umiarkowany i początkowo w porywach dość silny wiatr. Ciśnienie w południe osiągnie 1005 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

W Gdyni, Gdańsku i Sopocie noc będzie upływać pod znakiem dużego zachmurzenia z rozpogodzeniami. Opady nie są prognozowane. Temperatura minimalna wyniesie -2 st. C. Wiatr, wiejący z północnego wschodu, będzie umiarkowany. O północy barometry wskażą 1024 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu czeka pochmurna sobota z umiarkowanymi i intensywnymi, ciągłymi opadami śniegu w godzinach popołudniowych. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 2 st. C. Powieje północno-wschodni, umiarkowany i w porywach silny wiatr. W południe ciśnienie wyniesie 1025 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

W Poznaniu noc upłynie pod znakiem zachmurzenia i braku opadów. Termometry pokażą minimum -2 st. C. Z północnego wschodu powieje słaby i umiarkowany wiatr. Ciśnienie o północy wyniesie 1012 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

W ciągu dnia w Poznaniu niebo będzie pochmurne, spodziewane są też umiarkowane i intensywne, ciągłe opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie 2 st. C. Umiarkowany i w porywach silny wiatr powieje z północnego wschodu. W południe barometry pokażą 1010 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

We Wrocławiu noc przyniesie pochmurną aurę, w drugiej części także słabe opady śniegu. Na termometrach zobaczymy minimum -1 st. C. Wiatr, nadciagający z północy, będzie słaby i umiarkowany. Ciśnienie o północy wyniesie 1006 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

W sobotę mieszkańcy Wrocławia mogą spodziewać się chmur oraz umiarkowanych i intensywnych, ciągłych opadów śniegu. Temperatura maksymalna sięgnie 0 st. C. Powieje umiarkowany i w porywach dość silny wiatr z północy. W południe na barometrach zobaczymy 1005 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Noc w Krakowie przyniesie bardzo pochmurne niebo oraz umiarkowane i intensywne, ciągłe opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie -1 st. C. Z północnego wschodu powieje umiarkowany wiatr. O północy ciśnienie osiągnie 988 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

W Krakowie sobota upłynie pod znakiem pochmurnego nieba oraz opadów śniegu - początkowo ciągłych, a następnie przelotnych. W drugiej części dnia padać już nie powinno. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 0 st. C. Powieje zmienny, słaby wiatr. W południe barometry wskażą 989 hPa.

Warunki drogowe w sobotę 21.01
Warunki drogowe w sobotę 21.01tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zorza polarna zalśniła nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zjawisko najlepiej widoczne było w północnej części kraju, gdzie dopisały także warunki atmosferyczne. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W przyszłym tygodniu w większości kraju prognozowane są przymrozki, a miejscami drogi mogą być oblodzone. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Prognoza alertów IMGW. Powrócą zimowe zagrożenia

Prognoza alertów IMGW. Powrócą zimowe zagrożenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 04.03. Kolejne godziny zapowiadają się pogodnie, jednak w ciągu nocy niebo będzie coraz bardziej pochmurne. Miejscami zetnie lekki mróz. W dzień towarzyszyć nam będą chmury i opady, a lokalnie nawet burze. Termometry pokażą do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 04.03. W nocy może ściąć lekki mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek 04.03. W nocy może ściąć lekki mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po okresie spokojnej i łagodnej aury czeka nas chwilowy powrót gwałtownych zjawisk. System niżów zalegających nad Europą sprowadzi do naszego kraju opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Miejscami spodziewane są nawet burze. Kolejne dni zapowiadają się dużo chłodniej niż ostatnio.

Pogoda na 5 dni. Idzie ochłodzenie. Powrócą zimowe opady

Pogoda na 5 dni. Idzie ochłodzenie. Powrócą zimowe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mają w planach wysłanie w kosmos własnego satelity o nazwie HYPE. Trwa faza projektowania urządzenia, które na orbitę dotrzeć ma na jesieni tego roku. Sprzęt pozwoli na monitorowanie zmian klimatu, a młodzi inżynierowie chcą skupić się na problemie smogu.

Studenci budują satelitę, będzie miał swój selfie stick

Studenci budują satelitę, będzie miał swój selfie stick

Źródło:
TVN24 GO, "Kijek w kosmosie"

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Bóbr, który zamieszkał nad Morskim Okiem, przetrwał zimę - przekazał leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski. Obecność tych gryzoni w Tatrach jest obserwowana dopiero od trzech lat.

Wiemy, co słychać u bobra znad Morskiego Oka

Wiemy, co słychać u bobra znad Morskiego Oka

Źródło:
PAP

Odyseusz, pierwszy amerykański statek kosmiczny, który wylądował na Księżycu od pół wieku, stracił w czwartek zasilanie i przeszedł w stan uśpienia. W mroźną księżycową noc zakończył misję - poinformowała firma Intuitive Machines, projektant lądownika. Choć komunikacja z pojazdem i realizacja celów naukowych były utrudnione z powodu jego kłopotów z lądowaniem, to udało się uzyskać potrzebne dane, a NASA uznała misję za sukces.

"Dobranoc, Odie. Mamy nadzieję, że jeszcze coś od ciebie usłyszymy"

"Dobranoc, Odie. Mamy nadzieję, że jeszcze coś od ciebie usłyszymy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wiosna meteorologiczna się rozpoczęła. To oznacza, że już niedługo przywitamy także wiosnę kalendarzową i astronomiczną. Tę ostatnią wyznacza moment równonocy wiosennej. Kiedy wypada w tym roku? Sprawdź, aby nie przegapić.

Pierwszy dzień wiosny 2024. Wiosna meteorologiczna się zaczęła. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej wiosny

Pierwszy dzień wiosny 2024. Wiosna meteorologiczna się zaczęła. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej wiosny

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Grupa fizyków z powodzeniem wykryła słabe przyciąganie grawitacyjne maleńkiej cząsteczki. Ma to nam pomóc zrozumieć, czym jest grawitacja kwantowa. Naukowcy planują dalsze eksperymenty, chcąc zejść do poziomu rządzonego przez mechanikę kwantową, by lepiej zrozumieć naturę grawitacji i prawa rządzące Wszechświatem.

Ten pomiar grawitacji pobił rekord. "Jesteśmy o krok bliżej"

Ten pomiar grawitacji pobił rekord. "Jesteśmy o krok bliżej"

Źródło:
PAP, EurekAlert, University of Southampton

Przegotowanie kranówki pomaga w pozbyciu się z niej mikroplastiku - informują chińscy naukowcy. Najskuteczniej proces ten przebiega w twardej wodzie, zawierającej wyższą zawartość węglanu wapnia.

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Źródło:
PAP

Pogoda we Włoszech w ostatnich dniach była niebezpieczna. Miejscami padał intensywny deszcz, a w górach - śnieg. W Trydencie-Górnej Adydze lawina porwała narciarzy, jeden z nich zginął. W innych regionach kraju po ulewach rzeki wystąpiły z brzegów, a strażacy śmigłowcem i pontonami ratowali uwięzionych ludzi.

Potężne opady deszczu i śniegu we Włoszech

Potężne opady deszczu i śniegu we Włoszech

Źródło:
Reuters, ENEX, ANSA